İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kobelco, paletli ikonik iskeleyi yeniden inşa ediyor

Belçika’nın Batı Flandre eyaletindeki Blankenberge’de Kuzey Denizi’ne 350 metre uzanan gezinti iskelesi, paletli bir vinç yardımıyla yenileniyor. Bu kapsamda Belçika’daki Artes Group, Blankenberge’nin ikonik iskelesindeki yenileme çalışmalarına başladı.

Belçika İskelesi olarak bilinen bu iskele, uzun yıllar kıyı havasının tahribatına maruz kaldıktan sonra orijinal Art Deco tarzına yeniden dönüştürülüyor. İskele; 1933 yılında, şehrin uzun ve kumlu plajlarına çekilen turistlerdeki patlamadan yararlanmak için inşa edilmişti. Mevcut olan iskele, Birinci Dünya Savaşı sırasında yıkılan 1894 tarihli orijinal dökme demir iskelenin yerini almıştı. Gezinti güvertesi ile sarkan yatay bir levhaya bağlı dikey beton çekirdeğin yenilenmesi 10 milyon Euro’ya mal olacak.

Güvenli olmayan yapı

İskele yöneticisi Sebastiaan Defoort’a göre onarımlar zamanında yapılmadı. Defoort, “Yapıda beton çürümesi var ve artık güvenli değil. Yapının tamamı işaretlendi, bu da iki savaş arası dönemde olduğu gibi özgün bir şekilde yeniden inşa edileceği anlamına geliyor. Yani, 1933’teki gibi görünmeli” dedi.

İkonik yürüyüş yolunun yenilenmesi, tamamen yıkılıp yeniden inşa edilmesini sağlıyor. Artes Group, tüm kazık, beton ve restorasyon işlerinden sorumlu olacak. Tüm yapının etrafına dikilmiş 1 metre yüksekliğinde, su geçirmez, U şeklinde bir batardo ile çalışmalara başlandı. Batardo için kumsala 18 metre çakılan 28 metrelik AZ42-700 tipi kazıklar kullanıldı. Artes, filosundaki sekiz adet Kobelco kafes bomlu paletli vinçten biri olan 80 ton kapasiteli Kobelco CKE800G-2’yi kullanıyor. 2018 yılında satın alınan vince, 12 ton ağırlığındaki 2332VM titreşimli çekiç takıldı ve 30,5 metrelik ana bom ile donatıldı.

Orijinal bileşenlerin yeniden kullanılması

İlk iskeleden 1894’ten kalma orijinal dökme demir kazıklar, yeni iskelenin temeli olarak kullanıldı. Kazıkların etrafına takviye ve beton yerleştirilerek üst yapı için sağlam bir temel oluşturuluyor. Artes Group proje yöneticisi Dries Hoste, 1930’ların yapısını geliştirmek için sadece paslanmaz çelik takviyenin kullanıldığını ve bu yüzden tüm hava koşullarına dayanabilmesinin önemli olduğunu söylüyor. Dries, “Bu ikonik yapının restorasyonu bize kum, deniz ve tuzlu havanın zorlu çalışma koşulları dahil birçok zorluk çıkardı, ancak biz ve CKE800G-2’miz ile fırtınayı atlattık ve Blankenberge’nin Belçika İskelesini görmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER

Cummins, ConExpo'da 15 litrelik yeni motoru tanıttı

BENZER HABERLER
Total
0
Share