İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Çalışkanerler Madencilik, Hitachi’nin güçlü makineleri ile yükünü hafifletiyor

Emotion isimli mermer çeşidiyle yurt dışı pazarında boy gösteren Çalışkanerler Madencilik, Antalya Manavagat’taki ocağında aylık 4 bin tonun üzerinde üretim gerçekleştiriyor. Üretim kapasitesini artırmak için makine yatırımında bulunan firma, 2 adet Hitachi ZX530 LCH-5A paletli ekskavatör ve 2 adet Hitachi ZW370-5B lastikli yükleyici ile filosunu güçlendirdi.

Antalya Manavgat’ta kurulan Çalışkanerler Madencilik, bölgede bulunan 5 farklı maden ocağında ihracat odaklı faaliyetlerini sürdürüyor. Mısır, Çin ve Hindistan pazarlarında Emotion isimli mermer çeşidiyle boy gösteren firma, Manavagat’taki ocağında aylık 4 bin tonun üzerinde üretim gerçekleştiriyor. Kaynak verimliliği açısından yüksek verimli ocaklara sahip olan Çalışkanerler Madencilik, her geçen gün üretim kapasitesini artırmaya devam ediyor.

“Pandemi sonrasında talep patlamasıyla karşılaştık”

Pandeminin sona ermesiyle madencilik alanında talepler artmaya başladı. Bu doğrultuda Çalışkanerler Madencilik de artan talepleri karşılamak için üretim hacmini artırıyor. Pandemi döneminde blok mermer satışlarının aksamadan devam ettiğini belirten Çalışkanerler Madencilik Şantiye Şefi Serkan Şermet, “Pandeminin etkisini kaybetmesiyle talep patlaması yaşadık. Bu süreçten sonra üretimimizi 2-3 kat arttırmak durumunda kaldık. Siparişlerimiz çok olduğu için hızlı bir üretime ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Hızlı üretim, güçlü makine

Üretim kapasitelerini artırmak için yeni makinelere ihtiyaç duyduklarını ifade eden Serkan Şermet, “Hızlı üretim yapmak için kullandığımız makinelerin seri ve güçlü olması gerekiyor. Bu noktada makine tercihimizi Enka Pazarlama’nın distribütörlüğünde Türkiye pazarında yer alan Hitachi’den yana kullandık ve 2022 yılında 2 adet Hitachi ZX530 LCH-5A paletli ekskavatör ve 2 adet ZW370-5B lastikli yükleyici olmak üzere toplam 4 adet iş makinesi satın aldık” ifadelerini kullandı.

“Hitachi’nin güç, performans ve yakıt tasarrufundan çok memnunuz”

Hitachi iş makinelerinin güç ve performansı ile Enka Pazarlama’nın çözüm ortaklığından memnun kaldıklarını ifade eden Serkan Şermet, yeni makine alımlarında bu etkenlerin tercihlerinde belirleyici olduğunu söyledi. Şermet, “2017 yılında Enka’dan satın aldığımız Kawasaki 95-Z7 lastikli yükleyicimiz ve Hitachi ZX 490 LCH paletli ekskavatörümüzü kullanıyorduk. Çalıştığımız süre boyunca makinelerden çok memnun kaldık. 2022 yılındaki makine yatırımlarımızda da tercihimizi tekrar Hitachi’den yana kullandık” şeklinde konuştu.

 Makine filosu Hitachi ile güçlendi

Ocakta yüksek bir verimle çalıştıklarına ve ortalama ağırlığı 18 ton olan blok mermer çıkardıklarına dikkat çeken Şermet, çalışmalarında ağır yükün altında kalmayacak güçlü makinelere ihtiyaç duyduklarını söyledi ve konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Makine yatırımında güç bizim için oldukça önemli bir kriter. Tabi gücün yanında performans ve yakıt tasarrufunu da önemsiyoruz. Bu kapsamda 2022 yılında Enka Pazarlama’dan 2 adet Hitachi ZX530 LCH-5A paletli ekskavatör ve 2 adet ZW370-5B lastikli yükleyici olmak üzere toplam 4 adet iş makinesi satın aldık. Şu anda 4 makineden ikisi ocağımızda çalışmaya başladı. Satın aldığımız diğer çift makine ise Haziran sonu itibariyle ocağımıza teslim edilecek.”  

Hitachi ile işletme maliyetleri düştü

Ocakta kullanmaya başladıkları Hitachi ZW370-5B’nin seri bir makine olduğuna değinen Serkan Şermet, “Makine, seri olmasının yanı sıra hafriyatta da beklediğimizden çok daha iyi iş çıkarıyor. ZX530 LCH-5A’nın kırıcı performansına da hayran kaldık. Hitachi lastikli yükleyici ve ekskavatörlerin güç ve performansının yanında yakıt tasarruflarında da çok memnunuz. Yeni makineler, işletme maliyetlerimizin azalmasında etkili oldu. Saha çalışan operatörlerimiz, Hitachi’nin makineleri ile zorlanmadan, konforlu bir şekilde çalıştıklarını söylüyorlar” diye konuştu.

Kaliteli ürün, kaliteli servis

Enka Pazarlama’nın satış ve satış sonrası hizmetlerinin kendilerine güven verdiğini kaydeden Şermet, “Enka Pazarlama’dan ilk makinemizi 2017 yılında satın almıştık. Bu süreçte Enka Pazarlama’nın servis ve satış sonrası hizmetinden memnun kaldık. Enka’nın servis ağının gelişmiş olması ve yedek parçaları bulundurduğu depoların çeşitli yerlerde konumlanmasıyla teknik servis anlamda herhangi bir zorluk yaşamıyoruz. Geniş servis ağı ve profesyonel ekibiyle Enka Pazarlama, distribütörlüğünü yaptığı markaların arkasında durarak müşterilerine çözüm odaklı yaklaşıyor. Parça ve servis konusunda memnun kaldığımız için sadece Enka’dan hizmet alıyoruz. 2022 yılında satın aldığımız makineleri incelemek için bölgemizde faaliyetlerine devam eden farklı firmalar ziyaretlerde bulundu. Ziyarette bulunan firmalar, makineler hakkında ki fikrimizi sorduklarında “makinelerden çok memnunuz, satın alın” diye tavsiyelerde bulunuyoruz. İşlerimizi kolaylaştırdığı, verimli üretimimize katkı sağladığı için Enka Pazarlama ve Hitachi ailesine teşekkür ediyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Zoomlion, Türkiye'de yeni bir üretim ve dağıtım üssü kurmaya odaklanıyor

SONRAKİ HABER

AKLease’den iş ve inşaat makinesi sektörüne avantajlı çözümler

BENZER HABERLER
Total
0
Share