İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

BATI MADEN’İN MERMERDEKİ DEĞİŞMEZ İKİLİSİ: HITACHI VE KAWASAKI

ISPARTA’DAKİ OCAĞINDAN ÇIKARTTIĞI TUNDRA GRİ TAŞI İLE DÜNYA PAZARINDA YER EDİNEN BATI MADEN, ZORLU SAHA KOŞULLARINDA KAWASAKI 115Z7 VE HITACHI ZW550-5B’NİN GÜCÜ VE İŞLEVSELLİĞİYLE FARKINI ORTAYA KOYUYOR. ÇİN BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM DÜNYAYA İHRACAT YAPAN FİRMANIN BAŞARISININ ARKASINDA ENKA PAZARLAMA’NIN TEMSİL ETTİĞİ KAWASAKI VE HITACHI MARKASI YER ALIYOR.

 

Ege Bölgesi’nin en önemli mermer üreticilerinden biri olan Batı Maden, Isparta’nın Aksu İlçesi’nde faaliyetlerini sürdürüyor. Mermer sektörünün deneyimli isimleri Hakan Ural ve İlhan Doğan tarafından kurulan firma, Çin başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Isparta’daki ocağında bölgeye özel olarak çıkartılan Tundra Gri taşı üretimi yapan firmanın kurucuları Hakan Ural – İlhan Doğan ve İşletme Müdürü Fikret Güneş’le görüşerek, Batı Maden’in faaliyetlerini ve iş makineleri tercihlerini konuştuk.

 

 

2020 YILINDA PANDEMİNİN DE ETKİSİYLE BİRÇOK SEKTÖRDE OLUMSUZLUKLAR YAŞANDI. BU KAPSAMDA BATI MADEN GEÇEN YILI NASIL TAMAMLADI?

Hakan Ural: 2020 yılında pandemi nedeniyle ülkemizde ve dünya genelinde birçok sektörde olumsuzluklar yaşandı. Biz de salgının ilk dönemlerinde tedirgin olduk. En büyük ihracat pazarımız olan Çin’de koronavirüsün ortaya çıkması ilk etapta bizleri korkuttu. Fakat rehavete kapılmadan özverili ve istikrarlı bir şekilde çalıştık. Çin’de bulunan 4-5 bayi ile güven tazeleyerek yollarımıza devam ettik. Ayrıca Çin’deki müşterilerimizin de bizleri desteklemesiyle 2019’a oranla satışlarımızı üçe katlayarak başarılı bir 2020 yılı geçirdik.

 

2021 YILIYLA İLGİLİ HEDEFLERİNİZ NELERDİR?

İlhan Doğan: 2020’yi başarılı bir şekilde tamamlamamızın ardından 2021 yılı hedefimizi de büyüttük. Bu yıl makine yatırımı yaparak gücümüzü ikiye katlayacağız ve üretim kapasitemizi artıracağız. Ayrıca ihracatımıza daha fazla ağırlık vereceğiz. Bunun sonucunda da ihracatımızla ülke ekonomisine küçükte olsa katkı sağlayacağız.

 

HANGİ BÖLGELERDE AKTİF OCAKLARINIZ BULUNUYOR?

İlhan Doğan: Konya Beyşehir ve Milas’ta madencilik alanında büyük çapta çalışmalarımız mevcut. Ayrıca Isparta bölgesinde de mermer ocağımız ve yaklaşık 130 çalışanımız ile mermer sektörüne hizmet vermekteyiz.

 

 İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ MADENİN REZERV DURUMU, ÇIKARTILAN TAŞIN ÖZELLİKLERİ, AYLIK VEYA GÜNLÜK ÜRETİM KAPASİTESİ HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

 

Hakan Ural: Tundra gri üretimi yaptığımız Isparta’daki ocağımız 2015’te faaliyet göstermeye başladı. Bölgenin üçüncü büyük ocak işletmelerinden birisiyiz. Üretimimizin yıllık 120 bin tona kadar ulaştığını söyleyebilirim. Her geçen yıl, bir sonraki yılın yatırımları için karotlu sondaj ve Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Tundra Gri diye isimlendirdiğimiz taşımızı, dünya genelinde tanıtmamız 2-3 yıl sürdü. Daha sonra ise dünya çapında Tundra Gri taş pazarımız oluştu ve şu anda bu pazarlara hizmet sunuyoruz.

 

Batı Maden A.Ş Kurucu Ortağı Hakan Ural

 

 YURT DIŞINDA HANGİ PAZARLARDA SATIŞLARINIZ MEVCUT?

İlhan Doğan: Amerika, Orta Doğu, Hindistan ve Çin olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Ayrıca Türkiye’deki bazı firmalara hammadde tedarik ediyoruz. Bu firmalarda Tundra Gri taşını işledikten sonra 98 ayrı ülkeye ihraç ediyorlar.

 

 MERMER İŞLETMECİLİĞİNDE DOĞRU MAKİNE SEÇMENİN ÖNEMİ NEDİR? SİZ, MAKİNE SEÇİMİNDE HANGİ KRİTERLERİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUYORSUNUZ?

