İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

KASTAMONU ENTEGRE “LINDE MH” İLE FARK YARATIYOR

AĞAÇ BAZLI PANEL SEKTÖRÜNDE YARIM ASIRDIR KESİNTİSİZ ÜRETİM YAPAN KASTAMONU ENTEGRE, YARI MAMUL, YARDIMCI VE TEKNİK MALZEMELER İLE NİHAİ BİTMİŞ ÜRÜNLERİN DEPOLAMA, TAŞIMA, BOŞALTMA VE YÜKLEME OPERASYONLARINDA LINDE MH’NİN FARK YARATAN YAKLAŞIK 200 ADET ELEKTRİKLİ FORKİFTİNİ KULLANIYOR. DÜŞÜK KARBON AYAK İZİ BIRAKMASI, SESSİZ ÇALIŞMASI VE TÜKETİM TASARRUFU SAĞLAMASI NEDENİYLE 2015 YILINDA BU YANA LINDE MH’NİN FORKLİFTLERİNİ TERCİH EDEN FİRMA, HASEL İSTİF MAKİNALARI’NIN SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ VE ZORLU İŞLERDEKİ ÇÖZÜM ORTAKLIĞINDANDA OLDUKÇA MEMNUN. KASTAMONU ENTEGRE’NİN FABRİKALAR LOJİSTİK YÖNETİCİSİ ANDAÇ CİHAN ÖRK, LINDE MH TERCİHLERİ HAKKINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ? KASTAMONU ENTEGRE’DE ÜSTLENMİŞ OLDUĞUNUZ GÖREVİN SORUMLULUK ALANLARI NELERDİR?

İsmim Andaç Cihan Örk, 2009 yılında endüstri mühendisi olarak iş hayatına girdim. Uluslararası şirketlerde hem dahili hem harici lojistik birimlerinde çalıştım. 2017’den beri Kastamonu Entegre’de Lojistik Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Şuan Fabrikalar Lojistik Yöneticisi olarak görevime devam ediyorum. Fabrikalarımızda gerçekleşen günlük lojistik faaliyetlerinin standartlarının yerine getirilmesi, mevcut veya olası problemlere çözüm üreten projelerin hayata geçirilmesi ve takip edilmesi başlıca sorumluluk alanlarım.

KASTAMONU ENTEGRE’NİN ÜRETİM ÇALIŞMALARINDAN BAHSEDEREK, FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

Yüzde yüz yerli sermayeli bir şirket olarak Kastamonu’da üretime başlayan şirketimiz, Türkiye’nin sanayileşme yolunda atılmış cesur adımlarından biri olarak, ağaç bazlı panel sektöründe yarım asırdır kesintisiz üretim yapıyor. Yurt içinde Kastamonu, Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana olmak üzere 6 lokasyonda üretim tesisi olan şirketimiz; Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Rusya, İtalya ve Türkiye yatırımları ile 6 ülkede üretim yapan global bir markayız. Mobilya, dekorasyon ve inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu; MDF ve yonga levha, laminat parke, tezgâh ve kapı paneli ürünleri ile yılda toplam 6 milyon m³/ üretim kapasitesine sahip tesislerimizde her gün 4.500 konutun yaşam alanlarını oluşturacak hacimde üretim yapılıyor. 20 yılı aşkın süredir globalleşme yolunda yapılan yurt dışı yatırımlarıyla, ağaç bazlı panel sektöründe dünyanın en büyük altıncı şirketi olan Kastamonu Entegre, “İtalya’nın En Büyük Türk Yatırımcısı” konumunda yer alıyor. Ayrıca Avrupa’nın da ilk dört üreticisinden biri olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. MDF, yonga levha, laminat parke, kapı paneli olmak üzere ürün bazlı baktığımızda dünyada ilk 4 üretici içerisinde yer alan Kastamonu Entegre, dünya laminat parke üretiminin %6’sını karşılıyor. Aynı zamanda MDF ve yonga levha üretiminde yaklaşık %25-30’luk pazar payı ile Türkiye’nin sektör lideridir. 1,5 milyar dolarlık cirosu ve üretimdeki gücü, bilgisi ve tecrübesiyle, yurt içi ve yurt dışı üretim tesis ve ofislerinde 6 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor.

ÜRETİM VE DEPOLAMA SÜREÇLERİNİZİ NASIL YÖNETİYORSUNUZ?

Genel olarak süreçler müşterimizden başlayıp müşterimizde son buluyor. Taleplerin alınması, değişen koşullara göre talep tahminleri yaparak taleplerin önceliklendirilmesi, üretim planının oluşturulması, üretilen malzemenin depolanması veya direk sevki ile son buluyor. Yüksek sayılarda ve çeşitlilikte ürünler üretiyoruz. Bu ölçekte üretim yapan bir firma için basit bir şekilde anlatmak çok da kolay değil; fakat her süreçte, geçmişten gelen tecrübeyle birlikte son teknolojinin bize sunduğu yazılım ve ekipmanları kullanmak işlerimizi kolaylaştırıyor.

DEPOLAMADA NE TÜR EKİPMANLAR KULLANIYORSUNUZ?

Talepleri doğru zamanda karşılamak için stok yönetimine çok önem veriyoruz. Bunun için hammadde, yarı mamul, yardımcı malzemeler, teknik malzemeler ve nihai bitmiş ürünler için depolarımızda kullandığımız farklı ekipmanlar bulunuyor. Loderden tutun, iç taşıma yaptığımız özel dorseler, 12 tondan 3 tona kadar forkliftler, reach truck ve transpaletler gibi depolama yapacağımız malzemeye göre değişen bir yelpazeye sahibiz. Ayrıca fiziksel olarak yaptığımız bu işleri ERP ve MRP sistemleri ile destekliyoruz.

