İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Kompakt lastikli yükleyicideki doğru adres: Bobcat L-75

Kompakt ve orta sınıf ürünlerdeki farklı modelleri ile inşaat, tarım ve endüstriyel sektöründeki iş ortaklarının verimliliğini artıran Bobcat, L-75 kompakt lastikli yükleyici ile ezberleri bozuyor. Hasel İş Makinaları güvencesiyle Türkiye pazarında yer alan L-75; performansı, kabin konforu, tasarımı, farklı ataşman kullanımı ve benzersiz birçok özelliğiyle sınırları zorluyor.

Hasel İş Makinaları’nın distribütörlüğünü üstlenmesiyle pazarda en çok konuşulan markalar arasında yer alan Bobcat, kullanıcılarına hem teslimat hem kullanım aşamasında birim zamanda üretilecek iş miktarını artıracak özelliklerde makine sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Bobcat Ürün ve Satış Müdürü Mustafa Çağa, Bobcat’in kompakt lastikli yükleyici sınıfında öne çıkan L-75 modelini tanıttı.

L-75, gücünü Bobcat motordan alıyor

Bobcat’in kompakt yükleyici modeli L-75’e güç veren motor özelliklerinden bahseden Mustafa Çağa, “50 beygir motor gücüne sahip L-75 modelinde Bobcat tarafından üretilen ve AdBlue sistemi kullanılmayan Stage V motorlar yer alıyor. L-75 modelinde büyük yükleyicilerde olan ağır hizmet tipi şanzıman ve LSD aks mevcut. Bu nedenle motorun gücünü en iyi şekilde aktaran şanzıman ve aktarım organları sürüşü kolaylaştırıyor. Eğer makinenin bir tekeri çamura saplanır ve patinaj çekmeye başlarsa, o teker kilitleniyor ve makine çamurdan kolay bir şekilde çıkabiliyor” dedi.

Kendisi küçük, etkisi büyük

L-75 modelinin sahip olduğu boyutlar ile sınıfında öne çıktığına dikkat çeken Mustafa Çağa, makinenin 2,5 metre kabin yüksekliğine, 5.5 metre uzunluğa, ortalama ağırlığının 5 – 5.5 ton, kaldırma ağırlığının 2.5 – 3 ton, devrilme yükünün ise 2 – 2.5 ton aralığında olduğunu söyledi. L-75 modelinde 0.8 metreküpten, 1.2 metreküpe kadar kova seçeneğinin bulunduğunun altını çizen Çağa, sözlerine şu şekilde devam etti: “Makinede açılır kapanır ya da standart kova seçeneklerimiz mevcut. Açılır kapanır kova, kamyon yüklemesinde alttan açıldığı için daha fazla yükseğe yükleme potansiyeli sunuyor. Böylece bu potansiyel ile kırkayak kamyon bile güvenli bir şekilde yüklenebiliyor.”

“Tasarım detayları, kullanımı kolaylaştırıyor”

L-75 kompakt lastikli yükleyicinin tasarım detaylarını da ayrıntılı bir şekilde ele alan Mustafa Çağa, “Makinede 20 jant radyal lastik bulunuyor. Motor ise makinenin arka bölümüne konumlandırıldı. Böylece operatör, arkadan baktığı zaman en dip noktayı dahi görebiliyor. L-75 benzersiz kabini ile geniş görüş açısına sahip. Bu odağı destekleyen bir diğer tasarım detayı da makinede iki kapının bulunması” diye konuştu.

