İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Dünyanın ilk ‘elektrikli kırıcısı’ piyasaya çıktı

Finlandiyalı teknoloji şirketi Lekatech, dünyanın ilk elektrikli kırıcı ataşmanını çıkararak şirket bünyesine kattı.

Şirketin patentli lineer elektrik motoru (doğrusal hareketli motor) teknolojisiyle desteklenen Lekatech’in elektrikli kırıcısı, elektrikle çalışan ekskavatörlerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanıyor. Ürünü, 2016 yılında geliştirmeye başlayan üretici; geleneksel kırıcılara göre yüzde 70 daha fazla enerji tasarrufu sağladığını belirtti. Lekatech, kırıcının 1.300 ile 1.500 joule (enerji ölçümünde kullanılan birim) arasında ölçülen geleneksel hidrolik çekiçlerin sunduğu darbe enerjisinin iki katını sağladığı ve yağ tüketiminde yüzde 98’lik bir azalma olduğunu belirtiliyor.

“Attığımız adımlardan gurur duyuyoruz”

Lekatech CEO’su Antti Anttila ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Teknolojik atılımımız, enerji açısından daha verimli hafriyat ve madencilik operasyonlarına olanak sağlıyor. Yeşil geçişin gerçekleştirilmesini de güçlendirip, son beş yılda lineer motor teknolojisini geliştirmede attığımız adımlardan gurur duyuyoruz.” Kırıcıyı geliştirmek için geçen yıl Avrupa Birliği’nin yatırım ve destek fonlarından yaptığı 6,3 milyon euroluk yatırımla 10 milyon euronun üzerinde fon toplayan Lekatech, daha önce altı prototip kırıcı ürettiğini ve yakın zamanda elektrikli kırıcının birinci sınıf boyutu için bir tur gerçekleştirildiğini belirtti. Lekatech, elektrikli kırıcı için üretim hattını tasarladığını ve şu anda ana üretim aşamasında ortak olacak üreticiler aradığını duyurdu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

JCB, dünya genelindeki mali sonuçlarını ve makine satışlarını açıkladı

SONRAKİ HABER

XCMG, Avrupa pazarına yönelik AT ve RT vinçlerini tanıtıyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share