İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İNŞAAT EKİPMANI YANGINLARI NEDEN ARTIYOR?

SİGORTACILAR VE İTFAİYE ŞEFLERİ, COVİD KISITLAMALARI NEDENİYLE ERTELENEN PROJELERİ TAMAMLAMAK İÇİN MÜTEAHHİTLERİN BASKI ALTINA GİRMELERİNDEN DOLAYI, YOL DIŞI İNŞAAT EKİPMANLARINDA ÇIKAN YANGIN SAYISINDA SON ZAMANLARDA BİR ARTIŞ GÖRDÜKLERİNİ BELİRTİYOR.

 

Bu yıl 2 Mart’ta güney İngiltere’deki küçük bir köy olan Wool’da paletli bir ekskavatör alev alarak siyah duman ve şiddetli turuncu alevler yayarken, olay yerine gelen itfaiye ekipleri alevleri söndürmek için uğraştı. Ancak 24 saatten kısa bir süre sonra, itfaiye ekipleri başka bir inşaat ekipmanı yangınına müdahale etmek üzere bölgeye geri döndü. Bu sefer, Wareham yakınlarındaki Bere Regis köyünde alev alan büyük bir JCB ekskavatördü. Her iki yangında da kimse yaralanmadı. Olayların bağlantılı olduğuna inanılmamasına rağmen, itfaiye şefleri, covid kısıtlamaları nedeniyle ertelenen projeleri tamamlamak için müteahhitlerin artan baskı altında kaldıkça, yol dışı inşaat ekipmanlarında çıkan yangınların sayısında son zamanlarda bir artış görüldüğü konusunda uyarıyorlar.

 

 

YANGIN SAYISINDA ARTIŞ

 

Dorset & Wiltshire İtfaiye ve Kurtarma Hizmetinde kıdemli iletişim görevlisi olan Louise Knox, verdiği demeçte, “Son zamanlardaki kısıtlamalar ve çalışma düzenlerindeki aksama, makinelerin daha uzun süre kullanılmasına ve belki de tavsiye edilen sıklıkta bakımının veya temizliğinin yapılmamasına neden oldu” dedi. Yol dışı inşaat ekipmanlarındaki yangınların nispeten nadir olmasına rağmen, dünyanın dört bir yanındaki yerel gazete manşetlerinde yapılan araştırmada Toronto, Oregon ve Yeni Güney Galler gibi birbirinden farklı kasaba ve şehirlerde son zamanlarda meydana gelen yangınları gösteriyor. Ve şu anda Avrupa ve Kuzey Amerika’daki ülkelerde bir dizi orman yangınını körükleyen kuru rüzgarlı koşullarla birlikte, yerel yetkililer potansiyel olarak daha fazla yangına yol açabilecek faaliyetler konusunda giderek daha fazla endişe duyuyorlar.

 

 

ARAZİ ARAÇLARINDA SİGORTA TALEBİ ARTIYOR

 

Endüstriyel ekipman konusunda uzmanlaşmış İngiltere merkezli bir sigorta şirketi olan HSB, pandemiden bu yana arazi araçları için sigortalamada bir talep artışı gördüğünü söyledi. Yalnızca Birleşik Krallık’ta, müteahhitler bazen 24 saat boyunca pompalar, jeneratörler, ekskavatörler, damperler, forkliftler, traktörler ve yol süpürücüleri çalıştırdıkça, 2020’nin 2. ve 3. çeyreğinde ele aldığı fabrika yangın iddialarının miktarında iki katına çıktığını söylüyor. 2020’de yönetim kurulu genelinde 67,9 milyon sterlin (93,9 milyon ABD Doları) brüt yazılı primi işleyen sigortacı, operasyonel fabrika yangın taleplerinin 2019’daki toplam hasarların %2-3’ünden 2020’de %5,9’a yükseldiğini bildirdi.

