İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

EMEK MERMER, ENKA İLE GÜÇLENDİ

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MERMER İHRACATÇILARINDAN BİRİ OLAN EMEK MERMER, DENİZLİ, ANTALYA, BURSA VE EMİRDAĞ’DAKİ OCAKLARINDA ÜRETTİĞİ MERMERLERİN YÜZDE 95’İNİ İHRAÇ EDİYOR. FİRMA, EMİRDAĞ OCAĞINDA ENKA PAZARLAMA’NIN PAZARA SUNDUĞU HITACHI EKSKAVATÖRLERİ, KAWASAKI LASTİKLİ YÜKLEYİCİLERİ VE BELL KAYA KAMYONLARIYLA ZORLU İŞLERDE ÜSTÜN BİR PERFORMANS SERGİLİYOR.

 

Mermer ve traverten üretiminin nabzının attığı Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde bulunan mermer ocağıyla madencilik hayatına başlayan Emek Mermer, 35 yıllık tecrübesi ve Türkiye’nin farklı noktalarındaki maden işletmeleriyle doğal taş sektörüne katkı sağlıyor. Denizli, Antalya, Bursa ve Emirdağ’daki ocaklarından çıkartılan taşları bünyesindeki fabrikalarda işleyen Emek Mermer, üretimin yüzde 95’ini Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyor. Afyonkarahisar merkezli firmanın Emirdağ’daki ocağını ziyaret ettik ve Ocak Sorumlusu Musa Çelebi ile makine tercihleri üzerine konuştuk.

 

 

YILLIK 100 BİN TON ÜRETİM

Yaklaşık iki yıldır aktif olarak çalıştıkları Emirdağ mermer ocağının yıllık üretim kapasitesi hakkında bilgi veren ve çıkarılan taşın özelliklerinden bahseden Emek Mermer Emirdağ Ocak Sorumlusu Musa Çelebi, “Emirdağ ocağımız, iki senedir aktif olarak faaliyette bulunuyor. Ocağımızda yıllık ortalama üretimimiz 90 – 100 bin ton arasında değişiyor. Çıkardığımız mermer taşı, Emirdağ bölgesine has, renkli ve dayanıklı bir taş olarak biliniyor. Bu taşın başka bölgeler de muadili olmadığını söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

 

TAŞLAR İŞLENEREK YURT DIŞINA SATILIYOR

Emek Mermer’in tüm ocaklarında çıkartılıp, fabrikalarında işlenen taşın yüzde 95’inin ihraç edildiğini aktaran Musa Çelebi, yapılan satışlar hakkında şunları kaydetti: “Taşlarımızın büyük çoğunluğunu Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyaya ihraç ediyoruz. Yurtiçine yaptığımız mermer satışı düşük seviyelerde seyrediyor. Örnek vermem gerekirse Bursa Kemalpaşa’da bulunan mermer ocağımızın daha çok iç piyasaya yönelik üretim yaptığımızı söyleyebilirim. Şu an içinde bulunduğumuz Emirdağ Silver traverten ocağımızdan çıkan taşlar ise işlenerek, kasalı olarak yurtdışına ihracat ediliyor.”

 

 

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİN AVANTAJLARI

2020 yılında yaşanan pandemi sürecini mermercilik sektörü açısından değerlendiren Musa Çelebi, yaşanan durumu ve aldıkları aksiyonları anlattı: Çelebi: “Yaşamış oluğumuz pandemi süreci, sektördeki tüm firmaları az ya da çok etkiledi. Bu noktada tek bir çeşit ocağa veya tek çeşit taş ihracatına yönelik olarak çalışan firmalar çeşitli sıkıntılar yaşadı. Böyle zamanlarda biz ürün ve müşteri yelpazemizi tek bir noktaya sabitlemek istemiyoruz. Bir yerde problem yaşandığı zaman diğer yerlerden bunun açığını telafi etmeye çalışıyoruz. Sektör olarak aslında büyük bir çoğunluk bunun bilincinde diyebilirim” dedi ve konuşmasının devamında 2021 yılında yaşanabilecek durumlardan şöyle bahsetti: “2021 yılında kesilmiş ve fabrikada işlenmiş mermer açısından çok ciddi bir değişim olacağını zannetmiyorum. Ancak pandemi bittiğinde, blok ithalatını çok büyük miktarlarda gerçekleştiren Çin ve Hindistan gibi ülkeler öngörülerimize göre bu satın alımlarını daha da yüksek seviyelere çıkarabilir.”

