İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Hidromek’in Ar-Ge ve yenilikçilik gücü sınırları aşıyor

Hidromek’in tek Türk ortağı olduğu uluslararası BEEYONDERS projesi, Avrupa Birliği, Ufuk Avrupa Programı (Horizon Europe) kapsamında desteklenmeye hak kazandı. Toplam 42 ay sürecek BEEYONDERS projesi, Avrupa İnşaat sektörünün karşılaştığı sorunlara teknolojik çözümler üretilmesini hedefliyor. Hidromek, geliştireceği otonom ve uzaktan kumandalı HMK 635 WL lastikli yükleyici ile projeye destek verecek.

Avrupa Birliği 9’uncu Çerçeve Programı olan Ufuk Avrupa, 2021-2027 yılları arasında 95,5 milyar Avro’luk bütçeyle bilim ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesini hedefliyor.

9 ülkeden 23 katılımcı gücünü birleştiriyor

Destek almaya hak kazanan BEEYONDERS Projesi (Breakthrough European Technologies Yielding Construction Sovereignty, Diversity & Efficiency of Resources), Ufuk Avrupa Programı çerçevesinde “Hedef 1: İklim Nötr, Döngüsel ve Dijital Üretim” alanında yer alıyor. Türkiye’den tek katılımcı üye olan Hidromek’in yanı sıra projenin İspanya, İtalya, Belçika, Fransa, Hırvatistan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’dan üniversiteler, araştırma kuruluşları, büyük ölçekli şirketler, KOBİ’ler, kamu kuruluşları ve derneklerden oluşan toplam 23 ortağı bulunuyor.

Otonom ve uzaktan kumandalı HMK 635 WL geliştirilecek

BEEYONDERS projesi ile otonom araçlar, işbirlikçi robotik, katmanlı üretim, dijital ikiz ve yapay zekâ gibi ileri teknolojilerin gerçek inşaat senaryolarında tasarımı, geliştirilmesi ve entegrasyonu çalışmaları yürütülecek. Hidromek, projenin önemli ayaklarından biri olan Otonom ve Uzaktan Kumandalı Lastikli Yükleyiciyi geliştirecek. HMK 635 WL üzerinden geliştirilecek olan otonom yükleyici, zorlu tünel ve yol çalışmalarında gelişmiş sürüş ve yükleme- boşaltma performansı gösterecek. Bu doğrultuda yol planlama, nesnelerden kaçınma gibi modülleri içerecek eksiksiz bir yazılım seti geliştirilecek. Lazer radarı teknolojisi (LiDAR) ve kameralar, nesneleri algılamak ve ortamdaki diğer makinelerin yerini belirlemek için yükleyiciye entegre edilecek.

“Ar-Ge ve yenilikçilik gücümüzün önemli bir göstergesi”

Proje Sorumlusu ve Hidromek Kazıcı Yükleyici ve Lastikli Yükleyici Mühendislik Müdürü Ferhan Fıçıcı şunları söyledi: “Akıllı, çevreye saygılı ve enerjisini verimli kullanan iş makineleri geliştirmeyi önemseyen HİDROMEK, geliştirdiği yüzde 100 elektrikli lastikli ekskavatör HICON 7W’nın ardından yarı otonom, elektrikli ve hibrit makineler için AR-GE faaliyetlerine devam etmektedir. Hidromek’in, uluslararası Ufuk Avrupa Programı tarafından destek almaya hak kazanan BEEYONDERS projesinde yer alması, AR-GE ve yenilikçilik gücünün önemli bir göstergesidir. İlerleyen süreçlerde bu platformda daha nice projelere imza atmayı hedefliyoruz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Dünyanın en büyük iş makineleri üreticileri listesi açıklandı!

SONRAKİ HABER

XCMG Türkiye ekibi, müşterilerini dinlemek için sahaya indi

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share