İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ENKA İNŞAAT, RUSYA’NIN EN GELİŞMİŞ TIP KOMPLEKSİNİ İNŞA EDİYOR

RUSYA’NIN ST.PETERSBURG ŞEHRİNDE İNŞA EDİLEN ÇOK FONKSİYONLU TIP KOMPLEKSİ PROJESİ’NİN TASARIM VE İNŞAAT İŞLERİNİ ÜSTLENEN ENKA İNŞAAT, 179 İNŞAAT EKİPMANI VE BİN 531 KİŞİLİK EKİBİ İLE ÇALIŞMALARA ARA VERMEDEN DEVAM EDİYOR. 2022 YILINDA HİZMET VERMEYE BAŞLAMASI PLANLANAN PROJE, RUSYA’NIN EN GELİŞMİŞ TIP KOMPLEKSİ OLARAK YILDA 20 BİN HASTAYA TIBBİ BAKIM SAĞLAYACAK.

ENKA İnşaat tarafından Rusya’da yapımı devam eden Yüksek Teknolojili Çok Fonksiyonlu Tıp Kompleksi Projesi (HMMC); yatan hasta kapasitesi, ameliyathane sayısı, polikliniklerdeki doktor odaları ve üst düzey teknolojisi ile dünyadaki sayılı tıp merkezleri arasında yer almaya hazırlanıyor. İnşaat işlerinin pandemi şartlarına rağmen 2022 yılında tamamlanarak hizmet vermeye başlaması planlanan tıp kompleksinde 3 farklı kanser tedavi yöntemi uygulanabilecek. Makine Market olarak Proje Müdürü Baran Özgen ile bir araya geldik ve projenin detaylarını konuştuk.

Baran ÖZGEN – Proje Müdürü

ENKA İNŞAAT’TA ÜSTLENMİŞ OLDUĞUNUZ GÖREVİNİZİN SORUMLULUK ALANLARI NELERDİR?

Hırvatistan’da yapılan otoyol projesi ile ENKA ailesine katıldım. 18 yılı aşkın süredir kesintisiz olarak ENKA’da birçok farklı proje ve coğrafyada görev aldım. Yakın geçmişte; Muscat Uluslararası Havalimanı inşaatından sonra ENKA yatırımı olan Gürcistan’daki baraj projesinde proje müdürü olarak yer aldım. Temmuz 2021’de ise St.Petersburg’da yapılan hastanede görevlendirildim.

RUSYA’NIN ST.PETERSBURG ŞEHRİNDE ÜSTLENMİŞ OLDUĞUNUZ YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÇOK FONKSİYONLU TIP KOMPLEKSİ HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

St.Petersburg’ta yapımına devam eden projenin inşaat işleri için SOGAZ Medikal Teknoloji Grubu ile aşamalar halinde birçok sözleşme imzalandı.12 Ekim 2018 tarihinden başlayarak, bütün fazları ENKA tarafından yapılmakta olan projenin öncelikle konsept tasarım işlerinden sonra ekspertiz proje süreçleri tamamladı. Daha sonraki çalışmalar ile ilk fazda mobilizasyon, kazı işleri ve temel altı drenaj sistemi, grobeton, izolasyon gibi çalışmaların sonuna gelindi. İkinci fazda ise sıfır kotu altında 65 bin metreküp B25 ve B30 beton, hidro-izolasyon ve beton içinde kalan MEP elemanlarının temini ve montajı gerçekleştirildi. Projenin üçüncü fazı ise mühendislik, tasarım, satın alma, inşaat ve devreye alma çalışmalarından oluşuyor. Ayrıca üçüncü faz kontratı kapsamında bulunan yapılar arasında ana hastane binası, onkoloji hastanesi binası, dış tesisat hatları kollektoru, dizel jenaratör binası, oksijen tankı bulunuyor. Ana hastane binasının toplam kapalı alanı 112 bin metrekare üzerine inşa ediliyor. Binanın katları ise bodrum kat, yedi toprak üstü kat ve bunun üzerinde bulunan teknik kattan oluşuyor. Ayrıca ana binanın çatısına acil durumlar için bir helikopter pisti de inşa edilecek. Ayrıca ana binada 3 adeti hibrid, MR, Angiografi ve Tomografi cihazlari ile entegre çalışan toplamda 17 adet ameliyathane bulunuyor. Bunun yanı sıra hastanede 22 yetişkin olmak üzere, 6 çocuk yoğun bakım ünitesi ve 374 hasta yatak kapasitesi bulunuyor. Projede hem hastane kompleksine, hem de dışarıya hizmet verebilecek kapasitede genel ve genetik laboratuvar alanları yer alıyor. Yetişkin polikliniğinde doktor odası sayısı 121’ken çocuk polikliniğinde 29 adet olarak belirlendi. Diagnostic bölümü ise toplam 5 MR, 6 tomografi ve 4 adet röntgen odasından oluşurken tedavi havuzu ve diğer küçük diagnostik cihazları da barındırıyor. Onkoloji hastanesi binasının toplam kapalı alanı yaklaşık 15 bin metrekare üzerine inşa ediliyor. Binanın toplam kat sayısı ise bodrum kat, bir toprak üstü katı ve en üstte bulunan teknik kattan oluşuyor. Onkoloji polikliniğinde toplam 9 doktor odası yer alıyor. Diagnostik ve tedavi bolümü ise aynı arazide yer alacak olan nükleer tıp merkezi, entegre proton terapi merkezi, X-ray terapi merkezi, 5 adet lineer akselatör ile 1 adet lineer MR terapi, 3 adet tomografi ve 1 adette MR cihazından oluşuyor.

