İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

İNTEK, TOGG ÜRETİM TESİSLERİ’NİN ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU

İNTEK KALIP VE İSKELE, TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ GİRİŞİM GRUBU’NUN ÜRETİM TESİSLERİ PROJESİ’NDE TERCİH EDİLEREK, BAŞARILI REFERANSLARINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEDİ. BURSA GEMLİK’TE YAPIMI DEVAM EDEN PROJEDE KULLANILAN KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİNİN TAMAMINA YAKINI, İNTEK TARAFINDAN KİRALAMA YÖNTEMİ İLE TEDARİK EDİLDİ.

Kalıp ve İskele sektörünün önemli oyuncularından biri olan İntek Kalıp ve İskele, Türkiye’ye değer katan projelerde yer almaya devam ediyor. Kaliteli ürünlere ve tecrübeli saha ekiplerine sahip olan İntek Kalıp ve İskele, Bursa’nın Gemlik İlçesi’nde inşa edilen Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. Üretim Tesisleri Projesi’nde de tercih edilerek, başarılı referanslarına bir yenisini daha ekledi.

PROJENİN DETAYLARI

Bursa Gemlik’te Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait 1.2 milyon metrekare büyüklüğünde bir araziye yapılan TOGG üretim tesisinin, 2022’de tamamlanması planlanırken fabrikada üretilecek İlk otomobilinde aynı yıl içerisinde banttan çıkarak, satışa sunulması hedefleniyor. TOGG üretim tesisinde toplam 4 bin 323 kişinin istihdam edilmesi ve 5 modelde yılda 175 bin araç üretilmesi planlanıyor. Tam kapasiteye ulaştığında 230 bin metrekare kapalı alana sahip olacak üretim tesisi, bölgedeki büyük yatırımlar arasında yerini alacak. TOGG’un “İnovasyona Yolculuk” hedefinin merkezinde yer alan, akıllı ve çevre dostu özellikleriyle “Bir Fabrikadan Daha Fazlası” olarak tanımlanan Gemlik Tesisi’nin üst yapı inşaatını Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi Anonim Şirketi üstleniyor. Gövde üretim tesisi, boya tesisi, anex (ofis) binaları, montaj tesisi, enerji merkezi, arıtma tesisi, yedek parça deposu, su işleme tesisi, giriş merkezi, eğitim akademisi nizamiye binalarından oluşan projede kullanılan kalıp ve iskele sistemlerinin tamamına yakını, İntek tarafından kiralama yöntemi ile tedarik edildi.

PROJEDE KULLANILAN İNTEK KALIP SİSTEMLERİ VE MİKTARLARI

Enerji Merkezi, boya ve gövde üretim tesisleri ile anex binalarında yer alan birbirinden farklı form, ölçü ve yüksekliklere sahip perde ve kolon kalıplarının çözümü için “farklılıklara” kolay uyum sağlayabilen PANEMAX vinçle taşınan panel kalıp sistemi tercih edildi. Enerji Merkezi binası için H=750 cm, A=291 m² Panemax perde kalıbı; H=750 cm, 4 takım 100×100 Panemax kolon kalıbı, boya tesis binası için H=80-120 cm L= 24 mtul Panemax temel kalıbı; H=780 cm, 5 takım Panemax 70×70 kolon kalıbı, anex binaları için de H=560 cm, A= 560 m² Panemax perde kalıbı kullanıldı. Verilen Panemax kalıplar ile enerji merkezi binasının yanında yer alan H= 10,5 m yüksekliğindeki su deposunun perdelerinin dökümü de yapıldı.

DÖŞEME KALIPLARI VE KALIP İSKELELERİ

4,60 ile 9,80 metre arasında değişen birbirinden farklı ve büyük kat yüksekliklerine sahip olan enerji merkezi, boya tesisi, gövde üretim tesisi ve anex binalarında statik sistem, yüksekliği 60 ile 100 cm arasında değişen ağır kirişlerin bulunduğu betonarme döşemelerle çözüldü. Projedeki betonarme binalarda açıklıklar standart olmadığı için HD 150 kalıp iskelesi sistemi “masa kalıp” olarak değil, her seferinde sökülüp tekrar kurularak “iskele” olacak şekilde kullanıldı. Enerji merkezi binası için, H=787 cm, A= 3290 m² alan için HD150 döşeme kalıbı; boya tesis binası için, H=750 cm, A= 520 m² alan için HD150 döşeme kalıbı; H=490-690 cm, A= 1023 m² alan için HD150 döşeme kalıbı; anex binaları için de H=750 cm, A= 520 m² alan için HD150 döşeme kalıbı; H=490-690 cm, A= 1023 m² alan için HD150 döşeme kalıbı kullanıldı.

GÜVENLİK SİSTEMLERİ

Ayrıca İntek’in güvenlikli çalışma iskelesi sistemleri olan “Multitek flanşlı” ve “İntesafe H” iskeleler kullanılarak; demircilerin, perde ve kolon demir donatılarını bağlarken güvenli bir şekilde çalışabilmesini sağlamak amacı ile “demirci iskeleleri” ve çalışanların, döşeme kalıbının üstüne güvenli bir şekilde ulaşabilmeleri için “merdiven kuleleri” verildi. Enerji merkezi binası için, H=800 cm, 1 Takım MULTİTEK Flanşlı İskele ile Merdiven Kulesi, H=800 cm, L= 40 mtul İNTESAFE Güvenlikli İskele ile Demirci iskelesi; boya tesis binası için, H=800 cm, 1 Takım MULTİTEK Flanşlı İskele ile Merdiven Kulesi; Anex binaları için, H=600 cm, L= 7,5 mtul MULTİTEK Flanşlı İskele ile Demirci iskelesi, H=800 cm, 1 Takım MULTİTEK Flanşlı İskele ile Merdiven Kulesi tercih edildi.

SÜREKLİ GELİŞTİRME İLKESİ İLE HAREKET EDEN İNTEK;

  • Kullanıcıların beceri ve işgücüne en düşük düzeyde ihtiyaç duyacak kadar kolay kullanılabilen,
  • Çalışanların sağlığını ve iş güvenliğini en üst düzeyde koruyan,
  • Zaman kazandıran,
  • Az sayıda parçadan oluşan ve sahada kontrol edilmesi kolay,
  • Çok sefer kullanılabilecek kadar sağlam ve uzun ömürlü,
  • Aynı zamanda kullanıcıların rahatlıkla ulaşabileceği kadar ekonomik ürünler tasarlar, bunları Avrupa standartlarında üretir ve bu ürünlerin sahada verimli ve güvenli kullanımı için gerekli olan satış sonrası teknik destekleri sağlıyor.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

AS GLOBAL POWER İLE AS’LA ENERJİSİZ KALMAYIN

SONRAKİ HABER

PETROL OFİSİ, TEXACO MADENİ YAĞ ÜRÜNLERİNİN TÜRKİYE'DEKİ İLK ÜRETİMİNE BAŞLADI

BENZER HABERLER
Total
0
Share