 

TERCİHTEKİ İLK KRİTER SERVİS KALİTESİ

Mermer ocağı işletmeciliğinde iş makine tercihinde bulunurken dikkat ettiği kriterler hakkında açıklamalarda bulunan Çelebi, “Makine alımları gerçekleştirirken ilk olarak servis kalitesine dikkat ediyoruz. Makinede herhangi bir arıza yaşanması durumunda hızlı bir servise sahip olmak, bizim için en önemli olan kriterlerden birisi. Yakıt ve makine verimliliği de önemli kıstasları oluşturuyor ancak her şeyden önce bizim için servis ve onarım hizmetleri geliyor.’’

 

 

“KAWASAKI 95Z7 BEKLENTİLERİMİZİN ÜSTÜNDE ÇIKTI”

Emek Mermer’in Emirdağ Mermer ocağındaki makine parkında Enka Pazarlama’dan satın alınan 10 adet Bell belden kırmalı kaya kamyonu, 2 adet Hitachi ZX400LCH-5A ile 1 adet Hitachi ZX400LCH-3A olmak üzere 3 adet paletli ekskavatör ve 2 adet Kawasaki 95Z7 lastikli yükleyicinin bulunduğuna dikkat çeken Musa Çelebi, kullandıkları makineler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Sektörde duyduğumuz olumlu yorumlar bizi Kawasaki 95Z7’leri satın almaya yöneltti. Şu anda bu makinelerimiz 3500 saate dayandı ve herhangi bir arıza yaşamadı. Genel olarak Kawasaki 95Z7 lastikli yükleyicileri, beklentilerimizin üstünde bir performans gösteriyor. Hitachi ZX400LCH serisi ekskavatörler ise zaten tanıdığımız ve bildiğimiz makinelerdi, beğenerek satın aldık ve çok memnunuz.”

 

OPERATÖR MEMNUNİYETİ

Hitachi, Kawasaki ve Bell’in makineleriyle ilgili operatörlerden olumlu geri dönüşler aldıklarını dile getiren Ocak Sorumlusu Çelebi, “Operatörlerimizden aldığımız geri dönüşler doğrultusunda Kawasaki 95Z7’leri diğer yükleyicilerle güç bakımından karşılaştırdığımızda daha iyi olduğunu görüyoruz. Ayrıca operatörlerimiz, Kawasaki 95Z7’in konfor ve kullanışından çok memnun” dedi.

 

 

“BİZİ MAĞDUR ETMİYORLAR”

Son olarak Enka Pazarlama’dan aldıkları satış sonrası hizmetlerini değerlendiren Ocak Sorumlusu Musa Çelebi, konuyla ilgili şunları söyledi: “Enka Pazarlama gerek servis gerekse satış noktasında bize gerekli tüm desteği sağladı. Özellikle Enka’nın servisinden çok memnunuz. Gerek uzaktan destek ile gerek servis yollayarak bize yardımcı oluyorlar. Mümkün olan en kısa sürede bize ulaşıyorlar ve problemimizi çözüyorlar ve bizi mağdur etmiyorlar.”

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

BAKI VİNÇ, ALLİSON ŞANZIMAN DONANIMLI GROVE VİNÇLERİ İLE HER YÜKÜN ALTINDAN KALKIYOR

SONRAKİ HABER

JCB 116D TOPRAK SİLİNDİRİ, TÜRKİYE YOLLARINDA

BENZER HABERLER
Total
0
Share