PROJENİN NE ZAMAN TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR?

Proje kapsamındaki inşaat işlerinin pandemi şartlarına rağmen 31 Aralık 2022 tarihinde tamamlanması hedefleniyor. 2022 yılında hizmet vermeye başlaması planlanan Tıp Kompleksi, yalnızca Rusya’nın en gelişmişlerinden olmakla kalmayıp, ekipmanları ve fonksiyonelliği ile dünyadaki en iyi sağlık kurumlarından birisi haline gelecek. Tıp kompleksi yılda 20 bin hastaya tıbbi bakım sağlayacak. Modern teşhis ve tıbbi ekipmanlarla donanacak bu çok yönlü kompleksin ekipman seviyesinin, dünyanın önde gelen kliniklerinin çok üstünde olması planlanıyor. Çevre yoluna yakınlığı ve havaalanına erişim sağlayan yüksek hızlı otoyolu ile hastaları ve yakınlarını barındıracak bir binanın varlığı sayesinde ülkenin tüm bölgelerinden gelen insanlar burada tedavi alma imkanı bulacak.

PROJENİN RUSYA AÇISINDAN ÖNEMİ NEDİR?

“Kapalı döngü” ilkesiyle çalışacak olan Tıp Kompleksi’nde ENKA’nın işi kapsamında Multidisipliner Klinik, Onkoloji Merkezi, Oksijen İstasyonu ve yardımcı binalar yer alacak. Onkoloji Merkezi’nde günde 70 kemoterapi seansı ve yılda bin 500 tam radyasyon ve kombinasyon tedavisi uygulanabilecek. Ayrıca Multidisipliner Klinik bünyesinde üç bin 500 hasta kapasitesi de mevcut olacak. Bunun yanı sıra Rusya’da kanser ile mücadele çalışmaları ivme kazanarak kararlı bir şekilde devam ediyor. Erken teşhis üzerinde yoğunluk kazanan çalışmalarda, yeni tedavi yöntemlerinin araştırmaları ve uygulamaları da hız kazanmış durumda. Tıp Kompleksi, bu çalışmalar ışığında tasarlanmış olup, barındıracağı yüksek sayıdaki PET tarayıcıları ile erken teşhiste, son teknoloji tıbbi sistemleri ile tedavi sürecinde aktif rol alacak. Proje’nin tamamlanmasının ardından Tıp Kompleksi’nde 3 farklı kanser tedavi yöntemi uygulanabilecek. Bu yöntemlerden biri olan proton tedavisi sayesinde kanser ile mücadelede büyük bir güç kazanılmış olacak. Dünya üzerinde 20 ülkede yalnızca 80 merkezde bulunan bu tedavi yöntemi ile tedavi süresince vücuda etki eden radyasyon miktarı büyük ölçüde azaltılacak. Bu proje, gerek inşaatı sürecinde, gerekse tamamlanmasının ardından bölgedeki istihdam ve ticaret faaliyetlerinin hız kazanmasında etkili olacak.

