İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
SON SAYIMIZ
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Hidromek ekskavatörlerinin gücünden ve performansından çok memnunuz”

İstanbul, Ömerli’de 210 hektarlık maden sahasının işletmeciliğini yürüten Selahattin Yaz Madencilik, 1987 yılından bu yana agrega üretim ve satış faaliyetlerini sürdürüyor. Günde 10 bin ton kırma taş üretim kapasitesine sahip tesisiyle müşterilerinin agrega ihtiyacını karşılayan firma, ocaktaki zorlu çalışma koşullarıyla mücadelede Hidromek’in ekskavatörlerini kullanıyor. Makina Market olarak firmanın Şile yolu üzerindeki taş ocağını ziyaret ettik ve işletmenin Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yaz ile görüşerek, Selahattin Yaz Madencilik’in faaliyetlerini ve Hidromek tercihini konuştuk.

 

Selahattin Yaz Madencilik’i tanıyabilir miyiz? Firmanızda kuruluştan bugüne kadar geçen süre içerisinde ne gibi değişiklikler yaşandı?

Bugün taş ocağı işletmeciliği yapan Selahattin Yaz Madencilik’in temelleri, 1960 yıllarında Selahattin Yaz önderliğinde iş hayatına atılan ve küçük bir müteahhitlik firması olan Yazlar İnşaat ile atıldı. O dönemde Selahattin Yaz’ın kardeşleriyle birlikte kurduğu Yazlar İnşaat, küçük sağlık ocakları ve okullar yaparak müteahhitlik sektöründe faaliyetlerini sürdürdü. Daha sonra karayolları müteahhitliğini üstlenen firma, ağırlık olarak Trakya Bölgesi’ndeki gidiş-gelişli yolların altyapısını oluşturdu ve stabilize yollarda çok ciddi çalışmalar yaptı. Karayolları ile çalışması esnasında yolun hammaddesi olan agregaya ihtiyaç duyulmasından dolayı da Selahattin Yaz önderliğinde agrega sektörüne giriş yapıldı. 1986 yılında Darlık Barajı’nda Doğuş İnşaat’ın taşeronu olarak çalışmaya başladıktan bir süre sonra ise Selahattin Yaz tarafından 210 hektarlık maden alanının hem ruhsatı hem de maden işletme hakkı alındı. 2014 yılında da Selahattin Yaz Madencilik olarak farklı bir yapılanmaya girdik. Ortaklık yapılarımız değişti ve Yazlar İnşaat’tan Selahattin Yaz Madencilik’e dönüştük. Selahattin Yaz Madencilik, şu anda Aksüs – Yazlar ailesi tarafından yürütülen ve Çekmeköy Ömerli bölgesinde müşterilerine agrega satışı gerçekleştiren bir şirket olarak çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

Ocağınızda hangi taşı üretiyorsunuz? Üretim miktarınızı ve ocaktaki işleyişi öğrenebilir miyiz?

Taş ocağımızda kalker-kireç taşı çıkıyor. Hammaddeye bağlı olarak taş tozundan, 4 numaralı mıcıra kadar farklı gramlarda çeşitli taşlar üretiyoruz. Ocağımızda açık işletme yöntemi ile üretim yapılıyor. İşletmemizde öncelikle taş üzerindeki hafriyat malzemesi kaldırılıyor, sonrasında ocak sahasındaki hammadde iş makineleri ile kamyonlara yüklenerek kırma eleme tesisine taşınıyor. Kırma eleme tesislerine getirilen hammadde kırılıyor ve çeşitli boyutlarına ayrılarak nihai ürün olarak hazır hale getiriliyor. Tesisimizdeki elek sistemlerinden geçen taşların boyutları birbirinden farklı oluyor. 0.5 taş tozundan 0.insa38, 1,2, 3 ve 4 numara olmak üzere farklı büyüklükte taş üretimiz mevcut. En çok beton ve asfaltın hammaddesi olan 1 ve 2 numaralı taşların üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz. Ocağımızda 3 adet konkasör tesisimiz bulunuyor. 3 tesisimizi de aynı anda çalıştırdığımız zaman günlük yaklaşık 10 bin tonun üzerinde kapasiteye sahip oluyoruz.

