İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Küçük makine ile büyük işler: C-Plus Equipment

İşmaktaş Makina, distribütörlüğünü yürüttüğü Fransa menşeli C-Plus Equipment markasının kompakt iş makinesi modellerini pazara sunuyor. Sade yapısı, kullanım ve bakım kolaylığı ile müşteri beklentileri karşılayan C+ kompakt iş makineleri, inşaattan tarıma, madenden hayvancılığa kadar birçok farklı alanda fayda sağlıyor.

 

Kompakt iş makinelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Büyük makinelerinin giremediği dar alanlarda güvenli ve seri şekilde çalışma imkanı sunan kompakt makineler, farklı ataçman seçenekleriyle de inşaattan tarıma, madenden hayvancılığa kadar birçok farklı alanda kullanılıyor. Kompakt makineler tarafında yaşanan gelişmeler sonrasında harekete geçen İşmaktaş Makina da geçen yıl Fransa menşeli C-Plus Equipment markasıyla Türkiye ve 16 komşu ülkenin distribütörlüğünü içeren bir anlaşma imzaladı. Firma, C+ markasının avantajlı kompakt modelleriyle müşterilerine her anlamda avantajlı çözümler sunuyor.

 

Alptekin Aybar – İşmaktaş Makina Yönetim Kurulu Başkanı

Kompakt iş makineleri pazarı

C-Plus Equipment distribütörlüğü ile kompakt iş makineleri pazarına yeni bir soluk kazandırdıkları ifade eden İşmaktaş Makine Yönetim Kurulu Başkanı Alptekin Aybar, Fransız marka ile yapılan anlaşmanın detaylarını şu şekilde özetledi: “İnşaat sektöründeki yaşanan dalgalanmalar nedeniyle İşmaktaş olarak sadece inşaat sektörüne değil tüm sektörlere hitap eden yeni bir ürün arayışını içine girmiştik. Malumunuz belirli sektöre hitap etmek, işletmelerin büyümesi ya da planlama yapması açısından pek sağlıklı olmuyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmalardan dolayı işletmeler, distribütörlüklerini ve insan güçlerini kaybederek zor günler geçiriyorlar. İşmaktaş olarak sadece inşaat sektörüne değil, birden fazla sektöre hitap eden bir makine grubunu bünyemize katmak için harekete geçtik. Tabi bu süreçte piyasada yaptığımız araştırmalar neticesinde Avrupa’da kompakt makinelere olan ilginin giderek arttığını gördük. Şehirleşmesini bitirmiş toplumlarda tonaj büyüklükleri git gide küçülmek zorunda. Bu alanlarda büyük makinelerle çalışmak pek mümkün değil. Türkiye’de de yavaş yavaş kompakt makinelere doğru bir dönüş başladı. Bu kapsamda kompakt makineler alanında önemli bir pazara sahip olan Fransız C-Plus Equipment markasıyla tanıştık. Marka ile geçen yıl direkt olarak gidip görüştük ve Türkiye ile 16 komşu ülkeyi içeren bir distribütörlük anlaşması imzaladık.”

 

Hidrolik ve mekanik yapı

C-Plus Equipment’in sadece kompakt makine üretme mantığı üzerine kurulan bir marka olduğuna dikkat çeken Alptekin Aybar, “C+ Equipment, Fransa’da 2005 yılından bu yana gerek profesyonel gerekse bireysel kullanıma uygun olan CE sertifikalı mini ekipmanlar üreten bir marka. Yıllık üretim miktarı yaklaşık 1.500 adedi buluyor ve başta Fransa olmak üzere 128 noktadaki bayileri aracılığıyla Avrupa genelinde satılıyor.” dedi ve ürünlerin özellikleriyle ilgili şunları aktardı: “Makinelerimizin üzerinde herhangi bir elektronik ayrıntı bulunmuyor. Makine tamamen hidrolik ve mekanik olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu özellikler de C+ Equipment’i diğer markalardan ayrıştırıyor. Gerek hafifliği gerekse 72 cm ve 82 cm eninde şasesiyle iç kapılardan dahi rahatlıkla geçebilen makineler 385 kg’dan 800 kg çalışma ağırlığına kadar değişik boylarda, güçlerde ve geniş bir yelpazede üretiliyor. Makinelerin nakliyesi de son derece kolay ve ekonomik şekilde yapılabiliyor. Kullanıcılar, genellikle makine pahalı olmamasını, işini en güzel şekilde yapmasını ve yedek parçada ile serviste bir sorun yaşanmamasını istiyor. C-Plus Equipment markası olarak müşterilerimizin tüm beklentilerini karşılıyoruz.”

