İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İnşaattaki dalgalanma, yönü belirsizleştiriyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri gösteren “Hazır Beton Endeksi” 2022 Ağustos Ayı Raporu’nu açıkladı. Raporu değerlendiren “Yılın geride bıraktığımız ikinci çeyreğinde %7,6 büyüyen Türkiye ekonomisinde en çok küçülen sektör %10,9 ile inşaat oldu. Bu durum, hem mevcutta hem de önümüzdeki dönemde inşaat sektöründe beklenen canlanmadan hâlen uzak olduğumuz anlamına geliyor” dedi.

Yavuz IŞIK-THBB Başkanı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektörü ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya çıkarıyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri olan ve aynı zamanda üretiminden sonra kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri olarak görülüyor.

Endeks, eşit altında kalmaya devam ediyor

Rapora göre, inşaat faaliyetlerinde ağustosta yukarı yönlü bir hareket olmasına rağmen yılın başından bu yana inşaatın hâlen yönünü tayin edemediği görülüyor. Ağustos ayında Beklenti ve Güven Endeksleri eşik değerin altında kaldı. Güven temmuz ayına paralel hareket ederken Beklenti Endeksi yılın en düşük seviyesine geriledi. Birleşik Beton Endeksi, 2 endeksteki azalmaya rağmen faaliyetteki yükseliş nedeniyle yukarı yönlü hareket etti ancak eşik değerin altında kalmaya devam ediyor. Her 4 endeks de geçen yılın aynı dönemine kıyasla gerilemiş görünüyor. Özellikle beklentideki gerileme daha yüksek durumda kalıyor.

“İnşaat sektörü beklenen canlanmadan uzak”

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Beklenti ve güvenin geçen yıla kıyasla düşük kalması, hem mevcut durumda hem de önümüzdeki dönemde inşaat sektörünün beklenen canlanmadan hâlen uzak olduğu anlamına geliyor” dedi. Faaliyet Endeksi’nin yükselmesine rağmen geçen yıla kıyasla gerilemiş olmasını da değerlendiren Yavuz Işık, “Bu durum hükümetin inşaata yönelik almış olduğu tedbirlere rağmen sektörün daralmaya devam ettiğini gösteriyor. Yılın geride bıraktığımız ikinci çeyreğinde %7,6 büyüyen Türkiye ekonomisinde en çok küçülen sektör %10,9 ile inşaat oldu. Tarım sektörü ile birlikte negatif büyüyen 2 sektörden biri olan inşaat sektöründeki geriye gidiş devam ediyor” açıklamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Güven Geri Dönüşüm metal atıkları, “Hidromek” ile ekonomiye kazandırıyor!

SONRAKİ HABER

Zoomlion, Türkiye genel merkezinin açılışını gerçekleştirdi

BENZER HABERLER
Total
0
Share