İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Almanya, inşaat atıklarından yeni binalar üretiyor

Her yıl 220 milyon ton inşaat atığı oluşan Almanya’da, geri dönüşüm projeleri sayesinde bu atıklardan yeni binalar yapılıyor.

Almanya’da ilk olarak 2019 yılında geri dönüşüm malzemelerinden oluşan bir bina inşa edildi. Hannover’da inşa edilen binada mimarların ürettiği yaratıcı çözümler sayesinde geri dönüşüme giden tüm malzemeler kullanıldı. Evdeki radyatörlerden merdivenlere, duvarlardan dekorlara kadar birçok alanda geri dönüştürülmüş malzemeler değerlendirildi. Çatı kaplamasında eski sauna bankları, dış cephe yalıtımında geri dönüştürülmüş kakao çekirdeği çuvalları ve pencerelerde eski bir gençlik tesisinde yer alan malzemeler kullanıldı. Planlaması 3 yıl süren proje, atık malzemelerin yeni binalarda kullanımının ilk örneği oldu.

Atıklardan “Impact Hub”

Hannover’daki binanın ardından 2021 yılında geri dönüşümde kullanılan malzemelerle “Impact Hub Berlin” inşa edildi. Duş kabinleri, posta kutuları ve merdiven korkulukları gibi malzemelerin geri dönüşümüyle inşa edilen Impact Hub, sürdürülebilirlik ve entegre tasarım örneği oldu.

Alüminyum geri dönüşümüyle 2600 tondan fazla CO2 salınımı engellendi

Geri dönüştürülme sınır olmayan alüminyumlar, Frankfurt/Main’daki Senckenberg Kulesi’nin yapımında kullanıldı. 106 metre yüksekliğindeki ofis binasının dış cephesi, yüzde 95 oranında alüminyum ve burada kullanılan alüminyumun dörtte üçü geri dönüşümden elde edildi. Alüminyumların geri dönüştürülmesi sayesinde, alüminyum üretimi sırasında ortaya çıkacak 2600 tondan fazla CO2 salınımı engellendi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TSS Mühendislik, kova ve ataşman üretiminde sınır tanımıyor

SONRAKİ HABER

Türkiye inşaat sektörünü yurt dışında başarıyla temsil eden müteahhitler ödüllendirildi

BENZER HABERLER
Total
0
Share