İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Komatsu Akıllı Dozer ile Esenboğa’da üst düzey verimlilik sağlanıyor

Trio A.Ş. tarafından, Ankara Esenboğa Havaalanı’nın genişletme projesinde kullanılmak üzere kiralanan Komatsu D85EXi-18 Akıllı Dozer, gücü ve sağlamlığına ek olarak, teknolojisinin sağladığı avantajlar ile kısa zamanda tüm saha çalışanları tarafından benimsendi. Trio A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Doğan Sürücü ve Dozer Operatörü Cavit Demirtaş, akıllı dozerin sağladığı avantajları anlattı.

İş makinelerinin yeni çağında ayrıcalıklı hizmetler sunmasıyla dikkat çeken Komatsu, en yeni teknolojilerini müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor. Türkiye’de Marubeni Dağıtım ve Servis A.Ş. tarafından temsil edilen Komatsu, D85EXi-18 Akıllı Dozer modeliyle en son teknolojinin nimetlerini sunarak, kullanım esnasında hem zaman hem de yakıt avantajında iddialı değerleri barındırıyor. Trio A.Ş. tarafından, Ankara Esenboğa Havaalanı’nın genişletme çalışmaları için 6 aylığına kiralanan Komatsu D85EXi-18 Akıllı Dozer de bu yeni modeller arasında yer alıyor. Standart dozerlere göre teknolojik farklılıkları olan bu makineyi kullananlardan Trio A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Doğan Sürücü ve Operatör Cavit Demirtaş yeni modelin kullanımına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Serhat Doğan SÜRÜCÜ – Trio A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

“Gayemiz memleketimizin insanlarına daha konforlu bir hayat tarzı sunabilmek”

Ankara Esenboğa Havalimanı Geliştirme Projesi’nde gerçekleştirdikleri çalışmalardan bahseden Trio A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serhat Doğan Sürücü, “Ankara Esenboğa Havalimanı Geliştirme Projesi’ndeki hikayemiz 2022 yılında yapılan ihale sonucunda firmamızın bu işi alması ile başladı. Projemiz üçüncü pist kapsamında yer alan PAT sahalarından yani Pist, Apron ve Taksi yollarından müteşekkil kompleks bir yapıdır. Toprak işlerinden tutunuz, beton imalatları ile bitümlü sıcak karışım yapılması işlerine kadar olan tüm iş kalemlerinin yapımı firmamıza aittir. Projemizde 20’si mühendis/teknik personel olmak üzere yaklaşık 200 kişilik dev bir kadro ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çalışmalarımıza ilk önce toprak işleri ile başladık. Daha sonra alt yapı kapsamında yer alan drenaj işleri gibi ince detay gerektiren imalatları 2023 yılı sonu itibariyle tamamladık. Böylelikle 2024 yılında başlamayı hedeflediğimiz bitümlü sıcak karışım ve kaliteli beton serim imalatlarına hazırız diyebiliriz. Amacımız memleketimizin güzel insanlarına daha konforlu bir hayat tarzı sunabilmek için uygun alt yapılar oluşturması noktasında üzerimize düşen görevi ziyadesiyle ifa etmektir. Tüm imalatlarımız teşkil edilirken “Kaliteden taviz olmaz” anlayışı firmamızın ilk prensibidir” dedi.

Akıllı dozer iş verimliliğinin artmasını sağlıyor

Serhat Doğan Sürücü, projelerinde kullanmış oldukları Komatsu D85EXi-18 “Akıllı Dozeri anlatarak, “Şantiyemizde kullandığımız Komatsu D85EXi-18 “Akıllı Dozer” ile diğer standart dozer modelleri arasında güç ya da bıçak kapasitesi gibi fiziksel veya teknik konularda önemli bir farklılık bulunmuyor. “Akıllı Dozer” proje verilerine göre bıçak yüksekliğini ve tilt konumunu otomatik olarak kontrol edebiliyor. Bunun kontrol için ise Küresel Navigasyon Uydu Sistemi’ni kullanıyor. Makine ve bıçak arasındaki haberleşme kablosuz olarak algılanıyor. Bıçağın önündeki yükü önceden sisteme tanımlanan proje verileri doğrultusunda makina kendi tespit ediyor ve serme işlemi sırasında proje değerlerini azami ölçüde kendisi ayarlayabiliyor” şeklinde konuştu.

Yakıt tüketim avantajı ile maliyetler düşüyor

Akıllı dozerin yakıt tüketimindeki avantajlarına değinen Serhat Doğan Sürücü, “Bu konuda sahamızda yaptığımız avantaj testlerini 5 aylık bir süreçte hesap ettik. Bir dozerin günde 9 saat çalıştığını ve saatte 25 litre akaryakıt tükettiğini düşündüğümüzde günlük 225 litre akaryakıt tüketimi olacaktır. Bu miktarı 5 ay gibi bir süreye çıkardığımızda firmamıza olan maliyeti güncel akaryakıt fiyatları ile karşımıza 40 bin euro gibi bir tutara çıkmaktadır. Bu tutarın %80 gibi bir oranda azaldığını düşünün… Akaryakıtta oluşan bu maliyet avantajına ilave olarak iş gücünüze de katkıda bulunuyor. Yani daha sıkı iş periyotlarını hedef sürenizde tamamlama imkânınız olabiliyor. Yaptığımız imalatlarda gördük ki “Akıllı Dozer” kullanılarak gerçekleştirilecek imalatları süre olarak değerlendirirsek 1 yıllık bir işinizi 5 ay önceden rahatlıkla bitirebileceğinizi söylesem herhalde mübalağa etmiş olmam” ifadelerine yer verdi.

