Font
Performing arts, Social group, Music, Musician, Chair, Dress, Entertainment, Suit

İMDER ve İSDER kongrede büyük ses getirdi

İMDER ve İSDER bu yıl İş ve İnşaat Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’nin 3’sünü düzenleyerek sektör paydaşlarını bir araya getirdi. Avrupa ve Türkiye’den ciddi katılımcıların olduğunu belirten İMDER Başkan Yardımcısı Aydın Karlı “Şu ana kadar düzenlediğimiz en iyi kongrelerden birisiydi“ diyerek memnuniyetini dile getirdi.

KONGRE

2002 yılında kurulan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), iş makineleri sektörünü ulusal ve uluslararası platformlarda, etkili ve güçlü bir şekilde temsil ediyor. 55 üyesi ile faaliyetlerine devam eden İMDER, iş ve inşaat makineleri sektörünün yüzde 95’inden fazlasını temsil ediyor.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) ve İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) ev sahipliğinde düzenlenen İş ve İnşaat Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’nin 3’sü, 3-4 Ekim’de Crowne Plaza Asia İstanbul’da gerçekleşti. İMDER Başkan Yardımcısı Aydın Karlı, kongre hakkındaki detayları Makina Market’e anlattı.

Şu ana kadar düzenlediğimiz en iyi kongrelerden birisiydi”

Kongredeki ana konuların yeşil dönüşüm, dijitalizasyon ve enerji dönüşümü başlıkları olduğunu belirten İMDER Başkan Yardımcısı Aydın Karlı, “İMDER ve İSDER olarak İş ve İnşaat Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’nin 3’sünü düzenledik. Uluslararası kongreye Avrupa başta olmak üzere Japonya ve Çin’deki firmaların CEO’ları da katılım gösterdi. Kongrede yer alan ana başlıklar yeşil dönüşüm, dijitalizasyon ve enerji dönüşümüydü. Dünyanın gündeminde olan bu konuları Türkiye olarak işlemek bizim için de heyecan verici. Katılımcılar, kongrede gündem olarak belirlediğimiz bu üç kritik konu hakkında görüşlerini ve bu alanda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi. Şu ana kadar düzenlediğimiz en iyi kongrelerden birisiydi. Aldığımız güzel geri dönüşler ile birlikte biz de mutluyuz” sözlerini kaydetti.

Dress shirt, Vision care, Glasses, Tie, Sleeve, Collar, Suit

Aydın KARLI - İMDER Başkan Yardımcısı

World, Tower, Poster, Font

İLANDIR

zoomlion ekim ilan

Ürettiğimiz ürünler Avrupa ve dünyada yer buluyor“

Türkiye’nin Avrupa karşısındaki durumunu değerlendiren Aydın Karlı, emisyon standartlarında Avrupa ile aynı seyirde yol alındığını belirterek devam etti: “Türkiye, yol dışı kullanılan makinelerde 2023 yılı itibariyle Stage 5 emisyon seviyesine geçiş yaşadı. Yeşil dönüşüm konusunda, dijitalizasyon gündem maddelerinden biri. Bu dönüşümü gerçekleştirirken sürdürülebilirlik konuları, iş ve inşaat makinelerinde çok önemli. Yapacağınız her yatırımın sürdürülebilir olması ve ekonomiyle doğru orantılı gitmesi gerekiyor. Ülke ekonomisi çok önemli bu konularda. Ülke olarak Avrupa’yla geri olmamakla beraber bazı noktalarda Avrupa’nın da önündeyiz” dedi.

İMDER sorunları çözümsüz bırakmayan bir kurumdur”

İMDER’in 2002 yılında yaklaşık 13 firmanın birlikte hareket ederek kurulduğunu kaydeden Aydın Karlı “İMDER olarak şu anda 55 üyemiz bulunuyor. İMDER, iş ve inşaat makineleri konularında çözüm üretirken, İSDER ise istif makineleri konusundaki tüm sorunlar ile yakından ilgileniyor. İMDER ve İSDER olarak problem arz eden durumları tespit ederek, bakanlıklar ile yol haritası çiziyoruz. Çalışmalarımızı bu kapsamda gerçekleştiriyoruz” dedi.

Motor vehicle, Automotive design, Footwear, Customer
Automotive design, Lighting, Television
Table

Çözüm odaklı yaklaşım

Pandeminin ardından dünya genelinde hızlı bir toparlanma sürecine girildi. Türkiye’de ise iş makineleri konusunda keskin bir dönüşüm yaşandı. Bu dönüşü ve yaşanan gelişmeleri aktaran Aydın Karlı, özellikle Stage 3A’dan Stage 5’e geçmenin pandemi sonrasında komponent sıkıntısı yarattığını dile getirdi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Tedarik zincirindeki kırılmalar, sektörü oldukça zorladı. Avrupa’da yaşanan durgunluk ve diğer etkenleri dikkate alıp, çözüm süreçlerini değerlendiriyoruz. Türkiye iş ve inşaat makineleri sektöründe yer alan; üreticiyi, distribütörü ve müşteriyi mağdur etmeyecek adımlar atılması için çalışıyoruz.”