 

PANDEMİNİN ETKİSİ

 

HSB’de İnşaattan Sorumlu Ürün Lideri John Nicholls, “Talep verilerimiz, pandeminin gördüğümüz fabrika yangını iddialarının sayısını etkilediğine dair net bir gösterge sağlıyor” diyor. Nicholls’un verileri yalnızca İngiltere ve İrlanda’yı kapsamasına ve bu yangınların neden olduğu insan yaralanmaları veya ölümleri hakkında herhangi bir bilgi içermemesine rağmen, dünya çapındaki müteahhitler daha önce mothball ekipman kullanarak yeniden harekete geçmek için mücadele ederken küresel olarak benzer bir model olabileceğini söylüyor ve şunları ekliyor: “İlk karantinadan sonra şantiyeler yeniden harekete geçtiğinden ve müteahhitler projeleri programa göre yönlendirmeye çalıştıkça, çalışan parçalara ve elektrik sistemlerine ek stres yerleştirmek amacıyla fabrika normalden daha fazla çalıştı.” Nicholls, ortalama talep büyüklüğünün 2019’da yaklaşık 16.000 Sterlin’den 2020’de 25.000 Sterline yükseldiğini, yani talep sayısının iki katına çıkmasına rağmen, toplam talep değerinin düştüğünü söylüyor ve şunları ekliyor “Yedek parçaların ve onarımların maliyeti, daha fazla sayıda daha büyük değerli ürünle birlikte ortalama maliyet artışına katkıda bulundu” diyor.

 

 

DAHA SICAK YANAN MOTORLAR

 

Başta Birleşik Krallık, ABD ve BAE’de arazi inşaat araçları için yangın söndürme sistemleri tasarlayan ve kuran bir şirket olan Fireward, ayrıca inşaat ekipmanlarında yangın söndürme sistemlerinin etkinleştirilme sayısında bir artış olduğunu bildiriyor. Fireward, şu anda yangınların görülme sıklığının tam bir analizini yapma sürecinde olduğunu söylese de, Satış Müdürü Mark Scutt, artışın temel nedenlerinden birinin ekipman üreticilerinin dizel ve benzinli motorların daha sıcak yanmasını sağlayarak daha düşük karbon çıkışını hedeflediğini söyledi. Scutt, “Ekipman yangınları şu anda büyük bir sorun” diyor ve ekliyor: “Daha iyi hava kalitesi oluşturmak için yanma odasında fiziksel olarak daha fazla yakmanız gerekiyor. Bu, daha yüksek sıcaklıklarda patlama anlamına gelir. Bununla ilişkili risk ısıdır ve oksijenle birlikte doğru miktarda ısı ve bir yakıtın verilmesi yangına neden olur. Geçtiğimiz birkaç yılda, haznedeki yakıtı patlatırken turboların, dizel partikül filtrelerinin ve tabii ki daha yüksek yanma sıcaklıklarının eklenmesini gördük. Özellikle motor durdurulduktan hemen sonra motor bileşenleri ve motor bölmesinin kendisi çok ama çok ısınıyor. Bir motor bölmesindeki üç önemli yangın riski alanı turbo, DPF sistemi ve egzoz sistemidir. Ulaştıkları sıcaklıklar ile motordaki veya hidrolik hortumdaki herhangi bir yağ tutuşma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.”

 

 

YANGIN SÖNDÜRME

 

Bu tür yangınların çıkmasını önlemek için Scutt, üreticinin tavsiyelerine uyulmasını, makinenin iyi hizmet verilebilir durumda olmasını, kalıntılardan arınmış olmasını ve yağ sızıntıları ve yakıt sızıntıları için günlük kontrollerin tamamlanmasını öneriyor. Ayrıca, İsveç Araştırma Enstitüsü’nün en yüksek tesis ve ekipman akreditasyonu olan ve yalnızca dayanıklılık açısından değil, aynı zamanda gizli yangınlar ve yüksek yüklü yangınlar dahil yangın testleri için de test edilmiş olan P-Mark SPCR199’a bağlı bir yangın söndürme sisteminin seçilmesini tavsiye ediyor. Scutt, “Bu tür ekipman yangınlarının sayısı artıyor” diyor ve ekliyor: “Bu, motorların daha yüksek sıcaklıklarda yanmasını içeren ancak aynı zamanda temizlik ve bakımı, çalışma ortamını ve iş yükünü içeren bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır”

 

EKİPMAN YANGINLARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN BEŞ TEMEL ADIM:

  • Yağ Sızıntılarını Kontrol Edin
  • Kısa devreleri kontrol edin
  • Yanıcı Maddelerin Temizlenmesi
  • Anahtarını Kontrol Edin
  • Isı Kalkanlarını Kontrol Edin
Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

HAMM HP SERİSİNDEN ETKİLEYİCİ AYRICALIKLAR

SONRAKİ HABER

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ ADIM ADIM TAMAMLANIYOR

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share