İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

GÜVENSOY’UN DEKAPAJDAKİ GÜVENCESİ: HİTACHİ ZX690LCH-5A

ÇANAKKALE’NİN ÇAN İLÇESİ’NDE TKİ’YE BAĞLI MADEN SAHASINDA 87 MİLYON TON HACİMLİ DEKAPAJ İŞİ ÜSTLENEN GÜVENSOY GROUP, HITACHI EKSKAVATÖRLERİNİN HIZI VE GÜCÜ SAYESİNDE TAAHHÜT ETTİĞİ AYLIK KOTASINI FAZLASIYLA DOLDURUYOR. KAZI İŞİNİN AKSAMAMASI İÇİN MAKİNELERLE ARALIKSIZ ÇALIŞAN FİRMA, ENKA PAZARLAMA’NIN SATIŞ SONRASI VE SERVİS HİZMETİYLE DE CİDDİ AVANTAJLAR ELDE EDİYOR.

 

Çanakkale’nin Çan İlçesi’nde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na (TKİ) bağlı maden sahasında 84 milyon ton dekapaj ve 3 milyon ton kömür olmak üzere toplam 87 milyon ton hacimli bir iş üstlenen Güvensoy Group, deneyimli kadrosuyla ve güçlü makine parkı ile çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Zorlu saha şartlarında yaz-kış demeden faaliyetlerini devam eden firma, maden sahasından çıkarttığı kömürlerle Türkiye’nin enerji üretimine büyük katkı sağlıyor.

 

 

87 MİLYON TON HACİMLİ İŞ

1982 yılında kurulan Güvensoy Group’un Devlet Su İşleri, Karayolları, İller Bankası ve farklı belediyelere ait taahhüt işleri olmak üzere birçok önemli projede yer aldığına dikkat çeken İşletme Müdürü Zafer Güvensoy, şu anda Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na bağlı maden sahalarının dekapaj işlerini üstlendiklerini söyledi. Güvensoy, “Yaklaşık 10 yıl önce TKİ’ye bağlı Kütahya Tunçbilek İşletmesi’nin maden sahasında kömür dekapaj işi yapmıştık. Şu anda da Çanakkale’nin Çan İlçesi’ndeki Çan Linyit İşletmelerine bağlı maden sahalarında 84 milyon ton dekapaj ve 3 milyon ton kömür olmak üzere toplam 87 milyon ton hacimli bir iş üstlendik” dedi.

 

 

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK KALORİLİ KÖMÜRÜ

Türkiye’nin en yüksek kaloriye sahip kömürünün Çanakkale’nin Çan İlçesi’nden çıkartıldığına değinen İşletme Müdürü Güvensoy, “Şuanda içinde bulunduğumuz maden sahasından çıkarttığımız kömürün kalorisi 2600. Kalori, kömürün ısınma değerini direkt olarak gösterir. Bunun için kalorinin yüksek ya da düşük olması önemlidir” ifadelerini kullandı ve maden sahasındaki üretim miktarlarıyla ilgili şunları kaydetti: “Aylık yaklaşık olarak 2,5 ton kömür üretiyoruz. Ürettiğimiz kömürler, Çan’daki devlet ve özel sektöre ait olan termik santrallerde elektrik üretiminde kullanılıyor.”

 

“KOTAMIZI DOLDURMAK İÇİN ZAMANLA YARIŞIYORUZ”

Maden sahasında çalışmanın zorluklarından bahseden Zafer Güvensoy, kota doldurmak için adeta zamanla yarıştıklarına söyledi ve sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu işin en büyük zorluğu aylık taahhüt ettiğimiz miktarları tamamlamak. Sahada kotamızı doldurmak için adeta zamanla yarışıyoruz. Herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için makinelerin durmadan çalışması ve bakımlarının eksiksiz yapılması gerekiyor. Saha şartları bizleri zorluyor. Özellikle kış mevsiminde yağmur ve kardan çok etkileniyoruz. Bu dönemlerde çalışma koşulları daha ağırlaşıyor. Bu sebeple doğal koşullarla çok yoğun mücadele ediyoruz” dedi.

