İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Cat dozer, daha az yakıtla daha verimli bir çalışma sergiliyor

Caterpillar, önceki model D10T2’ye göre %6 daha verimli ve %3 daha üretken olan ve aynı zamanda %4 daha az yakıt kullanan güncellenen yeni D10 Dozer modelini piyasaya sürdü.

Caterpillar, “Geliştirilmiş teknoloji, daha uzun malzeme ömrü, daha uzun yağ değişimleri ve artırılmış servis kolaylığı kombinasyonuyla, bakım ve onarım maliyetlerini %8’e kadar düşürerek yeni D10’un sektör lideri düşük sahip olma maliyeti sunmasına yardımcı oluyor” diye belirtti.

Güç, Cat 27 motordan sağlanıyor

70 tonluk, paletli D10’daki güncellemeler arasında, makinenin hareket yönüne göre güç ayarlarını değiştirmek ve geri viteste %20’ye kadar daha fazla güç sağlamasına olanak tanımak üzere tasarlanmış bir Stage V/Tier 4 Final uyumlu Cat C27 motor yer alıyor. Model ayrıca, daha fazla tepki için zemine daha fazla güç sağlayan yüke duyarlı hidroliğin yanı sıra “yakıt tüketimini azaltmak için tork çoğaltma gerekmediğinde statoru otomatik olarak serbest bırakan” stator kavramalı yeniden tasarlanmış bir tork konvektörüne sahiptir. Makinenin tasarımının öne çıkan bir özelliği, şasi ve aktarma organları dahil olmak üzere ana bileşenlerinin yeniden üretilmiş veya kullanılmış parçalar ve bileşenler kullanılarak yeniden yapılması dikkat çekiyor. Caterpillar modelin fiyatın çok altında yeni gibi performansa sahip uygun maliyetli bir ikinci ömür sağladığı anlamına geldiğini söylüyor. Hem müteahhitler hem de kiralama şirketleri için önemli filo yönetimi avantajları arasında modelin kolay servis ve bakım özellikleri bulunuyor.

Gelişmiş soğutma sistemi

Değiştirilebilir itme kolu muylu yatak yuvalarına ek olarak D10, tıkanmaya karşı %30’a kadar daha dirençli tek düzlemli soğutma sistemine ve temizlik işlerine yardımcı olan kolay erişilen bir radyatör kapısına sahip, yeniden tasarlanmış bir motor bölmesine sahiptir. Önceki dozer modeline göre %50 daha fazla kapasiteli bir yağ tavası da takıldı. Cat, bunun ortalama yağ kalitesini iyileştirdiğini ve değişim aralıklarını 250 saate kadar uzattığını söylüyor.

Sessiz çalışma

Önceki tasarımlara göre daha yüksek düzeyde gürültü ve titreşim koruması sunan D10’un kabini, dozerin performansını izleyen ve çalışma parametrelerine erişim sağlayan renkli dokunmatik ekranlara sahiptir. Makinedeki standart sistemler, bıçağı önceden programlanmış yük, taşıma ve yayma konumlarına göre otomatik olarak konumlandıran çift yatırma ve Otomatik Bıçak Yardımını (ABA) içeriyor. Verimliliği artırmayı ve aksama süresini azaltmayı amaçlayan bir dizi teknoloji de standart olarak dahil edilen Uzaktan Flaş ve Uzaktan Sorun Giderme ile dahil edildi.

Teknoloji yardımı işleri kolaylaştırıyor

Cat, Uzaktan Sorun Giderme, ekipman bayilerinin makine çalışırken uzaktan makine teşhis testi yapmalarına olanak tanırken, “Remote Flash” dozerin yazılımını uzaktan güncellemelerine olanak tanıyor. Cat tarafından “Yarının teknolojisini entegre etmek için geleceğe hazır” olarak tanımlanan D10 ayrıca fabrikada Cat’in MineStar Terrain ve uzaktan çalıştırma için MineStar Command sistemleriyle entegre edilmeye hazır olarak gelirken, isteğe bağlı teknolojiler – AutoCarry, Cat Grade Control 3D ve Otomatik Riper Kontrolü – ayrıca eklenebiliyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yanmar Turkey, yeni TNV Serisi dizel motorları ile Automechanika İstanbul 2023’de

SONRAKİ HABER

Hidromek sektöründe bir kez daha dünyanın en büyükleri arasında!

BENZER HABERLER
Total
0
Share