İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Burcu Kökbuğur: “Sektörde kadın istihdamının kesinlikle desteklenmesi gerekiyor”

Önyargıları yıkarak, birçok sektörde kendilerini kanıtlayan kadınların, iş makineleri sektöründe de başarıyla var olabileceğini göstermek üzere başlattığımız “Baretin Rengi Olmaz” köşemizin bu ayki konuğu Yanmar Dijital Sistemler & E-Ticaret İş Kolu makinagetir.com Müşteri İlişkileri Uzmanı Burcu Kökbuğur oldu. 5 yıl önce Makinagetir’de çalışmaya başladığını ve şirketin ilk kadın çalışanı olduğunu belirten Kökbuğur, “Her işin belirli bir zorluğu vardır, ancak önemli olan o zorluğa karşı sizin nasıl tepki verdiğinizdir. Bu sektörde kadın istihdamının kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. Sahada da müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı ziyaret ederek, kadınların da bu sektörde başarılı olduğunu onlara gösteriyoruz” dedi.

Burcu KÖKBUĞUR – Yanmar Dijital Sistemler & E-Ticaret İş Kolu makinagetir.com Müşteri İlişkileri Uzmanı

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

Yanmar Dijital Sistemler & E-Ticaret İş Kolu makinagetir.com’da 5 yıldır müşteri ilişkileri uzmanı olarak görev alıyorum. Görev ve sorumluluklarımı kısaca özetleyecek olursam; Türkiye genelinde iş makinesi ve endüstriyel grup makine ihtiyacı olan kişilere makine kiralama, makinesini kiraya vermek isteyen iş ortaklarımızı da bünyemize katmaktan sorumlu çözüm ortağıyım.

Bu sektöre girmek aklınızda var mıydı? Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?

İş hayatına başlangıcım ithalat ve ihracat departmanında oldu. Uzun yıllar ihracat operasyon sorumlusu olarak çalıştım. Kızım doğduktan sonra iş hayatıma biraz ara verdim. Geri dönmek istediğimde de yolum Yanmar ile kesişti ve bu sektördeki hikayem böylece başlamış oldu.

Firmada hangi alanlarda faaliyette bulunuyorsunuz?

Yanmar Türkiye; tarım, endüstriyel motorlar, enerji sistemleri, akıllı tarım ekipmanları gibi birçok sektörde yer alan bir firma. Aynı zamanda bünyesinde benim de çalıştığım e-ticaret platformu olan makinagetir dijital kiralama platformu da mevcut. Çok farklı sektörlerde geniş hizmetler sunan bir firmada çalışıyorum. Kendi departmanımdan bahsedecek olursam; hızlı, kolay ve güvenilir mottosu ile tüm Türkiye’ye iş makinesi ve endüstriyel grup makine kiralama hizmeti veriyoruz. Bunun yanında çözüm ortaklığı projelerimiz ile makine belgelendirme, operatör evrağı ve ehliyeti edinme gibi birçok konuda iş birliğimiz de bulunuyor. Asıl hedefimiz sadece makine kiralamak değil, makine kiralamak isteyen müşterilere ve makine sahiplerine 360 derece çözüm ortaklığı sunmak.

Görevinize başlamadan önce iş makineleriyle ilgili bir eğitim aldınız mı?

Göreve başladıktan sonra ekip arkadaşlarımın desteği ve araştırmalarım ile sektör için kendimi eğitmeye başladım. İşin içerisine girdikçe makineleri daha fazla tanıma imkanı buldum. Fuarlara katılarak makineler hakkında daha çok bilgi edindim. Tüm makine kategorilerinde kiralamalar yapıyorum ancak çalıştığım müşteriler özelinde en çok endüstriyel grup makine ve vinç kiralaması ile uğraşıyorum.

Firma faaliyetlerine sizinle birlikte toplam kaç kadın ekip arkadaşınız katkı sağlıyor?

Makinagetir; makine kiralama, müşteri deneyimi, iş geliştirme bölümlerinden oluşuyor. Ekibimizin %50’si kadın çalışanlardan oluşuyor.

Çalıştığınız firmanın kadın istihdamına olan bakış açısını değerlendirebilir misiniz?

