İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Apilion ile inşaatta kalite artıyor

Kafes kaynak makineleriyle inşaat sektörüne çözüm sağlayan Apilion, Türkiye faaliyetlerini Güran Makina distribütörlüğünde başarıyla sürdürüyor. Apilion’un inşaat malzemeleri üretiminde önemli görevler üstlendiğini aktaran Güran Makina Satış Müdürü Harun Güran, “100 mm’den 6.000 mm çapındaki takviye kafeslerinin bobin dışı üretimini gerçekleştirebilen Apilion Kaynak Makineleri, sağlam ve yüksek verimlilik sağlamasının yanında, kullanım kolaylığı ve bakım masraflarının düşük olmasıyla uygun işletme maliyetleri sunuyor” dedi.

Harun GÜRAN – Güran Makine Satış Müdürü

Betonarme borular, fore kazıklar, direkler, kirişler, sütunlar ve kolonlar ile diğer yapı elemanlarına yönelik yüksek hassasiyetli takviye kafeslerinin imalatı için yarı otomatik ve otomatik kafes kaynak makineleri üreten Almanya merkezli Apilion, pazar faaliyetlerine Güran Makina güvencesiyle devam ediyor. Apilion, değişken miktarlarda uzunlamasına teller içeren 100 mm’den 6.000 mm’ye kadar farklı çaplardaki takviye kafeslerinin bobin dışı üretiminde rol oynuyor. Makina Market olarak Güran Makina Satış Müdürü Harun Güran ile Türkiye temsilciliğini yaptıkları Apilion Otomatik Kafes Kaynak Makineleri özelinde bir röportaj gerçekleştirdik.

Apilion ile uygun işletme maliyeti

Beton boru, menhol, direk, fore kazık ile inşaat uygulamalarında kullanılan kafeslerin imalatında Apilion’un dünyada tercih edilen bir marka olduğunu söyleyen Güran Makina Satış Müdürü Harun Güran, “Pazara sunduğumuz makineler, güvenilir, sağlam ve yüksek verimlilik sağlamasının yanında, kullanım kolaylığı ve bakım masraflarının düşük olmasıyla uygun işletme maliyetleri sunuyor” dedi.

Elektrikli çalışma ile performans kaybı önleniyor

Apilion SMS makinesinin sunduğu özellikler ile rakiplerinden ayrıldığını ifade eden Harun Güran, “Makine, tamamen elektrikli yapısıyla, hidrolik sisteme ihtiyaç duymadan çalışabiliyor. Bu sayede performans kaybı önlenirken bakım maliyetleri de azalıyor. Makine, besleme ve kaynak arabası için özel kılavuz raylara sahip. Sıkıştırma çubuklarında bölümlere ayrılmış sertleştirilmiş elemanlar ile kaynak kafalarında tek bir vidayla ayarlanabilen soğutma plakaları işlemlerde ürün hatasını önlüyor. Makine, cebri havalandırma sistemiyle kötü havayı tahliye ederken temiz havanın içeri girmesini sağlıyor. Böylece sahip olduğu motorlar ile üstün bir çalışma performansı elde ediliyor. Benzersiz ASMS, USM ve VSA makineleri boyuna elemanlı boru, menhol ve kazıklar için bobinden kafesler üretebiliyor. Bu makineler son derece güvenilir olurken, sanayideki diğer tüm sistemlerden daha hızlı bir işlem gücüyle verimli çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca 36 mm’ye kadar boyuna telli ağır kafeslerde kullanılmak üzere, USM ve VSA modeller için önceden kesilmiş boyuna elemanların motorlu bir arabayla kaynak portalinden çekildiği ZK versiyonu da üretiliyor. Bunun yanında farklı çalışma türleri için kafes makinemizin farklı versiyonları da var. Bu model kutu menfez ve döşemeler için daha basit ve ekonomik bir model olurken, inşaat sanayii için 250 m²/saat kapasiteye kadar ileri teknoloji modellerimiz de bulunuyor” sözlerini kaydetti.

