İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dev mermerler, Hitachi gücüyle şekilleniyor

Alimoğlu Mermer Tasarım, mermer ve doğal taş sektöründeki hizmetine 1940’lı yıllarda Afyon’da mermer-mozaik atölyesi olarak kurulan aile şirketiyle başladı. Şirket, kazandığı bu deneyimlerle birlikte gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pay sahibi oldu. Makine parkında Hitachi ZW370 lastikli yükleyici ve Hitachi ZX350 paletli ekskavatör serileriyle yön verdiklerini bidiren Alimoğlu Mermer Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı ve İmalat Mühendisi Halil Alimoğlu, “2022-2023 model Hitachi makineleriyle; güç, yakıt ve performans açısından işlerimizde önemli kazanımlar sağlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Alimoğlu Mermer Tasarım, doğal taş sektöründeki yoluna yeni vizyonu ve dinamik ekibiyle birlikte devam ediyor.Alimoğlu Mermer Tasarım, hizmet verdiği Afyon Menekşe- Gri, Denizli Traverten ve Emirdağ Gümüş ana ocaklarında ve işletmelerinde modern teknolojiyle birlikte üretim yaparak sektörü yakından takip ediyor. Sürekli gelişimi, kendine hedef olarak belirleyen firma; üretim sürecini birebir kontrol eden işletme yapısı ve işine gösterdiği özenle blok mermer ve traverten ürünlerini üstün kalite standartlarında müşterilerine sunuyor.

Uluslararası pazarda söz sahibi

Alimoğlu Mermer Tasarım, geniş ve kaliteli ürün yelpazesi ile Avrupa, Ortadoğu ve Uzakdoğu pazarlarının da içinde bulunduğu dünyanın çeşitli ülkelerine ihracat yaparak, doğal taş ve travertenlerini dünyaya pazarlıyor. Alimoğlu Mermer Tasarım Yönetim Kurulu Başkanı ve İmalat Mühendisi Halil Alimoğlu, “Firmamız, 2005 yılında Ebubekir Alimoğlu tarafından kuruldu. 2005 yılından beri kurucumuz ve Onursal Başkanımız olan Ebubekir Alimoğlu ile birlikte mermer madenciliği alanında faaliyet gösteriyoruz” sözlerini kaydetti.

Türkiye’nin en eski mermer ocakları Alimoğlu tarafından işletiliyor

Aktif olarak firmaya ait 2 açık maden ocağı bulunduğunu belirten Halil Alimoğlu, “Afyonkarahisar/İscehisar bölgesinde bulunan ve kendi işletmemiz olan Menekşe, Gri ve Beyaz ocağımızla; rödovansla çalışan Denizli/Kaklık bölgesindeki traverten ocağımız aktif olarak çalışıyor. Farklı bölgelerde bulunan şu anda pasif durumda olan 5 ocağımız daha mevcut. İscehisar ocağımızda Gri, Beyaz, Sarı ve Menekşe olmak üzere 4 çeşit ana renk bulunuyor. İscehisar ocağımız, Türkiye’nin en eski mermer ocaklarından biri. Sıfır kristal mermer yapısına sahip, cilayı çok iyi alan, oluşumunu tamamen tamamlayan bu ocak, içeriğinde kalsiyum olduğu için de çok sağlıklı” sözleriyle işletmesini yaptıkları ocaklar hakkında bilgiler verdi.

“ENKA, güçlü ve kurumsal bir şirket”

Makine parkında 7 adet lastikli yükleyici, 5 adet paletli ekskavatör ve 5 adet kaya kamyonu bulunarak faaliyetlerine devam eden Alimoğlu Mermer Tasarım, ENKA Pazarlama’nın ürün gamındaki makineleriyle çalışmalarını sürdürüyor. 2 adet 2022 Hitachi ZW370 lastikli yükleyici ve 2 adet 2023 model Hitachi ZX 350 paletli ekskavatör ile işlerinde kolaylık sağladıklarını bildiren Halil Alimoğlu, “2022-2023 model Hitachi iş makineleriyle; güç, yakıt ve performans açısından işlerimizde önemli kazanımlar sağlıyoruz. Yakıt, verimlilik, güç, performans, yaygın servis ağı ve ulaşılabilirlik konuları bizim için olmazsa olmazlarımız arasında bulunuyor. ENKA, güçlü ve kurumsal bir şirket. Satış ve pazarlama ekibiyle yıllardır tanışıyoruz ve görüşüyoruz. Asıl önemli olan nokta; satış sonrası yaygın ve bilinçli servis ağlarının bulunması. Denizli Enpak Servisinin bize göstermiş olduğu tutum ve davranışlarından son derece memnunuz” yorumlarında bulundu.