 

Temel Yaz – Selahattin Yaz Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı

Bazı maden işletmeleri tarafında taş ocaklarındaki işler tamamlandıktan sonra bölgede ağaçlandırma çalışmaları yapıyor. Bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Maden işletmeleri olarak bizim önceliğimiz her zaman ülkemize katma değer sağlamak ve yer altı zenginliklerini ülke ekonomisine kazandırmaktır. Bu kapsamda taş ocaklarında işlerimizi tamamlandıktan sonra o bölgenin ağaçlandırılması için çalışmalarda bulunuyoruz. Diğer işletmelere de bu ağaçlandırma çalışmasını öneriyoruz. Orman sahası çevresinde çalışan madenciler olarak ağaçlandırma bedelleri ödüyoruz. Örneğin; bulunduğumuz bölgede bizimle beraber aktif olarak çalışılan dört tane ocak vardı. Bu ocaklardan bazılarında işler tamamlandı ve ocaklar kapandı. Daha sonra bu alanı Büyükşehir Belediyesinin toprak dökümüne açtık ve bölgede ağaçlandırma çalışmalarını başlattık. Taş ocaklarındaki hammadde alındı, taşlar üretildi. Ülkeye bir katkı sağlandı ve şimdide ağaçlandırıldı. Bu çok güzel örnek bir çalışma oldu. Bu tarz örneklerin her yerde olduğuna inanıyorum. Madenciler olarak ağaçlandırma çalışmalarının artmasını ve bu örnek davranışın kamuoyuna duyurulmasını talep ediyoruz.

 

 

Taş ocağında zor şartlar altında çalışmak oldukça yorucu ve yıpratıcı bir iş. Bu zorlukları aşmanın tek yolu iş makineleri olsa gerek. Bu kapsamda Selahattin Yaz Madencilik olarak iş makinesi tercihinde bulunurken nelere dikkat ediyorsunuz?

Taş ocağında çalışma şartları oldukça ağır. Bu nedenle hafriyatta kullanılan makineleri, ocağımızda çok fazla tercih etmiyoruz. Tesisimizde taş ocaklarına uygun makineleri kullanıyoruz. Ocakta çalışan iş makinelerinin dayanıklı ve sorunsuz olması gerekiyor. Patlatma yaptığınız zaman aynada düşmeyen taşlar oluyor ve o taşları iş makinesi yardımıyla sökmemiz gerekiyor. Bu iş sırasında da herhangi bir sorun yaşanmaması için makinenin güçlü bir yapısının olması şart. Tabii insanlar her şeyi tecrübe ederek öğreniyor. Türkiye’de yabancı menşeili pek çok iş makinesi markası bulunuyor. Bu markalar içerisinde makinesini beğendiğimiz fakat servisini beğenmediğimiz veya tam tersi olan markalar oldu. Bunların hepsini tecrübe edindik ve ağır bedeller ödedik. O yüzden öncelikle yedek parça tedariki ve uygunluğu bizim için önemli konuların başında geliyor. Markanın servisinden en kısa sürede hizmet almamız dikkat ettiğimiz kriterler arasında yer alıyor. Bizim için zaman önemli, o yüzden servis en kısa zamanda gelip, makinedeki probleme müdahale etmeli. İşimiz durduğu zaman büyük kayıplar yaşıyoruz. Bu kayıpları engellemek için hizmet aldığımız markanın bize en kısa zamanda servis hizmeti vermesi gerekiyor.

 

 

İşlerinizde kullandığınız iş makineler nelerdir?

Ocağımızda 4 adet lastik tekerlekli yükleyici, 5 adet ekskavatör, 2 adet kaya delici, 12 adet kamyon, 4 adet dozer, 1 adet arazöz olmak üzere toplam 28 adet iş makinesi yer alıyor.

