İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Kamyonlar, Hitachi ile seri ve ekonomik şekilde doluyor”

Sakarya’da sahip oldukları ocaklarda kum üretimi üzerine odaklanan Yılmazlar Kum, gerek ürün kalitesi gerekse üretim kapasitesi ile bölgenin kum ihtiyacını karşılıyor. Çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren firma, makine parkında yer alan Hitachi ZX490H paletli ekskavatörle seri ve ekonomik bir şekilde kum üretimine hammadde sağlayarak, hızlı sevkiyat gerçekleştiriyor

 

Uzun yıllardır Sakarya’nın Arifiye İlçesi’nde faaliyet gösteren Yılmazlar Kum, 1999 yılında meydana gelen Gölcük depremi sonrasında kentin yeniden inşa sürecinde aktif bir rol üstlenerek, bölgenin inşaat sektöründeki kum ihtiyacını karşılıyor.

 

Tarımdan kum üretimine…

1997 yılında Yılmazlar Kum’u kurarak faaliyetlerine başladıklarını belirten Yılmazlar Kum Yetkilisi Ünal Yılmaz, “Yılmazlar Kum kurulmadan önce bölgede Yılmazlar Tarım Ürünleri olarak tarım faaliyetlerinde bulunuyorduk. Fakat yaşanan depremin ardından bölgede artan kum ihtiyacına bağlı olarak zaman içerisinde bizim çalışmalarımız hız kazandı ve değişkenlik gösterdi. Bölgede bizimle aynı işi yapan başka firmalar da var ama Yılmazlar Kum olarak sadece kum üretimine ağırlık verdiğimiz ve işimizi hakkıyla yaptığımız için gerek ürün kalitemiz gerekse üretim kapasitemizle ön plana çıkıyoruz” dedi.

 

Üretim tesisleri ve kapasiteleri

Sahip oldukları tesisler ve kapasiteleri hakkında bilgi veren Ünal Yılmaz, “60 dönüm alan üzerinde 30 dönüme yakın hammadde ruhsatımız var. Günlük 5.000 ton hammadde beslemeli ve 2.500 ton kum kapasiteli bir tesisimiz var. Kapasite artırımı için fizibilite çalışmaları yapıldı. Sektörün ihtiyaçlarına bağlı olarak kapasitemizi 3.500 tona kadar çıkarmayı planlıyoruz” dedi ve şunları ekledi: “Buraya 15 kilometre mesafede 850 dönümlük yeni bir taş ocağımız var ancak henüz devreye almadık. Önümüzdeki yıllarda faaliyete geçireceğiz. Bunun haricinde Pamukova’daki diğer ocağımızda da kum üretimine iki yıldır devam ediyoruz. Burada ürettiğimiz kum müşterilerimiz tarafından sarı kum, Pamukova’daki ise siyah kum olarak adlandırılıyor.”

 

Seri ve ekonomik yükleme

Faaliyetlerinde yoğun bir şekilde iş makinesi kullandıklarına dikkat çeken Yılmaz, “Parkımızda çeşitli markalardan 3 adet paletli ekskavatör ve 6 adet lastikli yükleyici bulunuyor. Makine parkımıza son olarak Enka Pazarlama’dan satın aldığımız 1 adet Hitachi ZX490H paletli ekskavatör kattık” dedi ve iş makinesi tercih ederken dikkat ettikleri hususları şu şekilde sıraladı: “Bizim işimiz kum yükleme. Dolayısıyla gelen kamyonları en seri ve ekonomik şekilde doldurabilmemiz gerekiyor. Makinelerimizin yüklerken yere sağlam basması ve dengeli olması gerekiyor. Ürettiğimiz her ton kum için tükettiğimiz yakıt miktarı maliyetlerimizi önemli ölçüde etkiliyor. Ayrıca servis desteğinin ve yedek parça tedarikinin güçlü olması üretimimizin kesintisiz olarak devam etmesi için hayati önem taşıyor.”

 

Enka’nın gücü ve kurumsallığı bize güven verdi”

Hitachi ZX490H paletli ekskavatörünü satın alarak Enka Pazarlama ile ilk kez çalışmaya başladıklarını belirten Yılmaz, “Bugüne kadar birçok markayla çalıştık ancak Enka Pazarlama ile bir ticaretimiz olmamıştı. Fakat Enka Pazarlama’nın satış sonrası hizmet desteği konusunda aldığımız referanslarla Enka’dan ilk makinemizi almış olduk. Enka markasının gücü ve kurumsallığı bize güven verdi” dedi.

 

Hitachi memnuniyeti

Son olarak makine parklarına kattıkları ZX490H hakkındaki değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, “Makinemiz şantiyeye ineli henüz kısa bir süre geçti. Dolayısıyla daha kapsamlı bir değerlendirme için zamana ihtiyacımız var. Ancak ilk aşamada bize daha yüksek güç, daha fazla iş ve daha düşük yakıt tüketimi sağladığını belirtebilirim. Bunu daha önce aynı işte kullandığımız eşdeğer tonajdaki makinemizle kıyaslayarak söylüyorum. Üretim anlamında önceden 2 günde yaptığımız işi şimdi 1,5 günde yapabilmeye başladık. Yakıt tüketimi anlamında da ilk kez bir makinenin söylenenden az yaktığına tanık oluyorum. Makinemiz şu an 32 litre civarında yakıyor. Bu memnuniyetimiz çerçevesinde ikinci Hitachi ekskavatörümüz olarak 1 adet ZX490LCH için de siparişimizi verdik” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Case’in yerli üretim T serisi kazıcı yükleyicileri sahalara indi

SONRAKİ HABER

“Sigorta, ücret karşılığında riskini satmaktır”

BENZER HABERLER
Total
0
Share