İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

LİEBHERR TÜRKİYE KULE VİNÇ BAŞKANI HİERONİMUS: “COVİD-19’A RAĞMEN BAŞARILI BİR YIL GEÇİRDİK”

Türkiye’nin birçok önemli projesinde görev aldıkladını ifade eden Liebherr Türkiye Kule Vinç Başkanı Daniel Hieronimus Covid-19 gölgesinde geçen yılı Liebherr olarak başarılı ile tamamladıklarını vurguladı.

 

Liebherr Türkiye 2020 yılını CPT dergisine değerlendirdi. 2020 yılında başta Akkuyu Nüklüeer Santrali ve 1915Çanakkale Köprüsü ve Otoyol Projesi olmak üzere özellikle altyapı projelerinde görev aldıklarını ifade eden Liebherr Türkiye Kule Vinç Başkanı Daniel Hieronimus başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade etti. Türkiye’de en çok 8-10 ton aralığındaki kule vinçlerin tercih edildiğini belirten Hieronimus, 10-12 ton aralığına doğru bir tercih kaymasının yaşandığının da altını çizdi. Ayrıca Hieronimus, Türk İnşaat Sektörünün 2021 yılında toparlanma sürecine girmesini beklediklerini belirtti.

 

Liebherr Türkiye Kule Vinç Başkanı Daniel Hieronimus

Öncelikle 2020 yılını sorarak başlamak istiyorum. Hem dünya hem de Türkiye açısından oldukça zor bir yıl oldu. Liebherr Türkiye için 2020 nasıl geçti?

 

2020 gerçekten dünya için zorlayıcı bir yıldı. Biz de Liebherr Türkiye olarak bu yılın bazı evrelerinde taleplerde düşüş hissettik ama genel çerçevede özellikle de büyük altyapı projelerine dahil olduğumuz için başarılı bir yıl oldu. 2020’de Covid-19 pandemisi ve genel olarak Türkiye ekonomisi düşünüldüğünde bizim için tam anlamıyla başarılı bir yıldı.

 

2020 yılı içerisinde Liebherr olarak hangi projelerde yer aldınız? Bu projelerden en önemlilerinden detaylı olarak bahseder misiniz?

 

2020’de tüm kule vinç uygulamamalarının arasında iki proje öne çıkıyor. Bir tarafta şu anda 11 adet yüksek kapasiteli 1000 EC-H tipi kule vincin çalıştığı Akkuyu Nükleer Santral Projesi var. 2021 baharına kadar 1000 EC-H tipi kule vinç sayısı toplam 16 adete ulaşacak.Liebherr 1000 EC-H tipi kule vinç, EC-H serisinin en büyük makinesi olması açısından bizim için çok önemli.

 

Diğer bir tarafta, Temmuz ayında, Çanakkale Köprü Projesi için 2 adet 357 HC-L luffing vinç kuruldu. Bu uygulama benzersizdir çünkü her biri yaklaşık 130 ton ağırlığa sahip 2 vinç, deniz seviyesinden 310 m yükseklikteki köprü direklerine kurulmuştur.

 

2021 yılında Liebherr olarak neler yapmayı planlıyorsunuz? 2021 ile ilgili öngörüleriniz neler?

 

2021 için, Artvin Murati Güreşen Köprü Projesi’ndeki 190 HC-L luffing vinç uygulaması gibi hazırda başka projeler var. Ayrıca, altyapı projelerindeki çeşitli anlaşmalarımızın yanı sıra, genel inşaat sektörünün 2021’de toparlanmaya başlayacağını umuyoruz.

Liebherr yeni yılda Türkiye pazarına yeni ürünler sunacak mı? Eğer sunacaksa bu ürünlerin teknik özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

 

Türkiye pazarına 8 ton ve 12 ton sekmentinde ekonomik vinç modellerini sunmayı planlıyoruz.

 

Türkiye’de ürün gruplarına göre en çok tercih edilen makineleriniz hangileriydi? Bu makinelerin tercih edilme nedenlerinden bahseder misiniz?

 

En çok tercih edilen vinçler hala 6-8 ton kapasite segmentinde ancak 10-12ton segmentinde vinçlere doğru bir eğilim görüyoruz. Ayrıca giderek daha fazla proje, sınırlı alana sahip sahalarda büyük avantajlar sunan HC-L serimiz gibi luffing vinçler gerektirmektedir. Uzun vadede diğer ülkelerde olduğu gibi prekast projelere yönelik bir gelişme olup olmayacağını görmek enteresan olacak. Kule vinçler için bu, 20-40 t aralığında daha büyük kapasiteli vinçlerin gerekli olacağı anlamına gelir.

 

Liebherr oldukça tecrübeli bir firma. Dünyanın birçok ülkesinde temsilcilikleri bulunuyor. Uzun yıllardır da Türkiye faaliyet gösteriyor. Bu bağlamda Liebherr tecrübesi ile baktığınızda Türk inşaat sektörü hakkında ne düşünüyorsunuz? İnşaat sektörünün geleceği ile ilgili ön görüleriniz neler?

 

Türk inşaat şirketleri dünya çapında saygın bir yere sahiptir. Türk inşaat sektörü için bir tahmin yapma niyetinde değilim. Umarım dönüm noktası yakın zamanda gerçekleşir.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ TABLİYELERİNİN YÜKLEME VE TAHLİYESİNE HAREKET İMZASI

SONRAKİ HABER

NEKA ORMAN ÜRÜNLERİ MAKİNA PARKINI 5 ADET KOMATSU PC210 İLE GÜÇLENDİRDİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share