İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Kadınlar, iş makinesi sektörüne adım atmaktan çekinmemeli”

Önyargıları yıkarak, birçok sektörde kendilerini kanıtlayan kadınların, iş makineleri sektöründe de başarıyla var olabileceğini göstermek üzere başlattığımız “Baretin Rengi Olmaz” köşemizin bu ayki konuğu Çatalkaya Makina’da Mali İşler Yöneticiliği yapan Zeynep Apari oldu. Firmada muhasebe, finans, mali denetim konularını kapsayan bir sorumluluğu bulunduğunu belirten Apari, “İş makinesi sektörü uzun yıllar daha büyümeyi sürdürecek” sözleriyle kadınlara sektöre adım atmaktan çekinmemelerini önererek, kadınların iş makinesi sektöründe de diğer alanlarda olduğu gibi başarılı olabileceğini belirtiyor.

Zeynep APARİ – Çatalkaya Makina Mali İşler Yöneticisi

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Firmadaki görev ve sorumluluklarınız nelerdir?

Merhaba. Ben 1986 yılında Batman’da doğdum. Babamın işleri dolayısıyla 2006 yılında ailece İstanbul’a geldik. İlk, orta ve liseyi Batman’da, Üniversiteyi de Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesinde okudum. Üniversite dönemimde çeşitli şirketlerde part-time; tanıtım görevlisi, sekreterlik, satış, kasiyerlik gibi işler yaparak iş hayatına hazırlandım. Ayrıca kendimi geliştirmek için muhasebe, işletme, dış ticaret öğreten kurslara katıldım. Üniversite yılımın son yılında Çatalkaya Makina’ya ön muhasebe sorumlusu olarak girdim. 14 yıldır Çatalkaya Makina’dayım. Çatalkaya Makina bir teknik servislikten yıllar içinde, Deutz’un Türkiye’deki en büyük partneri haline geldi. Ben de, kadrolarımız büyüyene kadar, satış, ithalat, ihracat, lojistik, müşteri yönetimi ve daha pek çok faaliyete katkıda bulundum. Çatalkaya Makina şu anda Deutz AG’nin tüm ürünlerini (motor ve yedek parça) pazarlamaktadır Ayrıca motor ve yedek parçada stoğu ve satış rakamları en çok olan yetkili partneridir. Teknik Servisimiz ise Deutz’un Türkiye’deki tek master sertifikalı servisidir. Ayrıca Deutz’un Türkiye’de yetkilendirdiği tek eğitim merkezi olan Deutz Akademi ile de pek çok OEM firmayı ve teknik servisleri Deutz teknolojisi hakkında eğitiyoruz. Geldiğimiz noktada Çatalkaya Makina’da iş birim adetleri ve kadro sayımız yıllar içerisinde artarak büyüdü.Buna paralel ulaştığımız müşteri sayımız ve ihracatımız da artmaktadır. Şu anda Çatalkaya Makina’da Mali İşler Yöneticiliği yapıyorum. Muhasebe, finans, mali denetim ve benzeri tüm konular benim sorumluluğunda. Ayrıca firmamızın icra kurulu üyesiyim. 2021 yılında başlattığımız yeniden yapılanma ve kurumsallaşma projesinde de görev alıyorum.

Bu sektöre girmek aklınızda var mıydı? Sektöre giriş hikayeniz nasıl oldu?

2009 yılında bir iş dönüşü firmanın tabelası dikkatimi çekti ve hemen internette araştırma yaptım, web sitesini buldum, faaliyet alanı ilgimi çekti, e-posta adresine CV’mi gönderdim. O sıralarda firmada ön muhasebeci arayışında olduğundan ve yapmış olduğum ilk ön görüşme sonrasında işe başladım.

Hiç unutmuyorum; Çatalkaya Makina tabelasını görmemle bu firmada işe başlamam arasında 3 gün geçmişti. Her insan gibi ağır iş makinaları benim de ilgimi çeken bir alandı, onların çalışmasını merakla hep izledim. Çatalkaya Makina’nın web sitesine girince Deutz’un ağır iş makinası motorları üzerinde çalışmaları bana çok çekici gelmişti. İyi ki CV’mi göndermişim. 14 yıldır çalışmaktan zevk aldığım ve gurur duyduğum bir firmadayım.

İşinizle ilgili detay verebilir misiniz? Firmada hangi alanlarda faaliyette bulunuyorsunuz?

Muhasebeye dair tüm işlemler başında olduğum departmanda yürütülmektedir. Tüm ödemeler ve tahsilatlar departmanımın sorumluluğundadır. Nakit akışı, banka işlemleri, dış ticaret finansmanı, ve daha pek çok mali konu departmanımın faaliyetleri arasındadır. Ben de bu faaliyetlerin ekibimce zamanında ve eksiksiz olarak yapılmasını sağlıyorum. Yıllık bütçe hazırlama ve bütçeye uyumluluk denetimleri yapma ve raporlama görevi bende. Aylık bilanço raporu hazırlama ve sunma bende. Aylık gelir-gider tabloları hazırlama ve sunma bende.

