İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Cat, ConExpo’da yeni 13 L dizel motorunu tanıttı

Caterpillar, Cat C13D’nin ağır hizmet tipi arazi çalışmalarında uyumlu, sınıfının en iyi güç yoğunluğuna sahip; tork ve yakıt verimliliği elde etmek üzere tasarlanmış yeni 13 L dizel motorunun geliştirildiğini duyurdu. Yenilenen motor, ConExpo-Con/Agg 2023’te tanıtıldı.

Caterpillar Endüstriyel Güç Sistemleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Ferguson, “Otoyol dışı OEM’ler ve ekipman sahipleri, artan şantiye üretkenliği ve azaltılmış işletme maliyetleri talep ederken, giderek daha sıkı hale gelen emisyon standartlarını ele alan, hızla gelişen bir iş ortamıyla karşı karşıya geldi. İçten yanmalı motorlar, dünya çapındaki çoğu şantiyede en çok kullanılan motorlardır, bu nedenle, onların zorluklarını aşmak için yeni nesil Cat C13D dizel motor platformuna yatırım yaptık” dedi.

Fabrikadan temin

Sıralı, altı silindirli Cat C13D motor platformu, 2360 lb.ft.’ye (3200 Nm) kadar tepe tork ile 456 ila 690 hp (340 ila 515 kW) arasında sekiz güç değeri sunacak. Kurulum ve doğrulama maliyetlerini azaltmak için motora monte son işlem ve soğutma paketleri de fabrikadan temin edilebilecektir.

Caterpillar, C13D’nin EU Stage 5, U.S. EPA Tier 4 final, China Non-road 4, Korea Stage 5 ve Japan 2014 gibi daha yüksek düzenlemeye tabi pazarların emisyon standartlarını, daha az düzenlemeye tabi pazarlar için mevcut modellerle karşılayacağını söyledi.

Caterpillar’ın mevcut 13 L, 15 L ve tek turbolu 18 L motorlarındaki güç ve torku tek bir potada birleştiren Cat, C13D motoru, orijinal ekipman üreticilerine birden çok avantaj sağlıyor. Caterpillar, bu yapılanmanın son kullanıcılar için bakım, parça ve teknik eğitim karmaşıklığını da azaltabileceğini söyledi.

Yenilenebilir sıvı yakıtlar

Cat C13D motor platformu, Cat temsilcileriyle çalışarak %100 HVO, B100 damıtılmış biyodizel ve hatta B100 standardına kadar biyodizel gibi yenilenebilir sıvı yakıtların kullanılmasını sağlar. Ayrıca Cat, motorun çekirdek mimarisinin, doğal gaz ve hidrojen yakıtı yeteneklerinin gelecekteki gelişimi için tasarlandığını söyledi.

Cat C13D motorun traktörleri, biçerdöverleri, kendinden tahrikli püskürtücüleri, ağaç öğütücüleri, malzeme taşıma ekipmanı ve büyük endüstriyel pompaları 2026’da üretilmesi planlanıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Deutz AG, motor teknolojisindeki yeni gelişmelerini tanıttı

SONRAKİ HABER

BENZER HABERLER
Total
0
Share