İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Konut sektörüne yönelik 3 ayrı finansman paketi açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 10 yıl vadeli yüzde 0,99 faizli konut kredisi müjdesi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut almak isteyen vatandaşlara ve sektöre yönelik 3 ayrı paketin devreye alınacağını duyurdu.

Kabine toplantısının ardından konut finansmanı hakkında düzenlenen yeni paketleri açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 ayrı paketin sunulduğunu ifade ederek, “Konut almak isteyen ve konut yapan firmalarımızla ilgili müjdemiz var. Son dönemde fahiş yükselişler nedeniyle konut inşaasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandı. Vatandaşlarımızı bu arz dalgalanmalarından korumak amacıyla bir dizi tedbiri hayata geçirmeye karar verdik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlıklarla yapılan görüşmeler sonucunda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan, İlk Evim Konut Finansman Paketi, Genişletilmiş Konut Finansman Paketi ve İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi olmak üzere 3 farklı paketin oluşturulduğunu açıkladı ve paketler hakkındaki detayları paylaştı.

İlk Evim Konut Finansmanı Paketi

Cumhurbaşkanı Erdoğan,“Üç ayrı paketi milletimizin huzuruna sunuyoruz. Birinci paket olan İlk Evim Konut Finansmanı paketiyle ilk defa konut sahibi olacaklara 2 milyon liraya kadar birinci el satın almalar için 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İlk konutu alacak vatandaşlarımızın çok uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişmelerini artırmak amacıyla: Kamu bankalarınca, birinci el konutlara uygulanmak üzere 2 milyon TL değerine kadarki konutlar için 10 yıl süreye kadar vadeli, aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlanacaktır” ifadelerine kullandı.

Genişletilmiş konut finansman paketi

Açıklamalarına ikinci paket olan Genişletilmiş Konut Finansmanı Paketinin detaylarıyla devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızın çok uygun maliyetli kredi imkanıyla konuta erişmelerinin yanında “Liralaşma stratejimizi” de desteklemek amacıyla konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022 tarihinden önce açılıp Döviz hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların merkez bankasına satılarak alınmasıyla bu paketten yararlanabilecekler. TCMB’ye satımı ile karşılanması şartıyla 2 milyon TL değerine kadar konutlar için, 10 yıla kadar vadeli, aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi imkanı sağlanacak. Düşük gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri için TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız” dedi.

İnşaat Sektörüne Özel Kredi Garanti Paketi

Üçüncü destek paketiyle inşaat sektöründeki firmalara destek sağlayacaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşaat halindeki projelerin hızlı bir şekilde tamamlanarak konut arzının artmasını sağlamak amacıyla Mayıs ayı itibarıyla yüzde 40’ı tamamlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin tamamlanabilmesi için 20 milyar liralık kaynak ayırdık. 1 yıl boyunca konut fiyatlarını duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren KOBİ ve KOBİ dışı inşaat firmalarına yararlandırmak üzere firmalar, belli rakama kadar 36 ay vade ile finansmandan yararlanabilecekler” açılamalarını yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Erkat, yeni V Kesici modelini piyasaya çıkardı

SONRAKİ HABER

Case C Serisi mini ekskavatörler, performansıyla göz dolduruyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share