Kalite üst düzeyde tutularak iş verimi artırılıyor

Yurt dışına ihraç edilen ürünler hakkında detaylı açıklamalar yapan Alimoğlu, “Ham madde olarak pazarlarımız arasında; Çin, Avrupa Ülkeleri, Hindistan, Bangladeş ve Orta Doğu pazarı bulunuyor. Ürünlerdeki gönye hatalarını minimize ederek elimizdeki bütün imkanlarımızla kaliteyi üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Mermer madenciliğinde iş makinelerinin önemi büyük. Sahip olduğumuz makine parkı, üretim hızı ve kalitesini etkileyen başlıca faktörler arasında bulunuyor. Teknoloji ilerledikçe iş makinelerinin performansları değişiyor o da üretimi doğrudan etkiliyor. Bu yüzden ocak işletmeciliğinde makine seçimi oldukça önemli. Biz de bu tercihlerimize en iyi yanıtı veren ENKA Pazarlama ile çözüm ortaklığımıza devam ediyoruz. Türkiye pazarına getirdiği Hitachi iş makineleri beklediğimiz performansı fazlasıyla sağlıyor. Bunun yanında doğru makine seçimi hem yakıt tüketimini hem de yapılacak olan işin verimini de etkiliyor” şeklinde konuştu.

‘Önce insan, sonra çevre, sonra maden’

Şirket vizyonlarının çevreye ve insana değer katmak olduklarına dikkat çeken Alimoğlu, “Bunu sadece kendi firmamızın yaklaşımı için değil bütün madenciler adına söyleyebilirim. Madencilere nerede ve ne zaman ihtiyaç duyulsa, madenciler hemen gereğini yapan kişi ve kuruluşlardır. Herhangi bir doğal afette tüm ekipmanlarıyla ilk koşan her zaman madencilerdir. Çalışanlarımızın da güvenliği her zaman önceliğimizdir” sözlerini kaydetti.

Pandemi sonrasındaki ekonomik sıkıtılar etkisini devam ettiriyor

2023 yılı değerlendirmesinde dünya genelinde yaşanan pandemi ve sonrasındaki sürece değinen Halil Alimoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti: “Dünya geneli, pandemi sonrası gelinen ekonomik sıkıntılardan dolayı zor zamanlar yaşıyor. Alıcılar sınırlı ve ürün maliyetleri çok yüksek olduğundan dolayı maalesef zor bir dönemde olduğumuzu düşünüyoruz. Önümüzdeki dönemde piyasa neler gösterir tahmin etmek oldukça zor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar önceden ülkeler ya da bölgeler bazında olurken şimdi dünya çapında bir ekonomik daralma söz konusu maalesef.”

Dünya potansiyelinde önemli yeri olan “Türk mermeri”

Türkiye’de mermer madenciliğinin dışa bağımlılığı en az olan sektörlerden biri olduğuna değinen Halil Alimoğlu, “Mermer madenciliği, kendi değerlerimizi korumak ve Türk mermerini dünyaya tanıtmak açısından önemli bir potansiyele sahip. Dünyada, Türk mermerinin ulaşmadığı yer yok gibi; fakat mermer madenciliğinin ülkemizde hak ettiği konumda olduğunu düşünmüyorum. Hem sürdürülebilir hem çevreci hem de doğaya bu kadar katkı sağlamamıza rağmen ülkemizde maden sektörüne maalesef hak ettiği değer verilmiyor. Türk Mermerciliğinin dünyada çok daha farklı bir konumda olması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de temmuz ayına kadar toplam 8.217 iş makinesi satışı gerçekleşti

SONRAKİ HABER

Şelale İnşaat, Bobcat’in rotasyonlu telehandleri ile hizmet kalitesini artırdı

BENZER HABERLER
Total
0
Share