İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

AKKUYU NGS, LİSANSLAMA SÜRECİYLE GÜVENLİĞİNİ DOĞRULADI

MERSİN’DE İNŞAATI DEVAM EDEN AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİ’NİN (NGS) 1’İNCİ GÜÇ ÜNİTESİNE AİT POMPA İSTASYONUNUN YAPIMINA BAŞLANIRKEN TESİSİN 4’ÜNCÜ GÜÇ ÜNİTESİ İÇİN İNŞAAT LİSANSI ONAYLANDI. BU LİSANS NÜKLEER GÜVENLİK AÇISINDAN ÖNEMLİ OLURKEN ÜNİTEDEKİ TÜM İNŞAAT VE MONTAJ İŞLERİNİN DEVAM ETMESİNE OLANAK SAĞLIYOR. KONUYA İLİŞKİN AÇIKLAMALARDA BULUNAN AKKUYU NGS GENEL MÜDÜRÜ ANASTASİA ZOTEEVA, “4 ÜNİTELİ NÜKLEER SANTRALİMİZİN İNŞAATINA İLİŞKİN LİSANSLAMA SÜRECİNİ TAMAMLAYARAK NÜKLEER DÜZENLEME KURUMU’NDAN PROJEMİZİN GÜVENLİĞİNİ, BÜTÜNLÜĞÜNÜ, GEÇERLİLİĞİNİ VE BENZERSİZLİĞİNİ DOĞRULADIK” DEDİ.

2021 Mart ayında 3’üncü güç reaktörün temeli atılırken 2021 Aralık ayında ise 1’ci güç reaktörünün pompa istasyonu inşaatına başlandı. Santralin her bir güç ünitesi için birer tesis olmak üzere, toplamda 4 pompa istasyonu inşa edilmesi planlandı. Denizden aldığı suyu nükleer tesise aktaran pompa istasyonu Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin faaliyete geçmesi için önemli bir görev üstleniyor. Pompalanan su, santralin güç ünitesi için gereken soğutmayı sağlayacak. Akkuyu NGS’de inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ederken 4’üncü güç reaktörünün de lisansının alınmasıyla santraldeki sınırlı proje lisansı, tam lisans haline gelerek lisanslama süreci tamamlandı. Böylece Akkuyu NGS’nin projesi tam olarak onaylandı ve çalışmalarda vites atlandı.

ÇALIŞMALAR SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

İnşaat lisansının alınması için gerekli başvuru belgeleri, 12 Mayıs 2020 tarihinde Nükleer Düzenleme Kurumu’na sunuldu. Akkuyu Nükleer A.Ş. inşaat lisansı başvurusu kapsamında Ön Güvenlik Analizi Raporu’nu (ÖGAR), Olasılıklı Güvenlik Analizi’ni ve ayrıca güç ünitesinin güvenliğini ve güvenilirliğini doğrulayan bir dizi belgeyi NDK’ya ibraz etti. Başvuru belgelerinin incelenmesi sonucunda NDK tarafından verilen karar ile Akkuyu NGS’nin 4’üncü ünitesine inşaat lisansının verilmesi uygun bulundu. Bu lisans, 4’üncü güç ünitesinin reaktör ve türbin adaları gibi nükleer güvenlik kapsamında yer alan tüm bina ve yapılarının inşaatına başlanmasını mümkün kılıyor.

 “ÖNÜMÜZDEKİ YIL 4’ÜNCÜ ÜNİTE İNŞAATINA BAŞLAYACAĞIZ”

4’üncü güç ünitesi için verilen lisans ve projenin devamı hakkında önemli açıklamalarda bulunan Akkuyu NGS Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, “4’üncü güç ünitesinin yapımı için inşaat lisansının alınmasıyla projemiz için çok önemli bir aşamayı başarıyla gerçekleştirdik. Öncelikle, bu önemli belgenin elde edilmesinde emeği geçen tüm Türk ve Rus meslektaşlarıma içtenlikle teşekkür ediyorum. 4’üncü güç ünitesinin yapımına ilişkin lisansın alınmasıyla birlikte, 4 üniteli nükleer santralimizin inşaatına ilişkin lisanslama sürecini tamamlayarak Nükleer Düzenleme Kurumu’ndan Türk meslektaşlarımızın değerlendirmeleri sonucunda projemizin güvenliğini, bütünlüğünü, geçerliliğini ve benzersizliğini doğruladık. Artık 4 güç ünitesinin tamamında çalışmalara başlamaya hazırız. Önümüzdeki yılın başında 4’üncü ünite nükleer ada binaları temel plakalarını inşa etmeye başlayacağız. İnşaat lisansının alınmadan önce 4’üncü ünite inşaat alanında, 30 Haziran 2021 tarihli sınırlı çalışma iznine uygun olarak, zemin etütleri ve hafriyat çıkarılması gibi hazırlık çalışmalarını gerçekleştirdik. Bu yılın sonuna kadar reaktör ve türbin binalarının temel altı beton levhalarının yapımına başlanarak temellerin güçlendirilmesi planlanıyor” dedi.