 

Hakan Ural: Öncelikli kriterimiz aldığımız makinenin kurumsallığı ve servis hizmetidir. İkinci kriterimiz ise yakıt maliyeti açısından makinenin bizim için uygun olmasıdır. Servis ağı, yakıt ve güç olmak üzere tüm kriterlerimizi Hitachi ve Kawasaki markalarının karşıladığını söyleyebilirim.

Fikret Güneş: Doğru seçim için makinenin işlevselliği bizim için önemli bir kriter. Bu kapsamda makine yatırımında bulunmadan önce tercih edeceğimiz makinenin söküm, itme ve hafriyat alım gücüne dikkat ediyoruz.

 

ISPARTA’DAKİ OCAĞINIZDA ENKA PAZARLAMA’YA AİT HANGİ MAKİNELER YER ALIYOR?

Hakan Ural: Isparta’daki ocağımızda Enka Pazarlama’dan tedarik ettiğimiz Kawasaki 115Z7 ve yeni alınan Hitachi ZW550-5B ile üretim yapıyoruz.

 

MAKİNELERİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİREBİLİR MİSİNİZ?

Fikret Güneş: Daha önce Kawasaki’nin lastikli yükleyicileriyle çalıştık, güçlerini ve işlevselliklerini biliyoruz. Uzun süredir de 200-250 tonluk blok taşları itebilmemizi hızlandırdığı için Kawasaki 115Z7’lerle çalışıyoruz. Kawasaki 115Z7, diğer makinelere göre yükleme ve itmede farkını ortaya koyuyor. Farklı bir markanın makinesi ile üç seferde kaldırdığım hafriyatı Kawasaki 115Z7 ile tek seferde kaldırıyorum.

 

MERMER İŞLETMECİLERİ İÇİN HANGİ MODEL MAKİNEYİ ÖNERİRSİNİZ?

Fikret Güneş: Her üretici makinenin kendisine neler kattığına bakar. Yani bizdeki en önemli şey de ayna dilimini yatırdığımızda bir an önce o taşı oradan kaldırmamız gerekir. Bu konuda da Kawasaki 115Z7 ve Hitachi ZW550-5B’in rakipsiz olduğunu söyleyebilirim. Kawasaki ve Hitachi’nin makineleri, işimizi olabildiğince kolaylaştırıyor.

 

OPERATÖRLERİNİZ BÜNYENİZDE BULUNAN MAKİNELERDEN MEMNUN MU?

Fikret Güneş: Aldığımız geri dönüşlerde operatörlerimizden makineler hakkında olumlu sözler duyuyoruz. Operatörlerimiz, Kawasaki 115Z7 ve Hitachi ZW550-5B’nin özellikle güç, dayanıklılık, performans ve görüş açısından gayet memnun.

 

Batı Maden A.Ş İşletme Müdürü Fikret Güneş

 

ENKA PAZARLAMANIN SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ HAKKINDA NELER SÖYLERSİNİZ?

 

Hakan Ural: Enka Pazarlama’nın yaygın servis ağı ve kaliteli hizmeti bizim için çok büyük bir avantaj. Enka Pazarlama, sattığı makinelerin arkasında duruyor ve bizi her konuda destekliyor. Bu sebeplerden dolayı Enka Pazarlama ile çalışmaya devam ediyoruz.

 

İlhan Doğan: Enka Pazarlama, makinelerinin sürekli arkasında duruyor ve makinelerini takip ediyor. Makineleri sattık ve işimiz bitti düşüncesi yok. Sundukları kaliteli ve sorunsuz hizmetten dolayı Enka’ya teşekkür ederiz.

 

Fikret Güneş: Enka Pazarlama, SSH konusunda oldukça başarılı. Memnuniyet açısından hiçbir sorunumuz yok. Yetkili arkadaşlar, taleplerimizi dinleyip, en kısa sürede çözüme ulaştırılıyorlar. Servis açısından hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Enka bizi sahada hiçbir zaman yalnız bırakmadı.

 

BUNDAN SONRAKİ MAKİNE İHTİYAÇLARINIZDA ENKA PAZARLAMA’YI TERCİH EDER MİSİNİZ?

 

İlhan Doğan: Servis ağı ve makinelerin kalitesi ve diğer hizmetlerinden dolayı Enka Pazarlama ile yolumuza devam edeceğiz. Enka, her zaman öncü olarak yoluna devam ediyor. Enka, ekskavatörlerde Hitachi ZW550-5B ile büyük bir atılım yaptı. İlerleyen zamanlarda bizleri daha iyi makinelerle buluşturacağına inanıyorum. Bu nedenle Enka Pazarlama ile iş birliğimiz devam edecek.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

DEV MARKANIN MOTORLU GREYDERLERİ, TÜRKİYE’YE GELDİ

SONRAKİ HABER

VURAL İNŞAAT, ORMAN ARAZİLERİNDE GC SERİSİ İLE GÜÇLENDİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share