İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Komatsu, belden kırmalı kamyon üretimini artırıyor

Sektörün artan talebine yanıt vermek için harekete geçen Komatsu, Chattanooga’daki fabrikasında HM400-5 belden kırmalı kamyonlarının üretimine yeniden başladığını duyurdu.

2000’lerin ortalarına kadar Chattanooga’da üretilen Kamatsu belden kırmalı kamyonlar 2009 yılında Japonya’nın Ibaraki kentinde üretilmeye başlanmıştı. Japon firma, artan talebi desteklemek için Chattanooga’daki fabrikasında tekrardan üretim sürecine başlayacağını belirtti.

“Üretim canlı ve iyi durumda”

Komatsu ve Ekipman Üreticileri Birliği (AEM), yeni üretim hattını kutlamak için ABD Temsilcisi Chuck Fleischmann ile diğer yerel ve eyalet yetkililerini fabrikada bir lansman etkinliğinde ağırladı. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan AEM’in hükümet ve endüstri ilişkilerinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Kip Eideberg, “HM400 belden kırmalı kamyon üretiminin Chattanooga’ya geri dönüşünü kutlarken AEM, Kongre Üyesi Chuck Fleischmann’ı ağırlamak üzere Komatsu ile ortaklık yapmaktan onur duyuyoruz. Bugünkü olay, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekipman üretiminin canlı ve iyi durumda” dedi.

Üretkenlik modeline odaklanıldı

Ağırlıklı olarak inşaat, taş ocağı ve madencilik uygulamalarında kullanılan HM400-5, 44,1 ton taşıma yükü kapasitesine sahip. Belden kırmalı kamyon, zorlu arazilerde malzeme taşımak ve tüm deneyim seviyelerindeki operatörler için üretken, tutarlı performans sağlamak üzere tasarlandı. HM400-5, 2000 rpm’de 473 hp değerinde altı silindirli, Komatsu SAA6D140E-7 dizel motorla çalışıyor. Motor, değişken geometrili bir turboşarjın yanı sıra dizel partikül filtresi ve SCR sisteminden oluşan bir son işlem sistemi de bulunuyor. Motor, gücü planet dişli akslar aracılığıyla yere ileten üç elemanlı tork konvertörlü otomatik bir karşı şaft şanzımanını çalıştırılıyor.

Tesis, daha fazla fırsat sunacak

Kamyonun üretimi, Komatsu’nun yerel ve bölgesel tedarikçilerle yaptığı harcamalarda şimdiden bir artış sağladı. Ek olarak, yeni hat bölge öğrencilerine üretim konusunda deneyim kazanmaları için daha fazla fırsat sunacak. Komatsu’nun Chattanooga fabrikasında şu anda lise son sınıf öğrencilerinin yarı zamanlı olarak istihdam edildiği ve Chattanooga State Community College aracılığıyla tam bir çıraklık sertifikası için kredi kazanmalarına olanak tanıyan bir çıraklık öncesi programı bulunuyor. Tesis, HM400-5 kamyonların yanı sıra orta boy hidrolik ekskavatörler ve akıllı ekskavatörler ile ormancılık pazarına yönelik bazı makineler üretiyor. Chattanooga kampüsünde yaklaşık 525 kişi istihdam ediliyor. Bu çalışanlardan 425’i üretim operasyonunun bir parçasıyken, 100’ü Komatsu’nun diğer bölümlerinde çalışıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Irak, deprem bölgesine 100 iş makinesi gönderdi

SONRAKİ HABER

Case, ConExpo'da yeni ekipman ve ürünlerini sergileyecek

BENZER HABERLER
Total
0
Share