Kolay bakım imkanı

L-75 modelinin üretim aşamasında bir operatörün, servis ya da günlük bakımlarını kolaylıkla yapmasına özellikle dikkat edildiğini ifade eden Çağa, bu noktada ulaşılabilirliğin maksimum seviyeye getirildiğini söyledi ve şunları kaydetti: “Makinenin motor kaputunun olduğu kısım, estetik ve kolay erişilebilir şekilde tasarlandı. Otomatik pistonlama sistemi sayesinde tek elle kaput kolaylıkla açılabiliyor. Herhangi bir özel anahtara gereksinim duymuyor. Böylece operatör, yer seviyesinden bütün parçalara ulaşabiliyor ve makinenin günlük bakımlarını yaparken zorlanmıyor ve makinenin günlük bakımlarını yaparken zorlanmıyor. Makinede bir parça sökmek için motorun da sökülmesine gerek yok. Her şey el altında bulunduğu için tüm bakımlar hızlı bir şekilde yapılabiliyor. İşi bittiğinde de kanca çeviriyor ve kaputu otomatik olarak kapatılabiliyor” dedi.

“Operatör bizim için kıymetli”

Mustafa Çağa, klima ve makine üzerinde bulunan birçok fonksiyonun orijinal olarak fabrikada montajlandığını belirterek, L-75 modelindeki standart donanımlar hakkında bilgi verdi: “Makine üzerindeki çalışma ve sürüş lambalarını standart olarak müşterilerimize sunuyoruz. Çoğunlukla kabin içerisinde vakit geçiren operatörler, bizim için çok kıymetli. Operatörler, makineye binerken ve inerken kolçaklar ciddi manada önem arz eder. Makine içerisindeki görüş açısı iyi olmakla beraber, her ağırlıkta insanın rahatça oturabileceği bir alana sahip. Kabinde bulunan ileri geri hareket eden ayarlanabilir bu koltuklarla, operatöre emniyet ve otomobilindeymiş hissi veren konforun sunulması amaçlandı. Aynı şekilde direksiyonu da istediğiniz ölçüde ayarlayabiliyorsunuz. Hareket kabiliyeti yalnızca bununla sınırlı değil, joystick sistemi üzerinden makinenin bütün işlevlerini yönlendirebiliyorsunuz. Bunların bir tanesi direksiyonun sol tarafında, diğeri de joystickin altında FNR (Forward and Reserve) denilen modla ileri geri yapabiliyorsunuz. Operatörün kahvesini koyması ve eşyalarını yerleştirmesi için saklama alanları mevcut. Aynı zamanda makinenin bütün modlarının takip edebileceği 5 inç bir ekrana ön panelde yer alıyor. Operatör, bu özellikle makinenin tüm kullanım parametrelerini tek bir ekrandan görebiliyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Farklı ataşman seçenekleri…

L-75 modelinin farklı ataşman kullanımına sahip olduğuna vurgu yapan Çağa, “Bobcat’te 1800 farklı ataşman seçeneği bulunuyor. Ataşaman değişiminde hız konusu oldukça önemli bir kriter. Bu noktada Bobcat’in ‘quick coupler’ sistemi ile operatörler, hızlı bir şekilde ataşman değiştirebiliyor. Hasel İş Makinaları olarak L-75 modelini kova ve çatal ataşmanıyla beraber müşterilerimize sunuyoruz. L-75, big bag, kova ve süpürge ataşmanları ile şantiyelerin en çok tercih edilen makinesi haline geldi. Farklı ataşmanların kullanımı, L-75 modeline birçok makinenin özelliğini kazandırıyor ve işletme maliyetini düşürüyor. Bu makinelerde 2 yıl 2000 saat garanti sunuyoruz. 500 saat bakım aralığı diğer makinelerde olduğu gibi bu makinemizde de geçerlidir” dedi.

Bobcat’in L-75 modelini detaylı bir şekilde anlatan Mustafa Çağa, kompakt lastikli yükleyici ailesi içerisinde yer alan L-85 ve L-95 modelinin de yakın zamanda Türkiye pazarına getirileceğinin müjdesini verdi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

KGM ile mesafeler kısaldı yol konforu arttı

SONRAKİ HABER

Hidromek, iş makinesi sektörüyle Conexpo 2023’te bir araya geldi

BENZER HABERLER
Total
0
Share