İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Doğru mini yükleyici nasıl seçilir?

Filo sahipleri, dar ve şehirleşmenin arttığı alanlarda kısa sürede verimli işlere imza atmak için çok yönlü makineleri tercih ediyor. Nokta dönüşlü mini yükleyiciler de son zamanlarda piyasada sayılarını artıran çok yönlü makinelerin arasında yer alıyor. Peki, işiniz için doğru mini yükleyiciyi nasıl seçersiniz?

Çok yönlü makineler olarak bilinen nokta dönüşlü mini yükleyicilerin gerek dünya gerekse Türkiye’deki kullanımı her geçen gün artıyor. Pazara neredeyse tüm iş makineleri markaları tarafından farklı özelliklerde mini yükleyiciler sunuluyor. Kullanıcıların işlerine göre doğru nokta dönüşlü mini yükleyici modelini seçimi de giderek zorlaşıyor. Bu kapsamda işe uygun doğru mini yükleyici seçimiyle ilgili bir değerlendirmede bulunan John Deere İnşaat ve Ormancılık Kompakt Ekipmanlar Takım Lideri Ryan Ruhl, çoklu ihtiyaçlarda mini yükleyici spesifikasyonu için kullanıcıların bir oran belirlenmesi gerektiğini söyledi ve şunları ekledi: “Makinenin verilen görevleri ne kadar süre yapacağını belirleyin, ardından en yüksek kullanım yüzdesini en iyi şekilde karşılayacak bir makine seçin. İşinize uygun olmayan özelliklerde bir mini yükleyici kullanmak hem hayal kırıklığı yaratabilir hem de maliyetli olabilir. Örneğin, bir mini yükleyici, yapılacak iş için çok büyük veya çok küçükse üretkenlik ve verimlilikte bir kayıp meydana gelebilir” dedi. Kubota Tractor Corporation CE Ürün Müdürü Patrick Baker, “Mini yükleyici, işi tamamlamak ve gerekli ataçmanları çalıştırmak için yeterli güç veya hidrolik özelliğe sahip değilse, daha az üretim ve daha fazla duruş süresi ile sonuçlanabilir” diye konuştu. Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurarak, bir mini yükleyici seçerken dikkat edilmesi gereken beş husus bulunuyor.

BOYUT VE BEYGİR GÜCÜ

Case Construction Equipment Ürün Müdürü George MacIntyre, “Sadece mevcut en büyük beygir gücündeki makineyi satın alacak ve bazı uygulamalar için çalışan yükleniciler var – ancak maliyet, nakliye ve ömür boyu sahip olma maliyetleri açısından her zaman pratik değil” dedi. Bunun yerine, mevcut işin stokunu almayı ve yalnızca ataçman eklemeyi, daha ağır bir işe girmeyi veya işi genişletmeyi düşünüyorsanız, ihtiyacınız olandan daha yüksek beygir gücüne sahip bir makine almayı öneriyor. Saha hazırlığı sırasında etkili bir motor ve beygir gücüne ihtiyaç duyuluyor. Küçük makineler genellikle 50 beygir gücü altında bulunuyor. Orta makineler, 50-70 beygir gücü arasında değişiyor ve büyük mini yükleyiciler ise tipik olarak 70 beygir gücünün üzerinde yer alıyor.

NOMiNAL ÇALIŞMA KAPASiTESi

Nominal çalışma kapasitesi (ROC) mini yükleyicinin dengesini ölçüyor ve makinenin devirme yükünün yüzde 50’si olarak hesaplanıyor. ROC, üreticiler arasındaki boyut modelleri arasında bir karşılaştırma sağlıyor. Baker’a göre, site geliştirme (enkazların temizlenmesi, kamyonların yüklenmesi, çakılların indirilmesi), malzeme taşıma (farklı tiplerdeki malzemeleri taşımak için ataşmanlar – palet çatalları, kıskaç vb.) ve yıkım için en büyük çalışma kapasitesine ihtiyaç duyuluyor.

ASANSÖR TİPİ: RADYAL VE DİKEY

Radyal bir kaldırma kolu, en yüksek noktaya ulaşmadan önce bir yayda sallanırken, dikey bir kaldırma kolu doğrudan yukarı doğru en yüksek noktaya yükseliyor. Coleman, “Makinelerinizin birçoğu zemin seviyesinden bir kabinin üstüne kadar çalışıyorsa, radyal kaldırma makinesi muhtemelen iyi bir seçimdir. Kabinin üstünde ve çok daha yüksekte çalışıyorsanız, dikey asansörden değer elde edersiniz” diyor. Baker, işte herhangi bir malzemenin yüklenmesi veya boşaltılması gerekiyorsa dikey kaldırmalı bir mini yükleyici öneriyor. Ruhl, “Dikey kaldırma bomu tasarımı gerçekten pazara hakim oldu. Tipik olarak, bu bom tasarımı bir radyal tasarım makinesinden daha fazla paraya mal oluyor, ancak çok yönlülük maliyet endişelerini aşabilir” dedi.