ŞU AN İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ DEPONUN KAPASİTESİ VE GENEL ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Bu depomuz Gebze fabrikamızda bulunan depolarımızdan bir tanesi. Yaklaşık 20.000 metrekare alana sahip. Üretimden çıkan ürünler burada depo içerisinde önce özel bir paketleme hattından geçerek paketleniyor. Sonrasında ise üst üste stok yapabileceğimiz güvenli bir konuma getiriliyor. Ayrıca bu paketleme taşıma sırasında da ürüne koruma sağlıyor. Ürünlerin ağırlıkları yüksek olduğu için herhangi bir raf yok, ürünler üst üste takoz paletler sayesinde istiflenebiliyor.

HASEL İSTİF MAKİNALARI İLE NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLADINIZ?

Şirketimiz 2015 yılında Avrupa’nın en büyük forklift satın alımlarından birini gerçekleştirdi. Eski dizel forkliftlerin yerine forklift havuzunu elektrikli forkliftlerle değiştirerek hem çevre için hem de forklift operatörleri için büyük bir iyileştirme gerçekleştirdi. Karbon ayak izini düşürdü. Çok daha sessiz, düşük karbon ayak izi bırakan ve tüketim tasarrufu sağlayan makineler kullanmaya başladık. Böylece Türkiye de ilk 8 ton kapasiteli elektrikli forklift kullanan firma olduk. Bu süreç ve sürecin geçişinde Hasel ekibiyle tanıştık.

KASTAMONU ENTEGRE’NİN TAŞIMA VE İSTİFLEME MAKİNE PARKINDA, KAÇ ADET LINDE MH MARKA EKİPMAN BULUNUYOR?

Yaklaşık 200 adet küçük ve büyük ekipmanımız var.

LINDE MH’NİN MAKİNELERİ NEREDE VE NE AMAÇLA KULLANIYORSUNUZ? BU EKİPMANLARIN TONAJLARI GENEL ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİR MİSİNİZ?

Depolama, taşıma, boşaltma ve yükleme operasyonlarında ağırlıklı 8 ton olmak üzere 5 ve 3 ton kapasiteli elektrikli forkliftlerin yanında, raflı ürünlerimiz için reach truckta kullanmaktayız.

LINDE MH FORKLİFTLERİNDE CONNECT İLETİŞİM SİSTEMİNİ KULLANIYOR MUSUNUZ? KULLANIYORSANIZ BU SİSTEMİN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJLARDAN BAHSEDER MİSİNİZ?

8 ton kapasiteli elektrik forkliftlerde bu sistemi kullanıyoruz. Sistem bize forklift ve sürücü hakkında birçok bilgi veriyor. Kim, ne zaman, ne kadar hızla forklifti kullanmış, ne kadar süre kaldırma (lift), ne kadar süre sürüş modunda kullanmış gibi kullanıcı ve makine hakkında birçok bilgiye ulaşmamızı sağlıyor.

HASEL İSTİF MAKİNALARI İLE ÇALIŞMAK SİZE NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLIYOR? LINDE MH MARKASINI TERCİH ETME SEBEPLERİNİZ NELERDİR?

Genel olarak firmanın satış sonrası desteğinden memnuniyet duyuyorum. Değişen koşullar ve ihtiyaçlar söz konusu olduğunda taleplerimizi dinleyerek çözüm odaklı yaklaşımlarını beğeniyorum.

HASEL İSTİF MAKİNALARI SATIŞ SONRASINDA NE GİBİ HİZMETLER SUNUYOR? HİZMETLERDEN MEMNUN MUSUNUZ?

Sadece bugünün teknolojisini konuşmuyor ilerde ne yapabiliriz bunu masaya yatırabiliyoruz. Mevcut çözümleri yoksa durum ile ilgili bir araştırma sonunda bize çözümle geliyorlar. Bu anlamda hizmetlerinden memnunum.

FORKLİFT VE DEPO İÇİ EKİPMANIN İYİ OLMASI İÇİN SİZCE OLMASI GEREKEN TEMEL KRİTERLER NELERDİR? SİZ NEYE GÖRE SEÇİM YAPIYORSUNUZ?

Tabi burada birçok temel ölçüt sayılabilir. Sağlamlık, ergonomi ve kalite zaten olması gereken, fark yaratmayan özellikler. Fark yaratacak kriterler ise mevcut sistemlerimizle ve çevre ile uyum sağlaması, kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarması diyebilirim.

EKLEMEK İSTEDİKLERİNİZ VAR MI?

Son olarak şunu söyleyebilirim; günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlediği için kalitenin standart bir norm haline geldiği bir üretim çağındayız. Fark yaratacak kelimelerin “uyum” ve “esneklik” olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden terzi usulü dediğimiz çözümlerin önemi büyük. Bunu sağlayan ürün ve hizmetlerin başarısının uzun olduğunu düşünmekteyim.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

TÜRKİYE’NİN DEV PROJESİ ‘YUSUFELİ BARAJI’ SU TUTMAYA BAŞLAYACAK

SONRAKİ HABER

BORUSAN CAT TÜRKİYE GENEL MÜDÜRLÜĞÜ GÖREVİNE ÖZER ŞAHİN ATANDI

BENZER HABERLER
Total
0
Share