İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Cat, yeni nesil malzeme taşıyıcıyı piyasaya sürüyor

Caterpillar, Kuzey Amerika ve Avrupa ekipman pazarları için bugüne kadarki en büyük yeni nesil modelini piyasaya sürerek, geri dönüşüm ve endüstriyel sektörler için malzeme işleyici yelpazesini genişletiyor.

Aynı sürede daha fazla malzeme işlemek üzere tasarlanmış 50 t’lik bir makine olan yeni MH3050 malzeme taşıyıcı, Stage V/Tier 4 final emisyon standartlarını karşılayarak Cat C9.3B dizel motorla çalışıyor. Tekerlekli model, yakıt tüketimini düşürmeye yardımcı olmak için “güç, akıllı ve ekonomi” çalışma modlarını sunuyor. Bom ve stik, 18 m (59 ft) erişim sağlıyor. Üreticinin diğer yeni nesil makinelerinde olduğu gibi, yeni malzeme işleyici de operatörün motoru çalıştırmak için PIN kodu girmesini gerektiriyor. Operatör kimliği; makinenin yetkisiz kullanımını engellerken, aynı zamanda bireysel sürücü için kumanda kolu ayarlarını otomatik olarak geri getiriyor.

Yeniden tasarlanmış konfor

Modelin göze çarpan özellikleri arasında üreticinin, “yeniden tasarlanmış konfor” altında sunduğunu yeniden tasarlanmış kabini. Caterpillar, “MH3050 standart olarak, direksiyon kolonunu ortadan kaldırmak, ileri görüşü, bacak mesafesini ve kabine giriş kolaylığını iyileştirmek için joystick direksiyon özelliğine sahip birinci sınıf kabinle birlikte geliyor. Gereksiz hareketlerden kaçınmak için tüm kontroller, operatörün önünde ve kolayca erişebileceği bir yerde uygun bir şekilde konumlandırıldı. Büyük, 254 mm (10 inç) yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran ve gezinme kadranı, sezgisel operatör kontrollerinde kolay kullanım sağlıyor” dedi.

Operatörün görüş alanı arttı

MH3050, şirketin E-fence teknolojisinden yararlanıyor. Ataşman ile operatör kabini arasındaki teması önleyen kabinden kaçınma sistemi, kıskaç ve kapaklı ataşman tarafından toplanan malzeme için gerçek zamanlı ağırlık tahminlerini Cat Payload paylaşıyor. Güvenliği artırmak için üretici, küçük sütunlu büyük temperli cam pencereler ekleyerek operatörün görüş alanını artırdı. Kalın ön camlar ve çatı pencereleri yüksek darbeye dayanıklı olarak tasarlandı. MH3050, böylece EN356, P8B ve P5A standartlarını da karşılıyor.

Güvenlik özellikleri

MH3050 sağ taraf ve arka görüş kameralarıyla birlikte geliyor. Makinenin kabin içi dokunmatik ekranı aracılığıyla görüntülenen 360 derecelik video sistemi isteğe bağlı ekstra bir hizmet olarak gelebiliyor. Güvenlik özellikleri arasında işleyiciye giden gücü anında kesen yer seviyesinde kapatma anahtarı bulunuyor. Düşük ışıkta gelişmiş görünürlük için şasi, bom ve stik üzerinde led ışıklar yer alıyor. MH3050, Caterpillar’ın standart ürün bağlantısı, filo bakımı ve servisini iyileştirmeye yardımcı olmak için konum, saat, yakıt kullanımı, üretkenlik, rölanti süresi, bakım uyarıları ve hata kodları gibi kritik çalışma verilerini daha iyi analiz ediyor.

Önceki tasarımlardan %50 daha uzun ömürlü

Bakım maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olmak için, MH3050’nin geliştirilmiş hidrolik filtresi, 3.000 çalışma saatine kadar artırılmış değiştirme aralığı ile önceki tasarımlardan %50 daha uzun ömürlü. Caterpillar, operatörlerin filtre ömrünü ve bakım aralıklarını kabin içi yüksek çözünürlüklü monitörden kolayca takip edebildiğini belirtti. Operatör etkileşimi ihtiyacını ortadan kaldıran yüksek verimli soğutma fanı, çekirdekleri temiz tutmak için otomatik ters işlevle makinenin çalışma süresini en üst düzeye çıkarıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Kobelco mini modellerini Samoter fuarında sergiliyor

SONRAKİ HABER

Hidromek yenilikçi makinelerini SaMoTer 2023’te sergiledi

BENZER HABERLER
Total
0
Share