İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Epiroc, Smart ve Green ürün serileriyle, sürdürülebilir madenciliğe odaklanıyor

Bataryalı-elektrikli araç teslimatlarını hızlandırmasıyla birlikte sahada, üretkenliğini artıran Epiroc, CO2 emisyonlarının azaltılmasında ve müşteri memnuniyeti konularında çok iyi sonuçlar almaya başladı. Markanın Smart ve Green serileri sıfır emisyon teknolojisi ve otomasyonun faydalarını öne çıkarmak için atılacak bir sonraki adımlar olacak.

Epiroc, yeraltı bataryalı-elektrikli ürün yelpazesinin ismini değiştirerek Smart ve Green markası olarak yeniden piyasaya sürüyor ve aynı zamanda filosunu, diğer potansiyel sıfır emisyonlu teknolojileri de içerecek şekilde genişletiyor. Bataryayla çalışan bu makineler Epiroc’un Makine Kontrol Sistemi olan RCS ile donatılıyor ve bu sayede otomasyon ve uzaktan kontrol gibi akıllı işlevselliklere hazır hale getiriliyor.

“Makine özelliklerini daha da üst seviyelere çıkarıyoruz”

Fosilsiz enerji kaynaklarına geçişin madencilik sektöründe önemli bir yerde bulunduğunu söyleyen, Epiroc Yeraltı Bölümü, Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sarah Hoffman, “Madencilik, modern toplumun temel unsurlarından biri olarak yer alıyor. Bu yüzden şirket olarak, ihtiyacımız olan metalleri ve mineralleri mümkün olan en sürdürülebilir şekilde çıkaracak ekipmanları temin etmek istiyoruz. Hücre seviyesinden bataryaların geri dönüşümüne kadar her adımda dünyanın en çevreyle dost makinelerini üretmek konusunda kararlıyız. Şimdi ürünlerimize akıllı işlevselliği de ekleyerek güvenliği, üretkenliği ve makine kullanılabilirlik oranını daha da üst seviyelere taşımaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Northvolt ile işbirliği daha çevreci ürünlerde önem arz ediyor

Epiroc’un elektrik serisinde kullanılan bataryalar, kendini çevreyle dost piller üretmeye adamış Northvolt şirketi ile birlikte geliştiriyor. Malzeme tedariği için kaynak kullanımı, insanların ve gezegenin yolsuzluğundan arındırılmış bir tedarik zincirini güvence altına almak için etik yollarla yapılmalıdır. Enerji yoğunluğu yüksek piller, uluslararası standartlarla onaylanan çok katmanlı bir güvenlik sistemi ile donatılmıştır.

2030 sürdürülebilirlik hedefine adım adım

Epiroc aynı zamanda RCS ile donatılmış dizel motorlu serisi için de Smart serisini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Elektrikli serilerde olduğu gibi, akıllı makinelere, Epiroc’un 6th Sense çözümü ile ek işlevsellik kazandırılıyor. Bu seriye dahil edilen makine modelleri yeni tasarımlar ve yeni ürün adları ile satışa sunulacak. Epiroc’un diğer sürdürülebilirlik girişimlerinden bir diğeri de, Epiroc’un madencilik ekipmanlarının üretiminde fosilsiz çelik kullanımını garanti etmek amacıyla İsveçli çelik üreticisi SSAB ile yapılan ve yakın zamanda duyurulan ortaklığı oldu. SSAB ile yapılan ortaklık, Epiroc’un CO2 emisyonlarını yarıya indirme hedefini de içeren iddialı 2030 sürdürülebilirlik hedefleri açısından da son derece uygun bir adım olarak görülüyor.

Üretici marka, Paris İklim Anlaşması kapsamında ilerliyor

Epiroc’un hem kendi operasyonları hem de Epiroc ekipmanlarını kullanan müşterilerinin operasyonları çerçevesinde emisyonları azaltma hedefleri, 2021 yılında Bilim Temelli Hedefler girişimi (SBTi) tarafından da onaylandı. SBTi, Epiroc’un iklim hedeflerinin, küresel ısınmayı maksimum 1,5°C’de tutma hedefiyle uyumlu olduğunu, en son iklim bilimi ve Paris İklim Anlaşması hedefiyle de tutarlı olduğunu doğruladı. Epiroc, tam kapsamlı emisyonsuz yer altı ürünleri yelpazesini, 2025 yılına kadar piyasaya sunmayı hedefliyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TMB, İnşaat Sektörü Analizi Raporu’nun Ocak 2023 sayısını yayınladı

SONRAKİ HABER

Yanmar pille çalışan makineleriyle geleceğin haritasını çıkarıyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share