“Pratik ve modern özellikler ile kullanım kolaylığı sağlanıyor”

Apilion makinelerin günümüz teknolojisi ve mühendislik çözümleriyle tasarlanmış olması, kullanıcı deneyimini artırırken ürün kalitesinin belirlenen seviyede gerçekleşmesini sağladığını belirten Harun Güran, makinelerin genel çalışma şekli ve özellikleri hakkında önemli bilgiler verdi. Güran “Değiştirilebilir kelepçe ve sertleştirilmiş çelik kıskaç segmentleri, uzunlamasına tellerin güvenli bir şekilde kenetlenmesi için keskin kenarlı bir şekilde yapıldı. Bu parçalar yıpranmaya karşı, tamamen değiştirilebilir şekilde tasarlandı. Kenetleme segmentleri kafes üretiminin tercih edilen çapında körleşirse, tekerlek üzerinde oturan diğer segmentler ile kolay bir şekilde değiştirilebiliyor” dedi.

Hassas ayar, verimli çalışma

Makinenin her parçasının kolay kullanıma yönelik olduğunu belirten Harun Güran, “Kaynak ve temas silindirleri üzerindeki temas yüzeyleri, bir vida aracılığıyla basit bir şekilde ayarlanabiliyor. Böylece ayar kuvveti, basınçlı yıldız çarkıyla silindirlerin temas yüzeylerine eşit bir şekilde dağılıyor. Bakır ağ şeritleri üzerinden akım iletimi ise ağ şeritleri vasıtasıyla gerçekleşiyor. Bu sistem, alışılmış lamel bakır şeritler ile karşılaştırıldığında, çok daha uzun bir hizmet ömrüyle maliyet odaklı bir üretim yapmayı sağlıyor. Mekanik kafes çap ayarı ise kaynak açılarını konumlandıran zincirleri hareket ettirmek için hidrolik bir sistem yerine, kafes çapı sağlam bir mil tahriki yer alıyor. Böylece ayarlamalar çok hassas ve tekrarlanabilir bir şekilde gerçekleşiyor. Bu çalışmayla, kaynak elektrotlarının makinenin önünde tam olarak konumlandırılabiliyor” şeklinde ifadelerde bulundu.

Zorlu iklim koşullarında üstün performans

Türkiye’nin farklı iklim koşullarına sahip bölgelerden oluştuğunu ve bunun içinde bu tip makinelerdeki havalandırma sistemlerinin gelişmiş olması gerektiğini söyleyen Güran, “Havalandırmalı motorları ise cebri havalandırma sistemiyle donatılarak zorlu iklim koşullarında bile tam olarak çalışır bir vaziyette kalıyor. Bu sistem ile farklı iklim koşullarında verimli bir üretim sağlanıyor. Kaynak ve besleme arabası kısmında özel yönlendirme sistemi yapılarak, son derece titreşimsiz çalışma sağlayan kılavuz sistemi oluşturuldu. Sistem, hem dikey hem de yatay yönde dar bir tolerans desteği sunarken uzun ömürlü, düşük bakım maliyeti sağlıyor” dedi.

Verimlilik artıyor


Harun Güran, makinelerin operatörler tarafından kolay bir şekilde kullanılabilmesi için pratik çözümlerin sunulduğuna da dikkat çekti. Güran, “Makinede, operatörün rahat bir çalışma koşulu içinde olması için gerekli olabilecek bütün çalıştırma elemanları bulunuyor. Makine gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra, birkaç anahtarla rahat bir şekilde kontrol edilebiliyor. Bu sistemlerde dünya çapında adını duyurmuş olan Siemens, SEW ve Festo markalarının ürünleri kullanılıyor” şeklinde konuştu.

7/24 servis hizmeti


Apilion’un Kafes Kaynak Makineleri’nin işletme kolaylığı ve net programlama yapısının, kullanıcıları memnun ettiğinden bahseden Güran, “Kaliteli parça kullanımı ve programlama sistemleri ile sensörlerin dünyada adını duyurmuş başarılı üreticilerden temin edilmesi, çalışma verimliliğinde sürekliliği sağlıyor. Böylece fayda fiyat oranı yüksek ürünler Türkiye pazarında yer almasını sağlıyoruz. Makinelerde gerçekleşebilecek herhangi bir arıza veya sorun durumunda teknik servis desteği 7/24 olarak sağlanabiliyor” sözlerini kaydetti.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İnan Makina’dan eğitime destek!

SONRAKİ HABER

HİDROMEK Türkiye’nin en büyük şirketleri arasındaki yükselişini sürdürüyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share