Firma faaliyetlerine sizinle birlikte toplam kaç kadın ekip arkadaşınız katkı sağlıyor?

Firmamızda benimle birlikte 8 kadın çalışmakta. Maskülen bir iş kolunda çalışmamıza rağmen çalışanlarımın %25’i kadın. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Çalıştığınız firmanın kadın istihdamına olan bakış açısını değerlendirebilir misiniz?

İşimizde takip çok önemli bir alan. Müşteri odaklı olmamız ve sadece iş konumuza bağlı olmamız başarımızın en önemli sebebi. Takip işlerinde de kadınların doğal bir yeteneği olduğunu düşünüyorum. Sanki bu alanda bizlerin dikkati ve konsantrasyonu daha yüksek. Şirketimizde pozitif ayrımcılığı ziyadesiyle görmekteyiz. Elbette erkeklerin teknik bilgi ve becerileri de iş kalitemizin yüksek olmasında önemli bir etken.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın farklılığını yaşıyor musunuz? Sorunlara ve süreçlere farklı bir bakış açısıyla müdahale ettiğiniz durumlar oluyor mu?

Bu sektör eskiden erkek egemen bir sektörmüş diye düşünüyorum. Son 10 yıldır, bu sektörde kadınların sayısı hızla arttı. Evet, elinde alet edevat olan veya ağır iş makinasının direksiyonunda olan kadın sayısı neredeyse yok gibi, ama bu işlerin sevk ve idaresinde kadınların sayısı oldukça iyi. Kadın bakış açısı, düzen ve kurallı çalışmayı getiriyor. Kayıt tutmayı getiriyor. İstatistik tutmayı getiriyor. Dolayısıyla raporlamayı getiriyor.  Ölçüm olunca da işleri iyileştirmek, geliştirmek, yönetmek kolaylaşıyor. Bir işyerinde kadın sayısı arttıkça kurumsallaşma düzeyi artıyor bence. Çünkü kadınlar sistemli çalışmaya daha fazla önem gösteriyor.

Bir kadın olarak erkek egemen bir sektörde yer alırken zorlandığınız noktalar oldu mu?

Hiç olmadı. Kadınlarımızın bu sektöre girmekten çekinmemesini öneriyorum. Hatta meslek liselerin ve meslek yüksek okullarının motor bölümlerini tercih etmekten hiç çekinmemeliler bence. Motor bakım ve onarımında da kadınlar daha çok istihdam edilebilir. Kadınların bu işlerde de başarılı olacağına inanıyorum

Sektörde kadınlara pozitif ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Yeterli seviyede olmasa da zaman içerisinde şu anki noktadan daha iyi bir yere geleceğimize inanıyorum.

Kadın gözünden iş makinesi sektörünü ve bu alandaki mekanizasyonu değerlendirir misiniz?

Bildiğiniz gibi ülkemiz gelişmekte olan bir ülke, bu gelişme süremizi mümkün olduğunca kısaltmamız gerekmekte. Gelişmekte olan ülkelerin alt yapı ve üst yapı faaliyetleri gelişmiş ülkelere göre daha fazla olur. Demem o ki, bizim sektör uzun yıllar canlılığını ve büyümesini sürdürecek. Sektörümüzdeki firmalar kurumsallaşmaya, orijinal ekipman kullanmaya, insan kaynaklarını eğitmeye, daha bilgili ve becerili ustalar yetiştirmeye devam etmeli. ERP programlarından daha fazla yararlanmalı, ölçerek yönetmeyi becerebilmeliler.

İş makinesi sektöründe çalışan bir kadın olarak, sektördeki kadınlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Sektöre kadın dokunuşumuzu yapalım arkadaşlar. Çalıştığınız firmalarda iç yönetmelikler, görev tanımları oluşturun. Bunları kağıt üzerinde kalmasın uygulanmasını sağlayın. Herkes iş kurallarına uygun çalışsın. İş sağlığı ve güvenliği konularında erkekler biraz dikkatsiz ve gönülsüz olabiliyor, bizlerin ısrarıyla iş yerlerindeki kazalar azalabilir. ERP’nin sadece muhasebede kullanılmasına izin vermeyin, satıştan lojistiğe her alanda ERP’nin etkin kullanılması için çaba gösterin. ERP’den işe yarayacak raporlar çıkarın ve bunları düzenli olarak ilgililere gönderin. İşleri iyileştirmek üzere denetim yapın. Denetimlerinizden iyileştirme fikirleri çıksın. Pozitif ayrımcılığı sadece erkeklerden beklemeyelim, hemcinslerimize önce biz pozitif ayrımcılık yapalım.

Son olarak eklemek istedikleriniz

Kadın çalışan sayısının %50’nin üzerinde olduğu derginizi beğenerek takip ediyorum. Sektörün iletişim kanalı olduğunuz için firmamız adına teşekkür ediyorum.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Bayıklar Hafriyat, kaliteli makine parkı için HİDROMEK’e güveniyor

SONRAKİ HABER

Wirtgen Ankara’dan “Yol Geri Dönüşüm Teknolojileri Semineri”

BENZER HABERLER
Total
0
Share