EK PERFORMANS

Ataçmanlar, mevcut işinizdeki hizmetleri büyütmenin etkili bir yolu olarak kabul ediliyor ve böylece mini yükleyicinin karlılığını artırıyor. Macidty, “Mini yükleyiciyi iş yapmanıza izin veren bir platform olarak düşünün ve her bir ataçman daha fazla iş yapmanıza olanak tanıyor. Ataçmanlar mini direksiyon seçimini yönlendirir, çünkü her bir ataçmanın hidrolik akışı ve motor kapasitesi için gereksinimleri bulunuyor. Başka bir faktör, ataşmanın makinenin nominal çalışma kapasitesine karşı ağırlığıdır” diye konuştu. Ruhl, “Bazı ataçmanlar, alette yeterince gezinmek ve ataçmanı çalışırken sabit tutmak için daha ağır bir makine gerektiriyor” dedi. Baker’a göre, Kubota mini yükleyiciler fabrikadan yüksek akışlı yardımcı seçeneklerle donatılabiliyor ve sadece birkaç yıl önce mümkün olmayan uygulamalara kapı açabiliyor. Caterpillar kısa süre önce, takıldığında CAT D3 mini yükleyici tarafından tanınan SMART greyder bıçağı ve kazıcı ataçmanlarını tanıttı. Bağlantı, kabin ekran monitöründe özel bir kontrol ve bilgi ekranını etkinleştiriyor. Coleman, “Mevcut kontrolleri de alıyor ve bu özel bağlantı için kontrollere dönüştürüyor. Örneğin, SMART greyder takıldığında, sağ sevinç çubuğu bıçağı kontrol eder” dedi.

OPERATÖR KONFORU VE OTOMASYONU

Yüksek talep gören ekipman operatörleri ile birkaç üreticinin alıcılar arasında konfor ve otomasyona artan bir odaklanma tespit etmesi şaşırtıcı değil. Operatörler, işleri kolaylaştırmak için rahat bir koltuk, sessiz kabin, iyi görüş ve otomasyona sahip olduklarında üretkenlik artıyor. Ruhl, “Elektro-hidrolik (EH) kontroller, operatörlerin farklı görevleri daha iyi yapabilmek için çalışma düzenlerini değiştirmelerine, hassasiyeti ve hız kontrolünü değiştirmelerine olanak tanıyor. EH kontrolleri aynı zamanda operatörün fiziksel çabasını azaltarak yorgunluğu azalttı” dedi. John Deere’ın yeni bir özelliği, bir operatörün makinenin üzerinde seyahat ettiği kaliteyi kontrol etmesini ve görmesini sağlayan Dahili Sınıf Göstergesi. Kaba sınıflandırma sırasında zemini kontrol etmek veya incelemek için ek iş gücü ihtiyacını azaltıyor. McIntyre’e göre, yeni CASE B Serisi yükleyicilerde yepyeni bir operatör arayüzü ve operatörlerin daha hızlı hız kazanmasını sağlayan basitleştirilmiş kontroller bulunuyor. Sezgisel kalıp seçimi (ISO ve H) operatörlerin kendileri için en rahat kalıpta çalışmasını sağlıyor. Yeni 8 inç LDC paneli, kolay navigasyonla kritik çalışma bilgileri sunar ve basitleştirilmiş elektro-hidrolik kontroller, her kullanıcının makine gücünü ve hızını her uygulama ile eşleşmesine izin veriyor. Kubota, operatör istasyonuna daha iyi giriş ve çıkış için hızlı ve kolay bir şekilde açılabilen bir kayar ön kapı sunuyor. Baker, “Kubota’nın Darbesiz Sürüş (KRS) sistemi operatör yorgunluğunu en aza indirmeye yardımcı oluyor” ifadelerini kullandı. Coleman’a göre CAT’in yeni D3 serisi mini yükleyiciler, kova açısını ayarlamak için kazmaya geri dönüş, derecelendirme, kazma ve yükleme gibi tekrarlayan görevler için Çalışma Aleti Konumlandırıcı ve çift yönlü otomatik tesviye işleri kolaylaştırmak için tasarlandı. Otomatik tesviye, kaldırma kollarını kaldırırken ve indirirken yükleyici bağlantısını otomatik olarak dengeler, daha fazla denge ve daha az dökülme sağlıyor. Bobcat, R Serisi mini yükleyicilerde, operatörlerin kapsamlı hata kodu açıklaması da dahil olmak üzere ayrıntılı makine bilgilerine kolayca erişmelerini sağlayan isteğe bağlı bir dokunmatik ekran sunuyor. Bu, çalışma süresini optimize eder ve genel servis kolaylığı sağlıyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Temsa'nın ikinci el iş makinaları showroomu Platinum Used, İstanbul Sancaktepe’de açıldı

SONRAKİ HABER

Dingli, Teupen'in yüzde 24 hissesini satın aldı

BENZER HABERLER
Total
0
Share