İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hidromek motor greyderde pazar liderliğini koruyor

Hidromek’in yenilikçi tasarıma sahip motor greyderi HMK 600 MG, verimliliği ve dayanıklılığı ile sahada yüksek performans sunuyor. Red Dot, German Design ve Good Design tasarım ödüllerinin sahibi HMK 600 MG motor greyder, ergonomik ve altıgen kabini sayesinde geniş görüş açısı, kullanım kolaylığı ve konforlu çalışma imkanını kullanıcısıyla buluşturuyor. Hidromek, İMDER verilerine göre son 2 yıldır, motor greyder ürün grubunda pazar liderliğini koruyor.

 

Dünyanın en büyük 50 iş makinesi üreticisi arasında yer alan Hidromek, dördü Ankara’da, biri İzmir’de, biri de Tayland’da olmak üzere altı üretim tesisinde kazıcı yükleyici, hidrolik ekskavatör, lastikli yükleyici, motor greyder ve toprak silindiri üretimi gerçekleştiriyor. Üretim gücünü sürekli geliştiren Hidromek, Ankara Sanayi Odası 1’inci OSB’de inşaatı devam eden Hidromek Üretim Üssü’nde ilk olarak faaliyete geçen komponent fabrikasında şanzıman, aks, hidrolik redüktör ve hidrolik silindir gibi ana komponentlerin üretimini de gerçekleştiriyor.

 

 

 

Hidromek’te teknoloji tasarımla buluşuyor

Mitsubishi’nin Tayland’da yerleşik motor greyder üretim tesisini tüm tasarım, üretim, know-how ve satış sonrası hizmetleriyle birlikte 2013 yılında satın alan Hidromek, HMK 600 MG motor greyderi 2017 yılında, yoğun bir tasarım ve AR-GE çalışmasının ardından pazara sundu. Hidromek’in Ankara ve Tayland’daki son teknoloji üretim tesislerinde üretilen motor greyderler, yenilikçi pek çok özelliği bir arada barındırıyor. Hidromek’in 40 yılı aşkın üretim tecrübesinin gücüyle üretilen Hidromek motor greyderler, özellikle kamu kurumları ve belediyeler olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında yol yapım ve bakımı, karla mücadele, tesviye, kazma, şev kesme, altyapı çalışmaları ve büyük çaplı inşaat projeleri gibi geniş bir alanda kullanılıyor.

 

Yüksek güç, performans ve dayanıklılık bir arada

Avrupa CE standartlarına uygun şekilde geliştirilen HMK 600 MG motor greyder, Hidromek ürünlerinin merkezinde yer alan performans, kalite, dayanıklılık ve konforu kullanıcısına sunuyor. HMK 600 MG; direkt püskürtmeli, turboşarjlı, ara soğutuculu Mercedes motoru sayesinde düşük devirlerde bile yüksek çekiş sağlıyor, üst düzey verimlilik ve düşük yakıt tüketimi sunuyor. Değişken beygir gücü makinenin performansında yüzde 15’e kadar bir artış sağlarken, HMK 600 MG bu sayede ağır veya yumuşak her zeminde ve her koşulda mükemmel performans sunuyor. HMK 600 MG’de bulunan hidrolik tahrikli (direct-drive) ve planet dişli, 8 ileri – 8 geri powershift şanzıman, maksimum yürüme ve çalışma hızında bile yüksek çekiş kuvveti sağlıyor, verimliliği ve performansı arttırıyor. HMK 600 MG yüksek ön teker yatırma ve belden kırma açıları sayesinde optimum dönüş yarıçapıyla ve yüksek manevra kabiliyetiyle çalışıyor. Yüksek kaliteli çelikten üretilen ağır hizmet tipi şasisiyle üstün dayanıklılık sunan HMK 600 MG’de, ön ve arka şasi arasındaki belden kırma mafsalı, konik masuralı rulmanla yataklanmış olup, kirlenmeye karşı sızdırmazlığı sağlıyor. Bakım onarım çalışmaları ve makinenin taşınması sırasında emniyeti sağlamak üzere belden kırma mafsalı mekanik olarak bir emniyet pimi ile sabitlenebiliyor. Hem direksiyondan hem de joysticklerden kumanda edilebilen HMK 600 MG’de operatör çalışma esnasında direksiyon simidini veya joystickten birini tercih edebiliyor. Yüksek yürüyüş hızlarında ise sadece direksiyon simidi kullanarak konforlu ve emniyetli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Sistemdeki öncelik valfi sayesinde, hangi viteste gidilirse gidilsin, joystick devredeyken, direksiyon simidinin tutulmasıyla, yürüyüş kontrolü direksiyona geçiyor.