Yanmar kadın istihdamına önem veren bir firma. Yanmar Türkiye genelinde şu anda %38,1 kadın çalışan oranımız bulunuyor. Bu oranı Makinagetir olarak düşündüğümüzde daha öncede bahsettiğim gibi %50’ye ulaşıyor.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını yaşıyor musunuz? Sorunlara ve süreçlere farklı bir bakış açısıyla müdahale ettiğiniz durumlar oluyor mu?

Tabii ki yaşıyorum. Bazı noktalarda tabuları kırmak oldukça zor. Bu sektörde tabuların zor kırıldığı bir sektör. Ancak bir kere çalıştıktan sonra hem makine sahipleri hem de makine kiralayan müşteriler uzun süreli olarak bizimle çalışma eğilimi gösteriyor. Bundaki en önemli etkenin de iletişim ve güven olduğunu düşünüyorum. Tüm müşterilerimize onların yanında olduğumuzu sürekli hissettiriyoruz. Sadece telefonda ya da bilgisayar ortamında değil; sahada da müşterilerimizi ve iş ortaklarımızı ziyaret ederek kadınların da bu sektörde başarılı olduğunu, onlara gösteriyoruz.

Sektörde yer alırken zorlandığınız noktalar oldu mu?

İlk etapta sahada olduğumuz zamanlarda şantiye ortamları bizi oldukça zorluyordu. Buradaki etmen bizim şantiye ortamında bulunmak istemememiz değil, oradaki kişilerin makine sektöründe çalışan kadınlara olan bakış açılarından kaynaklıydı. Ancak şimdi sektördeki kişiler de bize alıştı. Saha ve şantiye ziyaretlerinde artık yadırganmıyoruz tam tersi çok sıcak karşılanıyoruz.

Sektörde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Hayır kesinlikle düşünmüyorum çünkü çok rekabetçi bir sektör ve pozitif ayrımcılığa yer yok.

Kadın gözünden sektörü ve bu alandaki mekanizasyonu değerlendirir misiniz?

İş makinesi sektörü oldukça rekabetçi bir sektör. Ayrıca gerçekten gecesi, gündüzü, yazı, kışı olmayan ve sürekli devam eden bir sektör. Biz de Makinagetir olarak bu sektöre adapte olmuş durumdayız. Tüm şartlarda müşteri memnuniyetini esas alarak hizmet vermek bizim en önemli özelliğimiz. Kadın, erkek demeden bu sektörde daha da büyümeye devam edeceğiz.

Sektörde çalışan bir kadın olarak, sektördeki kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu sektörde çalışmak isteyen, çalışan kadınlara tek önerim asla korkmamaları ve kadın gücünü her sektörde göstermeleri. Her işin belirli bir zorluğu vardır ancak önemli olan o zorluğa karşı sizin nasıl tepki verdiğinizdir. Bu sektörde kadın istihdamının kesinlikle desteklenmesi gereken bir sektör.

Sektörde kadın çalışanların sayısının az olmasıyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Bu sayının yükselmesi için sizce neler yapılmalı?

Erkek egemen bir sektör olarak düşünüldüğü için kadınlar tarafından da çok tercih edilmiyor. Ancak sosyal sorumluluk projeleri ile desteklendiği takdirde, Türkiye’nin her yerinde kadın operatör olabileceğini ya da bizim sektörümüzde de kadınların sayısının artacağını düşünüyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Yanmar Türkiye’nin bir iş kolu olan Makinagetir olarak oldukça rekabetçi bir sektör olan makine kiralama sektörüne 2016’dan beri hizmet veren öncü platformuz. Ayrıca böyle bir sektörde kadın istihdamını da sağlayarak sektöre farklı bir bakış açısı kazandırıyoruz. Ben de Makinagetir’in ilk kadın çalışanıyım. Sosyal sorumluluk faaliyetlerimizle, çözüm ortağı bakış açımızla daha da büyüyeceğimize inanıyorum.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

XCMG'nin elektrikli maden kamyonları, Türkiye'ye doğru yola çıkıyor

SONRAKİ HABER

RM XSMART ile makineniz hakkında her şey elinizin altında

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share