İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ETİ BAKIR, EPIROC COP MD20 İLE VERİMLİLİĞİNİ ARTIRIYOR

TÜRKİYE’NİN BAKIR İHTİYACININ YAKLAŞIK YÜZDE 20’SİNİ TEK BAŞINA KARŞILAYAN ETİ BAKIR, KASTAMONU’DAKİ KÜRE TESİSLERİNDE EPIROC’UN COP MD20 KAYA DELİCİ TABANCASINI KULLANMAYA BAŞLADI. COP MD20’NİN 1000 DELİCİ DARBE SAATİNE VARAN UZATILMIŞ SERVİS BAKIM SAATLERİ VE SORUNSUZ ÇALIŞMASINDAN MEMNUN OLDUKLARINI İFADE EDEN ETİ BAKIR KÜRE İŞLETMESİ BAKIM MÜDÜRÜ SEZAYİ ÖZER, “EPIROC İLE DAYANIŞMAMIZ HER ZAMAN DEVAM EDECEK” DEDİ.

Eti Bakır, Küre İşletmesi yeraltı madenciliği ile yılda 1 milyon 350 bin ton tüvenan bakır cevheri, 170 bin ton bakır konsantresi ve 400 bin ton pirit konsantresi üretimi yaparak, Türkiye’nin bakır ihtiyacının yüzde 9’unu karşılıyor. 960 metre derinlikteki maden tünelleriyle Türkiye’de en derin galeri tesise sahip olan Eti Bakır Küre İşletmesi, Epiroc COP MD20 kaya delici tabancalar ile bakır üretimini başarılı bir şekilde sürdürüyor. COP MD20, yenilikçi tasarımı ve daha az muhafaza parçası barındıran tasarımıyla 4 metrelik deliği, 30 saniyede açarak madenlerde verimliliği arttırıyor.

BİR BUÇUK MİLYON TON YILLIK ÜRETİM KAPASİTESİ

Yaklaşık 30 yıldır yeraltı bakır madenlerinde çalıştığını son 10 yıldır da Eti Bakır Küre İşletmesi’nde görev yaptığını belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Maden Müdürü Kazım Küçükateş, “Eti Bakır, yeraltından bakır cevheri üretmektedir. Küre’de bir buçuk milyon ton seviyesinde yıllık üretim kapasitemiz var. Bu üretim seviyesiyle tek başımıza Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 9’unu karşılıyoruz. Yeraltı bakır cevheri üretiminde Epiroc’a ait delici, kazıcı ve yükleyici makineleri kullanıyoruz. Son kırma çalışmalarımızı MD20 kaya delici tabanca yapıyoruz. Bu delici tabancalar yaklaşık 4 metrelik deliği 30 saniyeden daha kısa sürede açabiliyor. Ayrıca aylık sürece baktığımızda yüzde 80 oranında daha az diyafram ve su başlığı kullanıyoruz” ifadelerini kullandı.

“EPIROC COP MD20 ARIZA YAPMIYOR”

Eti Bakır’ın Kastamonu Küre’deki tesislerinde maden faaliyetlerinin aralıksız devam ettiğini belirten Küre İşletmesi Bakım Müdürü Sezayi Özer, “Buradaki maden sahamızda bakır çıkartıyoruz. Bakım bölümü olarak maden sahamızda çalışan iş makinelerine teknik destek sağlıyoruz. Madende kullanılan makinelerin planlı bakımlarını ve arızalarını gideriyoruz. Servis bakım saatlerindeki uzun aralık ve sorun çıkarmadan çalışması nedeniyle Epiroc’tan aldığımız MD20 hidrolik kaya delici tabancadan çok memnunuz. Bu tabanca gerçekten arıza yapmıyor. Bir mekanikçi olarak bu durumdan çok memnunum. Epiroc ile dayanışmamız her zaman devam edecek” dedi.

“MADEN SAHAMIZDA KULLANDIĞIMIZ EN HIZLI KAYA DELİCİ”

Küre maden işletmesinde Epiroc’un ayna sondaj makinelerini de kullandıklarını belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Ekipman Kontrol Asistanı Enes Uysal, “Eti Bakır Küre İşletmesi’nde Epiroc’un MD20 kaya delici tabancaları ve ayna sondaj makinesi Boomer 282’yi kullanıyoruz. COP MD20 kaya delici tabancanın uzun servis bakım süresi ve dayanıklılığı maden üretiminde mekanik ve mali açıdan bize büyük avantaj sağlamaktadır. Geliştirilen tasarımla hortum mekanizma sisteminde titreşim önemli ölçüde azaltılmış. Böylece yağ ve hortum tüketimi minimum seviyeye inmiştir. Bu özellikleri diğer kaya delicilarla kıyasladığımızda MD20’nin kullanılabilirliğinin arttığını görüyoruz. Açıkçası MD20’nin, Küre maden işletmesinde bu zamana kadar kullandığımız en hızlı delici makine olduğunu düşünüyorum” açıklamalarında bulundu.