 

 

Bıçak ve ataşman hareketlerinin kontrolü için özel sistem

HMK 600MG motor greyderde tüm bıçak ve ataşman hareketleri gelişmiş bir elektro-hidrolik kontrol sistemi vasıtasıyla kontrol ediliyor. Söz konusu sistem, operatörün makineyi son derece iyi kontrol etmesini sağlıyor. Kapalı devre olan bu sistemin merkezinde değişken debili pistonlu pompa ile beslenen 10 dilimli, selonid kontrollü, yük algılama (Load Sense) özellikli ana kumanda valfi bulunuyor. Bu valf, bıçak ve ataşmanların uyumlu şekilde hareket ettirilebilmesini sağlıyor. Bıçak ve ataşmanların tüm hareketleri operatör koltuğuna entegre edilmiş elektronik kontrollü joystickler vasıtasıyla yapılıyor. Hidrolik tahrikli fan, radyatördeki soğutucu akışkanların sıcaklık derecesine bağlı olarak dönme hızını otomatik olarak ayarlıyor. Bu sayede, gereksiz motor gücü tüketimi engellenerek yakıt tasarrufuna katkı sağlanıyor ve gürültü yayılımı azaltılıyor. Tersine dönebilen fan, tozların dışarı atılmasını ve radyatörün temizliğini sağlıyor.

 

Uzun ömürlü kullanım

Daire dişli, tek parça dövme çelikten üretilmiş ve dişlere de endüksiyon sertleştirme yöntemi uygulanmış bıçak sistemi yüksek dayanıklılık sağlıyor. Standart 3,7 metre bıçak uzunluğuna sahip HMK 600 MG’de bulunan kavrama sistemi ve bıçak akümülatörü, bıçağa gelebilecek olası ani ve büyük darbeleri sönümleyerek makineyi koruyor ve uzun ömürlü kullanım sunuyor. Bıçak tablasının kinematik tasarımı, bıçağın şev kesme, hendek kazma ve tesviyeleme gibi muhtelif uygulamalar için bıçağın sağa veya sola 90 derece pozisyon almasına imkan veriyor. Güçlendirilmiş bıçak tablası bronz aşınma plakalarıyla donatılırken, ağız bıçakları ve kesici kenarlarının tasarımı üretkenliği arttırıyor, kullanım ömrünü uzatıyor.

 

Geniş kabiniyle konforlu çalışma

HMK 600 MG, altıgen kabiniyle geniş görüş açısı ve kullanım kolaylığı sunuyor. ROPS/FOPS sertifikalı, ses geçirmeyen kabini, Avrupa Birliği standartlarının öngördüğü ses ve titreşim seviyelerini rahatlıkla karşılıyor. HMK 600 MG, arka görüş kamera ekranı ve geniş dikiz aynaları ile operatöre mükemmel bir çevre hakimiyeti ve güvenli sürüş imkanı sağlıyor. Ön ve yan camlarda bulunan ısıtıcı rezistans, buzlanmayı ve kar birikmesini önlüyor. HMK 600 MG, karla mücadele çalışmalarında, en zor hava şartlarında bile üstün görüş sağlıyor. Ergonomik kabinde bulunan ısıtmalı, hava süspansiyonlu koltuk, dokunmatik klima kontrol sistemi, radyo, dijital LCD ekranı ve LCD aydınlatmalar operatöre konforlu çalışma imkanı sunuyor. OPERA Kontrol Sistemi, operatör ile makine arasındaki iletişimi kolaylaştırıyor. Ayrıca, makineye üç noktadan teması sürekli sağlayacak şekilde tasarlanan basamak ve tutamaklar operatör kabinine kolaylıkla ve güvenli bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Geniş açılı motor yan kapakları motor üzerinde zeminden bakım kolaylığı sunuyor.

 

Türkiye’den Japonya’ya ihraç edilen ilk iş makinesi Hidromek’ten

Hidromek’in motor greyderleri Japonya’dan da talep görüyor. Hidromek’in Japonya pazarı için özel olarak ürettiği motor greyder MG 230-5, Türkiye’den Japonya’ya ihraç edilen ilk iş makinesi olması bakımından iki ülke ticari ilişkilerinde önemli bir rol oynuyor. Dar yollarda da çalışabilen MG 230-5, ağırlıklı olarak Japonya’da kar temizleme işlerinde kullanılıyor. 3,1 metre standart bıçak uzunluğuna sahip olan MG 230-5, yol yapım ve bakım çalışmalarında da görev alıyor. MG 230-5 motor greyderin 45 km/h’lik maksimum yürüyüş hızı, makinenin nakliyesi için avantaj sağlıyor.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Zeminler, XCMG – Chimach ile sağlamlaşıyor

SONRAKİ HABER

Kolay sürüş

BENZER HABERLER
Total
0
Share