 

 

Joker makine

Makinenin kalite standartlarına uygun olarak üretildiğini ve fiyat anlamında kullanıcılarına ciddi avantajlar sunduğunu belirten Aybar, “Büyük karlılıklar güderek markamızı satmıyoruz. Zaten markanın üzerinde elektronikle ilgili komponentler bulunmuyor ve ağırlık bakımından hafifletilmiş makineler olduğu için rakiplerimize göre yarı fiyatına ürünlerimizi sunuyoruz. Şu anda bizim ihtiyaç duyduğumuz tek konu makinenin bilinirliğini artırmak. Bunu başardığımız zaman bu ürün grubundaki tek rakibimiz Kalite olarak değil ama fiyat olarak Çinli üreticiler olabilir” ifadelerini kullandı. Makinelerin kullanım alanlarının da çok geniş olduğunu vurgulayan Yönetim Kurulu Başkanı Aybar, “Makinelerimiz inşaat, peyzaj, belediyecilik, yıkım, tarım, hayvancılık ve madencilik olmak üzere farklı alanlarda kullanılıyor. Makinelerimiz farklı ataçman seçenekleri ile birden fazla işte joker makine olarak görev yapıyor. Bunun için makinenin üzerinde hızlı değiştirme hidrolik hatlarımız yer alıyor. Örneğin; Peyzajcılar veya belediyeler; park, bahçe ve seralarda, işçi yoğun çalışmadan kurtulmak isteyen müteahhit firmalar, dar alanlarda kazma, çapalama, kanal ve inşa işlemlerinde makinelerimizle çalışıyorlar. Hayvancılıkta ahırlarının temizlenmesi, tarımda silaj ve saman balyalarının taşınmasına kadar birçok farklı işte kullanılıyor. Türkiye’de özellikle zeytin, ceviz ve fındık gibi meyve ağacı  bahçelerinde engebeli arazilerde ağaç diplerinin çapalanması, ıslahı ve bahçe düzenlenmesinde makinelerimiz tercih ediliyor. Ayrıca, maden sektörüne hizmet vermeye başladık. Kömür madenlerindeki dar tünellerde işçilerin kırıcı ile çalıştığı ve kömür aynalarını döktüğü yerlerde mini ekskavatörlerimiz kompakt olma özelliğiyle önemli bir görev üstleniyor. Makinelerimizde elektrikli motor bulunmasına rağmen, madenciler makinenin üzerindeki motoru söküp, kıvılcımsız (antigrizium) elektrikli motorları takarak makinelerimizi kullanıyorlar” dedi.

 

Kolay bakım ve onarım

Makinenin bakımının da son derece kolay ve ekonomik olduğunu dile getiren Alptekin Aybar, eli anahtar tutan herkesin makineye kolayca müdahale edebileceğini söyledi. Aybar, “Öncelikle elektronik olmayan, mekanik özelliklere sahip olan makinelerimizin bakım ve onarımı oldukça kolay ve ekonomik. Bu açıdan müşterilerimizin kafasındaki servis kaygısını siliyoruz. Türkiye’ye getirdiğimiz modeller için güçlü bir yedek parça stoku da oluşturduk. Bu nedenle hizmet vereceğimiz bölgenin çok uzağında yer alan makinelerin problemli olan komponentlerini tamir etmek yerine değiştiriyoruz. Tüm yedek parça ve ataçmanlarımızın fiyatları www.demirgezegen.com sitesinde bulunmaktadır. Bu hizmetimizle müşterilerimizi tamir işçilik gibi bedellerden kurtararak avantaj sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ÖNCEKİ HABER

Maden sahalarının yeni yüzü: Hitachi ZW 370

SONRAKİ HABER

Temsa'nın ikinci el iş makinaları showroomu Platinum Used, İstanbul Sancaktepe’de açıldı

BENZER HABERLER
Total
1
Share