MD20 TABANCA İLE HIZLI VE KALİTE İŞ

Küre’de makine operatörlüğü yapan Ozan Bilir, “Yeraltı maden sahalarında kullanılan makinelerin en önemli parçalarından biri hidrolik delici tabancalardır. MD20 tabancalar sayesinde bize verilen görevi zamanında ve hızlı şekilde yerine getirmekteyiz” dedi.

ÜRETİM HIZINDA YÜZDE 17 ARTIŞ

Maden sahasında verimi arttırmanın en önemli faktörünün kullanılan ekipmanın kalitesi olduğunu belirten Eti Bakır Küre İşletmesi Bakım Mühendisi Celal Karagöz, “MD20 tabanca, diğer makinelere göre sarf malzeme kullanımını yüzde 30 bakım maliyetini yüzde 15 azalttı. Ayrıca Epiroc COP MD20 tabancayı kullandıktan sonra delgi hızında yüzde 39 ve üretim hızında yüzde 17 artış görüldü. MD20 tabanca ile toplam sahip olma maliyetinde ciddi bir düşüş gözledik. Bütün bu veriler ışığında Eti Bakır sadece Kürede değil, diğer yeraltı işletmelerinde de, yeraltı ayna delgisinde MD20 tabancalarını kullanmayı planlıyor” ifadelerini kullandı.

MD20 İLE ZAMAN KAYBIMIZI VE MALİYETİMİZİ AZALTTIK”

Eti Bakır Küre İşletmesi Maden Şefi Mustafa Genç, “Seçtiğimiz iyi bir ekipman, aylık ve yıllık planlarımızı sağlıklı ve düzgün bir şekilde yerine getirmemizi sağlar. Epiroc’un geliştirdiği MD20 tabanca zaman kaybımızı ve maliyetimizi azalttık. Böylece üretim verimliliğimizi son derece güçlendirdik” açıklamasında bulundu.

KÖKLÜ İŞ BİRLİĞİ

Epiroc ile Eti Bakır arasındaki ilişkinin köklü bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çeken Epiroc Kaya Delici Tabancalar Bölge Ürün Müdürü Ertan Öztürk, “Değer odaklı iş birliği anlayışı, güven ve iletişim, başarıyı beraberinde getirmektedir. Küre maden sahasında yapmış olduğumuz çalışmalarda MD20 model Epiroc tabancaların göstermiş olduğu üstün performans bizleri oldukça mutlu etmektedir. Epiroc olarak burada olduğu gibi tüm dünyada müşterilerimizin verimli çalışmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de yeraltı bakır madenciliğinde büyük bir öneme sahip olan Küre’de elde ettiğimiz bu sonuçlar bize gelecek adına büyük umut veriyor” dedi.

“ETİ BAKIR, DEĞERLİ BİR İŞ ORTAĞIMIZ”

Makineleri teslim ettikten sonra 6 ay Küre işletmesinde destek amacıyla bulunduklarını belirten Epiroc Parça ve Servis Mühendisi Emre Elkırmış, “Eti Bakır İşletmeleri, Epiroc için çok değerli bir iş ortağıdır. Burada bulunmamızın sebebi yaklaşık altı ay süren ürün teslimimizi başarıyla tamamlamamızdır. Değerli iş ortağımız Eti Bakır ile yaptığımız bu sıkı işbirliği büyük önem arz etmektedir” dedi.

SERVİS VE BAKIM KOLAYLIĞI

MD20 tabancanın başarılı tasarımı nedeniyle bakım ve revizyon işlemlerinin daha kolay bir şekilde gerçekleştiğini aktaran Epiroc Servis Teknisyeni Gökhan Fidan, “Eti Bakır yeraltı işletmelerinde Epiroc makineleri bakım, onarım ve kontrol sorumlusuyum. Yakın zamanda montajını yapmış olduğumuz yeni nesil MD20 tabancanın birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum. MD20 tabancamız 3 ana parçadan oluşmaktadır. Bizim için bu yenilikler bakım, onarım ve revizyon işlemlerinde daha kısa zamanda işimizi bitirmek anlamına geliyor. Bu sayede tabancamızın revizyonunu kısa sürede tamamlayarak, müşterilerimizin servis sürelerindeki zaman kaybını önlemiş oluyoruz. Yeni nesil hortum makaraları sayesinde parçaların yıpranması önemli ölçüde azaldı. Hortum makarasındaki bütün hortumların hepsi ayrı ayrı kanallardan geldiği için hortumlar birbirine sürtmüyor. Böylece sürtünmeyle oluşabilecek makine hasarı minimum seviyeye inmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ELEKTRİKLİ VE YÜKSEK KAPASİTELİ İŞ MAKİNELERİ, LİNYİT SAHASINDA GÖREV BAŞINDA!

SONRAKİ HABER

DEVASA BOYUTLARI VE İLGİNÇ ÖZELLİKLERİYLE İŞTE DÜNYANIN EN BÜYÜK EKSKAVATÖRLERİ!

BENZER HABERLER
Total
0
Share