İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

CAT 320GC ve 950L

Borusan Cat, yüzde 30’a varan düşük yakıt tüketimi ve yüzde 20’ye varan daha az bakım maliyetleri gibi iddialı rakamların dikkat çektiği yeni nesil ekskavatörü 320GC ve yüksek performanslı 950L lastik tekerlekli yükleyici modeliyle hafriyat alanında çalışmalarını sürdüren müşterilerinin işlerini kolaylaştırıyor.

 

Caterpillar, ekskavatör grubunda bir önceki seriye göre yüzde 30’a varan bu iddialı yakıt verimliliği rakamını sağlamak için makineler üzerinde önemli geliştirmeler yaptı. Cat ekskavatörlerde bugüne kadar ‘güç’ ve ‘eco’ modları bulunuyordu. Yeni seride bunlara ‘smart mode’ olarak adlandırılan yeni bir akıllı çalışma modu seçeneği eklendi. Hatta makineler her ilk çalıştırmada otomatik olarak bu modla başlıyor. Eco moduyla saatlik yakıt tüketimine, güç moduyla saatlik üretime odaklanılırken; smart modu ile ise birim litreyle en fazla üretim hedefleniyor. Motor ile hidrolik sistem yapılan işe göre otomatik olarak uyarlanıp yakıt tüketimi ve performans optimize ediliyor. Daha düşük motor devirlerinde daha yüksek hidrolik pompa basıncı ve debisi avantajıyla birim yakıt başına daha fazla üretim sağlanabiliyor. Örneğin, kazı yapmak için güç gerektiğinde motor devri otomatik olarak artarken, operatörün joysticklere verdiği tepkiye göre makina dönüşe geçildiğinde yine otomatik olarak düşebiliyor.

 

Bakımlar daha kolay ve % 20 daha hesaplı

Bakım aralıklarının uzatılması, filtrelerin özellikleri geliştirilirken sayılarının azaltılması bakım maliyetlerine olumlu şekilde yansıyor. 4000 saatlik bir çalışma süresi boyunca önceki modele kıyasla yarı yarıya daha az filtre değişimi gerektiği belirtiliyor. Birleştirilmiş filtre yerleri servis işlemlerini kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Tüm yakıt filtreleri senkronize bir şekilde 1.000 saatte bir değiştiriliyor. Bakımı kolaylaştırmak için yağ ve yakıt filtreleri grup haline getirilmiş ve makinenin sağ tarafına alındı. Yeni hidrolik yağ filtresi daha yüksek filtreleme performansı, filtre değiştirildiğinde yağın temiz kalmasını sağlayan tahliye önleme valfleri ve 3.000 saatlik değişim aralığıyla daha uzun servis ömrü sağlıyor. Önceki filtre tasarımına göre %50 daha uzun değişim aralığı veriliyor. Yeni Cat hava filtresi, öncekine kıyasla iki kat daha fazla toz tutma kapasitesine sahip bulunuyor. 3 parçadan oluşuyor ve ön filtrelere yapıyor. Bu şekilde ikincil ve birinci filtrenin ömrü uzuyor.

 

Operatörün performansını artıran, yormayan yeni kabin

Tüm yeni nesil Cat ekskavatör kabinleri operatörlerin daha konforlu ve güvenli şekilde çalışabilmesi için fabrikadan standart olarak anahtarsız çalıştırma, bluetooth ile senkronize kabin için konuşma, 8 inçlik dokunmatik ekran, otomatik klima, led farlar, devrilmeye karşı güvenlik sağlayan (ROPS), otomatik hidrolik ısıtıcı ve kolay kontrol edilebilir ters fan özellikleri ile sunuluyor. Korna dışında tamamı programlanabilen joystick düğmeleri, operatörün makineyi kendine en uygun şekilde kullanmasına olanak sağlıyor. Yeni gelişmiş viskoz bağlantılar, önceki modellere göre kabin titreşimini % 50’ye kadar azaltarak operatör yorgunluğunu azaltıyor. Kabinlerin alçak profilli tasarımı ve büyük ön, arka ve yan camlar ile operatörün ön ve yan taraftaki görüş açısı geliştirildi. Yeni koltuk ve kumanda kolu konsolu operatör yorgunluğunu önemli ölçüde azaltıyor. Tüm kontrol ünitelerini operatörün ön tarafa alındığı için arkaya dönemsine ve dikkatinin dağılmasına neredeyse hiç gerek kalmıyor.

 

Yeni Cat 320GC’ye genel bakış                                     

Motor Cat C4.4
Motor Gücü 145 bg
Çalışma ağırlığı 21.000 – 22.000 kg
Kova kapasitesi 1.00 m3

 

Cat 950L lastik tekerlekli yükleyici

Borusan Cat’in pazara sunduğu Cat 950L lastik tekerlekli yükleyicisinin motor gücü 195 kw/ 265 bg, kova kapasitesi, 3.6 m3, çalışma ağırlığı 18.500-19 bin aralığında tasarlandı. Cat 950L’yi öne çıkaran en önemli özellikleri; yakıt verimliliği, yüksek performans, yüksek yükleme kapasitesi, operatör konforu ve dayanıklılık. Yakıt tüketimi olarak bir önce ki serilere göre % 10’luk bir avantaj sağlayan 950L, Güç yoğunluklu ACERT motor, güç ve torku gerektiğinde sağlayarak daha az yakıt tüketilmesini sağlıyor. Kilitler arası geçiş özelliği ile birleştirildiğinde kilit kavramalı tork konvertörü; yumuşak vites geçişleri, yüksek hızlanma ve eğimde hız sağlayan Cat 950L lastikli yükleyici,  yüksek kapasiteli tork konvertörü ile de daha yüksek kazı verimliliği sağlıyor. Ayrıca kolaylıkla yüklenebilen performans serisi kovalarda malzeme tutumunu (doldurma faktörü) iyileştiren ve çevrim süresini azaltan daha geniş bir ağız ve eğri yan plakaları bulunuyor. Aynı zamanda dayanıklı ve tümü orijinal Cat komponentleri ile makinanın sahada kalma süresi oldukça yüksek olan 950L, böylece müşterilere bakım ve onarım maliyetlerinde düşüş, sahadaki üretimde ise artış sağlıyor

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yılın ilk dört ayında kaç adet makine satıldı?

SONRAKİ HABER

SNH İnşaat, Wirtgen ile kaliteli yollar inşa ediyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share