 

 

ÜRETİM SÜRECİ, PANDEMİDEN OLUMSUZ ETKİLENDİ

Yaşanan pandemi süreci ile alakalı görüşlerini belirtip, gelecekle ilgili ön görülerde bulunan Zafer Güvensoy “Pandemi, bütün dünyada olduğu gibi bizim de tüm işlerimizi sekteye uğrattı. Bu süreçte üretim kapasitemiz düştü ve sağlık açısından tedirginlik yaşadık. İşletmemizde şu ana kadar herhangi bir vakayla karşılaşmadık. Bu süreci bugüne kadar başarılı bir şekilde atlattık, bundan sonrada atlatmayı temenni ediyoruz. 2021 yılında pandemi sürecinin bir süre daha devam edeceğini ve aksamaların olacağını öngörüyoruz. Herkesin maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyması gerekiyor. Herkes birey olarak üstüne düşen sorumluluğu alırsa, bu virüsten en kısa sürede kurtuluruz. İşletmemizde arkadaşlara, konuyla ilgili iş güvenliği ve iş sağlığı ekiplerimiz tarafından güncel olarak eğitimler veriliyor. Ayrıca ilçe belediyesinden her hafta dezenfekte ekibi gelerek, işletmemizi dezenfekte ediyorlar. Her türlü önlemlerimizi alıyoruz ve herkes gibi pandeminin bir an önce bitmesini umuyoruz” şeklinde konuştu.

 

Zafer Güvensoy-Güvensoy Group İşletme Müdürü

“HITACHI’NIN TÜM MODELLERİNİ KULLANDIK”

Maden sahasında çalışacak makine tercihinde bulunurken serilik, güç ve dayanıklılık kriterlerine öncelik verdiklerini ifade eden Güvensoy, “Sürekli kazı yaptığımız için sahada kullandığımız makinenin dayanıklı, seri ve koparma gücünün yüksek olması gerekiyor” dedi. Dekapaj işinde önemli bir tecrübeye sahip oldukları için maden sahalarında hangi makinelerin kendilerine daha fazla avantaj sağlayacaklarını çok iyi bildiklerini söyleyen İşletme Müdürü Güvensoy, uzun yıllar önce Hitachi ile tanıştıklarını ve kuruluşlarından bu yana Hitachi’nin bütün modellerini kullandıklarını belirtti. Hitachi markasıyla 1988 yılından bu yana iş birliği içerisinde olduklarını ve Hitachi’nin 1988 model EX60 model makinesini hala kullandıklarına değinen Zafer Güvensoy, şu anda makine parklarında Enka Pazarlama’dan satın aldıkları 6 adet Hitachi ZX690LCH-5A ekskavatör ve 1 adet Kawasaki 95Z7 serisinin yer aldığını söyledi.

 

 

HITACHI ZX690LCH-5A İLE SORUNSUZ ÜRETİM

Hitachi ZX690LCH-5A modelinin çok seri ve verimli makine olduğunu dile getiren Güvensoy, “Dekapaj işinde sürekli kazı yaptığımız için güçlü ve seri makinelere ihtiyaç duyuyoruz. Hitachi ZX690LCH-5A ile tüm işlerimizi sorunsuz yapabiliyoruz. Özellikle üretim kotamızı doldurmak için belirli dönemlerde yoğun çalışıyoruz. Bu süreçte de Hitachi ZX690LCH-5A serisine büyük görev düşüyor. Makinenin performansından oldukça memnunuz” dedi. Hitachi ekskavatörlerinin yanı sıra Enka Pazarlama’dan aldıkları servis ve satış sonrası hizmetlerden de son derece memnun olduklarını belirten Güvensoy, gerektiği durumlarda servisin kendilerine en kısa sürede ulaştığını ve çözüm sunduğunu söyledi.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

JOHN DEERE’IN GREYDERLERİ SAHAYA İNDİ

SONRAKİ HABER

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

BENZER HABERLER
Total
0
Share