ENKA İNŞAAT İÇİN SAĞLIK PROJELERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

ENKA İnşaat için sağlık merkezi ve hastane projeleri her zaman önem arz ediyor. 1988 yılından itibaren hastane ve tıp merkezi inşaatı projelerini eksiksiz tamamlayan ENKA İnşaat, St.Petersburg Tıp Kompleksi Projesi öncesinde bir çok projeye imza attı. ENKA İnşaat, 3 bloktan oluşan Lapino Perinatal Tıp Merkezi, Moskova’da bulunan Sevastopolsky Perinatal Tıp Merkezi, 1993 yılında 23 bin metrekare inşaat alanına sahip Tarihi Kadın Doğum Hastanesi’nin yenileme projesini, Moskova’da 1991 yılında tamamlanan bin yataklı İkinci Dünya Savaşı Gazileri Hastanesi projelerini başarılı bir şekilde tamamladı. Tıp merkezi ve hastane projesi ile kazanılan tecrübe ve bilgiler ışığında, yeni projelere imza atmak ENKA’nın öncelikleri arasında yer alıyor. Bu projedeki son teknolojik sistemlere ve yeni tedavi yöntemlerine göre ENKA tarafından geliştirilen dizayn çalışmaları, firmamıza ve görevli çalışma arkadaşlarımıza önemli tecrübeler kazandırıyor. Bu projede edinilen tecrübe ve bilgiler, yeni tıp merkezi ve hastane projelerinde çalışmalarımıza öncülük edecek.

PROJEDE KAÇ KİŞİLİK EKİP VE İŞ MAKİNESİ YER ALIYOR

Yüksek Teknolojili Çok Fonksiyonlu Tıp Kompleksi Projesinde şuan 152’si ENKA’ya ait 179 inşaat ekipmanı ve 2,013 arkadaşımız çalışmalara devam ediyor. Proje tamamlanana kadar toplam 199 farklı inşaat ekipmanının kullanılacağı ve proje kadrosunun yaklaşık 3 bin personele ulaşacağı öngörülüyor.

BÖLGEDEKİ ÇALIŞMA ŞARTLARINDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

St. Petersburg şehri Rusya’nın Moskova’dan sonra en gelişmiş ikinci şehridir. Bölge iklim açısından çalışılması zor bir coğrafyada bulunuyor. Özellikle kış aylarında -30 santigrat derecelere ulaşan soğu hava, çetin çalışma şartları oluşturuyor. Ayrıca sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde meydana gelen yoğun yağışlar çalışma şartlarını diğer bölgelere nazaran zorlaştırıyor. Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınında Rusya Federasyonu’nun sınırlarını kapatması, işgücü ve malzeme sağlamaktaki zorlukları da beraberinde getirdi. Bu sorunlar salgın sürecinin devam etmesinden dolayı tam anlamıyla aşılamadı. Aynı sebeple malzeme temininde de sorunlar olabiliyor. Malzeme tedarik süreçlerinde ENKA, kalite standartlarına uygun Rusya’da geçerli ürün sertifikaları olan ve proje bütçemize uygun tüm tedarikçileri işverenin onayına bağlı olarak hem Türkiye’den hem de Rusya’dan seçmeye gayret ediyor.

ENKA İNŞAAT’IN RUSYA’DA YÜRÜTMEKTE OLDUĞU BAŞKA PROJELER VAR MI?

Şirketimizin Rusya’da şu anda gerçekleştirdiği diğer projeler arasında Zainskaya 850 megawatt Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi, Kazan 250 MW Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi, Nizhnekamsk 495 megawatt Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi yer alıyor.

SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?

Zor şartlar altında da olsa 20 ay gibi çok kısa bir sürede bu büyüklükteki kompleks bir hastanenin zamanında ve en yüksek işveren memnuniyeti ile tamamlamak, projede çalışan tüm ekip arkadaşlarımızla birlikte öncelikli hedefimiz. Bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. ENKA İnşaat olarak bugüne kadar dünyanın dört bir yanında başarı ile tamamladığımız yüzlerce projeye, Rusya sağlık sektörü için çok önemli bu eseri kazandıracağımız için ENKA olarak çok heyecanlı ve gururluyuz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

RENAULT TRUCKS, BAYİ AĞINI GÜÇLENDİRMEYE DEVAM EDİYOR

SONRAKİ HABER

LIEBHERR-MCCTEC, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ALANINDA ECOVADİS ALTIN MADALYAYA LAYIK GÖRÜLDÜ

BENZER HABERLER
Total
0
Share