Daha az çalışma saati olan bir dozerin bakım maliyetleri de düşüyor

Serhat Doğan Sürücü akılı dozerin bakım maliyetlerinin de düşük olduğunu vurgulayarak, “Kesinlikle düşer. Dozer daha az süre kullanıldığından bakım maliyetleri de düşecektir. Makinenin sağlıklı ömrünü korumaya devam edebiliyorsunuz ve bu sayede bakım maliyetleri düşüyor. Makinede yapılması gereken ayarlar daha seyrek zamanlarda yapıldığından dolayı, doğru ve güvenilir iş sürecinizi sağlamış oluyorsunuz” dedi.

“Akıllı dozeri ile %80 oranında verimlilik yakaladığımızı gözlemledik”

Ölçümü otomatik olarak yapan akıllı dozerin avantajlarına değinen Serhat Doğan Sürücü, sistemin en büyük faydalarından bir diğer avantajının ise Harita-Etüt personeline olan bağımlılığı ortadan kaldırması olduğunu, işlemler sonucu Harita-Etüt ekibinin sadece kontrolleri yapmasının yeterli olduğunu belirterek konuşmasına makinenin verimlik avantajlarına yönelik devam etti: “Tüm avantajları tek bir kelimede özetlersek kullanacağımız kelime verimlilik olurdu. Standart bir dozer ile akıllı dozeri karşılaştırdığımızda %80 oranında verimlilik yakaladığımızı gözlemledik. Normal şartlarda 110 m/gün olan serim imalatımız “Akıllı Dozer” sayesinde 200 m/gün gibi bir rakama çıktı. 3D GNSS adındaki “Küresel Navigasyon Uydu Sistemi” sayesinde sahanın durumuna göre bıçak yüksekliğini kendi ayarlayabilen dozer, proje kotlarına yakın değerlerde serim yapabiliyor. Bu sayede operatörün de işi kolaylaşırken, büyük oranda akaryakıt tasarrufu sağlanıyor.”

Operatör Cavit Demirtaş: “İşi bitirdiğiniz zaman daha kaliteli bir sonuç alıyorsunuz”

Akıllı dozer ile iş yükünün hafiflediğine değinen Operatör Cavit Demirtaş, “Pek çok profesyonel operatör, kendinden daha iyi iş yapabilen bir makinaya ilk bakışta sıcak bakmayabilir. D85EXi-18 Akıllı Dozer modelinin kullanımı oldukça basit. Bu sistem, bizim birkaç hamlede tespit edebileceğimiz ve belki bazı operatörlerin tespit etmekte zorlanabileceği açıları kendiliğinden ayarlayabiliyor. Bir diğer avantajı da operatörlerin üzerindeki iş yetiştirme baskısını azaltıyor ve işi bitirdiğiniz zaman daha kaliteli bir sonuç alıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Cavit DEMİRTAŞ – Operatör

Yakıt ve işçilik maliyetinde önemli avantaj sağlıyor

Yakıt tasarrufunun önemli bir tercih sebebi olduğundan bahseden Demirtaş, “Sahada çalışırken yakıt tüketimini elbette göz önünde tutmaya çalışıyoruz ancak şartlar zorlaştığında ya da zamana karşı yarıştığımızda yakıtı ikinci plana atabiliyoruz. Bu türdeki dozerler, saha ve çalışma şartlarına göre değişkenlik gösterebilmekle beraber saatte 25 litre/ortalama gibi bir akaryakıt tüketimi söz konusudur. Bir günde neredeyse iki katına yakın bir alanı tamamladığınızda, bu da uzun vadede büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Aynı oranda da işçilik maliyetleri azalıyor” ifadelerini kullandı.

Akıllı dozeri kullanması oldukça kolay

Cavit Demirtaş akıllı dozer ile iş kazalarının önlenebileceğini şu şekilde anlattı: Standart bir dozerden daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Bıçak yüksekliğini ve açısını kendi ayarladığından operatör etrafına daha fazla dikkat edebiliyor. Bu vesile ile iş güvenlik seviyeniz yükseliyor.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

INTERMAT 2024’te en yeni ürün ve teknolojiler ziyaretçiler ile buluşacak

SONRAKİ HABER
Demircan Makina, Borusan Cat’in Boom 360 uygulamasıyla daha verimli çalışıyor

Demircan Makina, Borusan Cat’in Boom 360 uygulamasıyla daha verimli çalışıyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share