PROJEDE 13 BİNDEN FAZLA KİŞİ GÖREV ALIYOR

Lisanslama sürecinin kapsamlı ve uzun bir yol olduğunu belirten Anastasia Zoteeva, “Türkiye’nin ilk nükleer güç santraline ilişkin lisanslama süreci, Türkiye Cumhuriyeti’nin çeşitli devlet kurumlarından yaklaşık 120 farklı lisans, izin ve onayın alınmasıyla gerçekleşti. Bugüne kadar proje kapsamında ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) olumlu belgesi, elektrik üretim lisansı, dört güç ünitesi için sınırlı çalışma izinleri ve inşaat lisansları, Doğu Kargo Terminali işletme izni gibi kilit öneme sahip olan lisans ve izinler düzenlendi. Önümüzdeki süreçte Nükleer Düzenleme Kurumu, yapım aşaması devam eden dört güç ünitesinin her biri için hizmete sokma, yakıt yükleme, devreye alma ve işletme personelin lisanslandırılması gibi konularda lisans başvurularını değerlendirmeye alacak. 13 binden fazla kişinin çalıştığı Akkuyu NGS sahası, dünyanın en büyük inşaat alanlarından biri haline dönüştü.  Proje alanındaki çalışmalarda 70’in üzerinde kule vinç, bine aşkın inşaat makinesi ve ekipmanı yer alıyor. Sahada yürütülen bütün çalışmalar, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bağımsız nükleer yapı denetim kuruluşlarının yakın denetimi ve koordinasyonu içerisinde yürütülüyor” açıklamalarında bulundu.

 “PROJEYİ EN İLERİ TEKNOLOJİLERİ KULLANILARAK GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Santralin her bir güç ünitesi için birer tesis olmak üzere, toplamda 4 pompa istasyonu inşa edilmesi planlandı. Nükleer güç ünitelerine pompalanan bu su santralin güç ünitesi için gereken soğutmayı sağlayacak. Akkuyu NGS’deki 1’inci güç ünitesine yapılan pompa istasyonu hakkında konuşan Akkuyu NGS Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergei Butckikh, “Yapı çukuruna başlamadan önce bir dizi hazırlık çalışması yapıldı. Bu çalışmalar su alanının doldurulması, çevre duvarlarının inşası, fırtınalardan korunmak için deniz dolgusu oluşturulması gibi işlemleri içeriyordu. Bu işlemlerden sonra 22 metre derinliğinde bir temel çukuru kazılarak tabandan 16,5 metre derinliğe kadar beton zemin şeklinde temel atıldı. Bu aşamadan sonra pompa istasyonunun doğrudan yapımına geçtik. Binanın temel plakasına yaklaşık 30 bin metreküp beton dökülecek. İnşaatın zorluğu açısından, tesis küçük bir hidroelektrik santralinin inşası ile karşılaştırılabilir. Bu nedenle pompa istasyonu projesinin detaylandırılması, alanında uzman Rus ve Türk mühendislerden oluşan bir ekibin ciddi çabalarıyla gerçekleşti. Projeyi en ileri teknolojileri kullanılarak gerçekleştiriyoruz. Akkuyu NGS‘nin ikinci güç ünitesinde bulunan pompa istasyonunun temel plakasının inşaatına ise, gelecek yılın başında başlayacağız. Aynı noktada, ana soğutma pompaları için su hattı da döşenecek. Bu işlemin başarılı gerçekleşmesi için özel bir kalıp kullanılacak. Sonraki aşamalarda ise Akkuyu NGS‘nin üçüncü ve dördüncü güç üniteleri için pompa istasyonu inşaatı gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

‘İNŞAAT SEKTÖRÜ ANALİZİ RAPORU’ OCAK 2022 SAYISI YAYIMLANDI

SONRAKİ HABER

BORUSAN CAT OLASI ARIZALARI MAKİNE SESİNDEN TESPİT EDEBİLİYOR

BENZER HABERLER
Total
0
Share