 

Hidromek ile ne zaman tanıştınız? Şu anda Hidromek’in hangi makinelerini kullanıyorsunuz?

Hidromek’i uzun yıllardır tanıyor ve makinelerini sahada görüyorduk. Daha sonra Hidromek’ten makine almaya karar verdik. Bu doğrultuda 2014 yılında Hidromek’ten 1 adet HMK 370 LCHD paletli ekskavatör satın aldık. HMK 370 LCHD’yi yaklaşık 3 yıl kullandık ve makineden çok memnun kaldık. Bu memnuniyetle 2017 yılında HMK 370 LCHD’nin daha büyük serisi olan HMK 490 LCHD serisi ekskavatörünü makine parkımıza kazandırdık. Şu anda parkımızda Hidromek’in 2 adet ekskavatörü yer alıyor.

 

HMK 370 LCHD ile HMK 490 LCHD model ekskavatörlerin hangi özelliklerinden memnunsunuz?

HMK 370 LCHD ile HMK 490 LCHD ekskavatörlerin gücünden ve performansından çok memnunuz. Hidromek’in iki ekskavatörü de kullandığımız aynı tondaki diğer makinelere göre yakıt konusunda daha tasarruflu. Bu zamana kadar makinelerle ilgili güç konusunda herhangi bir memnuniyetsizliğimiz olmadı. Çalışma performansı olarak şu ana kadar çalıştığımız makinelerden hiçbir eksiği yok, aksine fazlası var. Tüm bu memnuniyete bir de fiyat avantajı eklenince Hidromek, diğer marka makinelere göre bize daha da cazip geliyor. Aynı işi yapan makineyi neden daha pahalıya alayım mantığı ile ilerliyoruz. Hidromek’in ekskavatörleri bizim işimizde sorunsuz olarak çalışıyor. Hidromek’ten ilk makinemizi 2014 yılında satın aldık ve yaklaşık 6 yıldır kullanıyoruz. Makineyle ilgili bu zamana kadar hiç bir sorun yaşamadık.

 

Hidromek’in servis, yedek parça ve satış sonrası hizmetleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Bu zamana kadar kullandığımız diğer makinelerin servis ve yedek parça hizmetlerinde çok ciddi sorunlarla karşılaştık. Bu sorunlar nedeniyle hem zaman hem de iş kaybı yaşadık. Hidromek ile yaklaşık 6 yıldır çalışıyoruz. Bu zamana kadar ne makinesinde ne de satış sonrası hizmetlerinde en ufak bir problem yaşamadık. Servis talebinde bulunduğumuzda yetkili arkadaşlar en kısa sürede bize ulaşıyor ve problemimizi çözüme kavuşturuyor. Hidromek, yedek parça anlamında hem kolay tedarik hem de fiyat anlamında ciddi avantajlar sağlıyor. Hidromek’i gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

 

Numan Erarslan – Operatör

“Hem az yakıyor hem de daha fazla iş yapıyor”

10 yıldır Selahattin Yaz Madencilik’te operatör olarak çalışıyorum. Meslek hayatım boyunca farklı markalara ait çeşitli makineler kullanma şansına sahip oldum. Şu anda da Hidromek’in ekskavatörünü kullanıyorum. Hidromek’in makinelerinin seriliği ve gücü kullandığım diğer marka makinelere göre çok daha iyi. Genelde güçlü olan makine çok fazla seri olmaz ama Hidromek’in ekskavatörleri hem seri hem de güçlü. Aynı çalışma koşullarında Hidromek’in ekskavatörleri ile 40 tonluk farklı makineleri yakıt konusunda karşılaştırdığımızda Hidromek’in daha az yakıt tükettiğini görüyoruz. Makine, daha az yakıtla daha fazla iş yapıyor. Bu da işletmemiz için ciddi avantajlar sağlıyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Borusan Cat online satış kanalı PCC’de 3 milyon doların üzerinde satış gerçekleştirdi

SONRAKİ HABER

Maden sahalarının yeni yüzü: Hitachi ZW 370

BENZER HABERLER
Total
0
Share