İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dünyanın en büyük iş makineleri üreticileri listesi açıklandı!

Apa Yayıncılık’ın İngiliz yayın partneri KHL Group, dünyanın en büyük iş makinesi üreticilerinin yer aldığı “Yellow Table” listesini açıkladı. Üreticilerin yıllık satış cirosuna göre sıralandığı listenin başında Caterpillar yer alırken, Çinli üreticilerin tablodaki yükselişi gözlerden kaçmadı.

KHL Group’un dünyanın en büyük 50 orijinal ekipman üreticisinin (OEM) inşaat ekipmanı satışlarını bir araya getirdiği bu yılki Yellow Table listesinin manşet rakamı dikkat çekiyor. Listede 50 OEM için satışların 232,7 milyar ABD doları olduğu bilgisi verilirken, bu miktarın şimdiye kadar Yellow Table’de kaydedilen en yüksek rakam olduğu ve geçen yıla göre %20,8’lik bir artış görüldüğü belirtildi.

Zirvedeki marka değişmedi

Verileri değerlendiren Off-Highway Research, 2021’de yaklaşık 1,2 milyon adet inşaat ekipmanı satıldığını ve verilerin şaşırtıcı olmadığını söyledi. Listede yer alan satış oranlarının 2020’ye göre %9’luk bir artış gösterdiği görülürken, bunun şimdiye kadar kaydedilen en yüksek rakam olması da dikkat çekti. Geçen yıl yayımlanan Yellow Table’de satışların toplam 191.5 milyar ABD Dolarında kaldığı görülmüştü. Covid-19 etkisinin hakim olduğu 2020’de bir önceki yıla göre 202,7 milyar ABD doları düşüş gerçekleşmişti. 2020’deki tabloda küresel bir pandemiye rağmen yalnızca %5,5’lik bir düşüş görüldü ve 2020’nin ardından büyümenin hızla devam ettiği endüstri devi Caterpillar tarafından gözler önüne serildi. Caterpillar, listenin en başındaki alışılmış konumunu bu sene de korurken, şirketin geçen yıl 24,8 milyar ABD doları satış yaptığı, bu yıl ise 32 milyar ABD dolarına yükseldiği görüldü.

İlk 10’da yeni markalar…

Listenin ikinci sırasında ise satışlarını 19.9 milyar ABD dolarından 25.3 milyar ABD dolarına yükselten Komatsu yer aldı. Tabloya göre listenin ilk iki sırasındaki makine üreticileri, 12,6 milyar ABD dolar satış artışı kaydetti. Yellow Table’nin üçüncü sırasında XCMG, dördüncü sırasında ise Sany yer aldı. Şirketlerin ikisinin de Çin merkezli olması dikkatlerden kaçmadı. John Deere, geçen yıla göre güçlü bir artışla 11,3 milyar ABD doları satışla beşinci sıraya tırmanırken, Volvo inşaat ekipmanları altıncı sıraya yükseldi. Volvo’yu Çin’den Zoomlion ve Liebherr takip ederken Hitachi’nin dokuzuncu sıraya gerilediği görüldü. İlk 10’un son şirketi ise Sandvik oldu.

Büyük değişiklikler

Bu yıl yayımlanan Yellow Table’deki en büyük değişikliklerden biri Hyundai Heavy Industries’in Doosan Infracore’u satın almasından kaynaklandı. Doosan Infracore Hyundai Doosan Infracore ve Hyundai Construction Equipment’ın de bağlı olduğu yeni Hyundai Genuine grubunun bir yan kuruluşu oldu. Doosan Bobcat, Hyundai Doosan Infracore’un bir parçası olmasına rağmen bağımsız bir işletme olarak faaliyet göstermeye devam ederken şirketin Doosan Bobcat’teki çoğunluk hissesi satışın bir parçası olmadı ve bu da Doosan Bobcat’in daha önce Doosan Infracore’a dahil edilmiş “yeni giriş” olarak listelendiği anlamına geldi. Ayrıca Doosan Bobcat listede 14. Sırada, Hyundai Doosan Infracore 19. sırada, Hyundai İş Makinaları ise 23. sırada yer aldı.  Yukarı ve aşağı hareket açısından bu yılki Yellow Table’nin oldukça durağan olduğu görülse de Çin merkezli platform ekipmanı üreticisi Dingli’nin 46. sıradan 40. sıraya yükselmesi göze çarptı. Akıllı tünel açma ekipmanları ve demiryolu ray sistemleri üreten China Railway Construction Corporation (CRCC), listeye doğrudan 36. sıraya yerleştiği bir giriş yaptı. Hidromek ise bu yıl ilk 50’ye girmeyi kaçırdı.

Gelecek ne gösterir?

Birçok OEM, 2022 için sipariş randevularının dolduğunu ve bu nedenle satışların yüksek seviyede kalmasını beklediklerini bildirdi. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler hala altyapı planlarına büyük yatırımlar yapmaya devam ederken, dünyanın en büyük inşaat ekipmanı pazarı olan Çin’in 2021’de sakin bir yıl geçirmesi dikkatlerden kaçmadı. Çin’in sakin bir yıl geçirmesine rağmen küresel satışlarını arttırdığı da bilinirken, ilerleyen dönemlerde satışlarda düşüş olacağı öngörülüyor. Uzun vadede bakıldığında aksayan tedarik zincirleri, artan maliyetler, malzeme eksikliği, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve artan enflasyon konularının satışları olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Satışların son zamanlarda çok güçlü olmasıyla birlikte filolara çok sayıda genç makine katıldı. İşlerin yavaşlaması durumunda yeni ekipmanlara yatırım yapmama kararı alınabilir. Bu da bir sonraki Yellow Table’yi etkileyebilir. Bundan sonra ne olacağını tahmin etmek daha zor ve belirsiz. Ancak son birkaç yılın gösterdiği bir şey inşaat sektörünün oldukça sağlam olduğu. İnşaat sektörü, karşılaştığı ekonomik ve jeopolitik rüzgarlara karşı diğer sektörlere oranla oldukça iyi bir konumda.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“Hitachi ZX490LCH-5A ocağımızın bir numarası”

SONRAKİ HABER

Hidromek’in Ar-Ge ve yenilikçilik gücü sınırları aşıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share