İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Liebherr vinçler İstanbul tarihini selamladı

İrlanda’daki Liebherr Container Cranes fabrikasında tasarlanıp üretilen toplam üç adet çift bomlu Liebherr STS konteyner vinci, kısa bir süre önce Mardaş Limanı’na teslim edildi. Zorlu bir kurulum ve nakliye sürecinin ardından başarıyla teslim ettiğimiz vinçler, barç üzerinde Topkapı Sarayı ve Ayasofya’nın önünden geçti ve İstanbul’un tarihine adeta “Selam” verdi. Teslimatla ilgili Mardaş Limanı Proje Müdürü Serkan Ayer önemli bilgiler verdi.

Türkiye’nin ilk özel limanlarından biri olan Mardaş Deniz İşletmeciliği, demir çelik ürünlerin liman operasyonlarını gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Konteyner operasyonların önem kazanmasıyla bir konteyner limanı haline gelen işletme, zaman içerisinde Türkiye’nin ilk 10 konteyner limanı arasındaki yerini alırken, yoğunlaşan konteyner trafiğini sorunun çözümünü Liebherr STS konteyner vinçlerinde buldu. Sözlerine Ambarlı Limanı’nın dünya limanlar sıralamasında derece yaptığını hatırlatarak başlayan Serkan Ayer, “Mardaş Deniz İşletmeciliği, Ambarlı Limanı’ndaki en büyük limanlardan birisi. Özellikle ilk özel liman olması itibariyle sıfırdan başlayarak tüm yatırımlarını kendi öz sermayesiyle tamamlandı. Bu nedenle 7/24 saat süren faaliyetler hem istihdam yönünden, hem de ülke ekonomisine katkı yönünden oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

Serkan AYER – Mardaş Limanı Proje Müdürü

Zorlu kurulum süreci

Yaklaşık 200 bin metrekarelik sahada faaliyet gösteren Mardaş Deniz İşletmeciliğinde 2010’dan bu yana görev yapan Serkan Ayer, özellikle yeni çift bomlu Liebherr konteyner vinçlerinin kurulumu ve devreye alınması konusunda ciddi çalışmalar yürüttü. Liebherr STS konteyner vinçlerin kurulumu, Ambarlı’da yeterli alan olmamasından ötürü TCDD Haydarpaşa Limanı’nda gerçekleştirildi. Serkan Ayer, kurulumların Liebherr İrlanda’dan gelen özel ekibin çalışmalarıyla birlikte altı ay sürdüğünü ve 17 millik bir deniz yolculuğu yapmak üzere barca yüklendiğini ifade etti. Ayer, konuşmasına taşıma sürecini anlatarak devam etti: “Buradaki en büyük çekincemiz liman trafiğinin aksatılması veya durdurulmasaydı. Ancak nihayetinde bu konuda da herhangi bir sıkıntı yaşamadan nakliye kısmını halledildi. Konteyner vinçleri monte edilmiş şekilde Haydarpaşa’dan yola çıkarken Ayasofya’nın ve Topkapı Sarayının önünden geçti ve adeta İstanbul tarihine “Selam” verdi.  Bu hepimizi gururlandırdı. Bu şehir 3 bin yıllık bir şehir, bu 3 bin yıl içerisinde bir “milestone” dikebildiysek ne mutlu bize.”

Optimum seçim

Mardaş Deniz İşletmeleri, “parmak” diye tabir edilen iskele türüyle tüm konteyner faaliyetlerini yürütüyor.  Parmak iskelelerde en verimli konteyner elleçleme çözümünün ise çift bomlu gemiden kıyıya vinçler olduğu biliniyor. Buradan yola çıkarak yeni yatırım konusunda araştırma yaptıklarını dile getiren Serkan Ayer,  üretkenliğin artmasını, gemi geri dönüş sürelerinin azalmasını ve operasyonel esnekliğin artmasını sağlayabilecek çözümü araştırdıklarını ve sonuç olarak Liebherr’de karar kıldıklarını ifade etti. Serkan Ayer, Liebherr tercihlerini şöyle detaylandırdı: “Liebherr, operasyonel verimliliği en üst düzeye çıkarmayı, gelecekteki büyümeye uyum sağlamayı ve daha güvenli ve daha hassas operasyonlar için ileri teknolojiyi birleştirmeyi amaçlayan stratejik bir seçimdi. Liebherr’in kaliteye, yeniliğe olan bağlılığı ve konteyner vinci imalatındaki kanıtlanmış geçmişi göze çarpıyordu. Ayrıca Liebherr’in Türkiye’de hali hazırda geniş referansları var ve Türkiye pazarı için yüksek performanslı çift bomlu gemiden kıyıya konteyner vinçleri üretme konusunda deneyime sahip. Tüm süreç boyunca Liebherr’in ekibi birinci sınıftı ve her şeyi Liebherr’den bekleyeceğiniz uzmanlıkla yönettiler. Vinçler sahaya ulaştığında, teslimat ve son testler sırasında Liebherr mühendislerinin yanında kendi teknisyenlerimiz de sahada bulunuyordu. Liebherr ile birlikte çalıştık. Liebherr ile çalışma deneyimimiz proje boyunca olağanüstüydü ve çok profesyoneldiler.”

“Liebherr ekibi birinci sınıftı”

Devasa boyutlardaki çift bomlu STS vinçlerin teslimatı, kurulumundan, kullanıcı eğitimine kadar süren ve A’dan Z’ye kadar planlamış uzun, zorlu bir süreçten geçti. Bu noktada Liebherr’in varlığı müşteriye güven aşılarken, yaşanan uzun süreci bir de müşterimizden dinlemek istedik. Sorumuz üzerine proje boyunca Liebherr ile çalışmaktan büyük zevk aldığını belirten Ayer, “Başlangıçta, Liebherr’in proje yönetimi ve tasarım ekipleri, yeni vinç tasarımının yalnızca teknik sözleşme özelliklerini değil, aynı zamanda günlük operasyonel ihtiyaçları ve gereklilikleri de karşıladığından emin olmak için bizimle birlikte çalıştı. Tasarım ve üretim tamamlandıktan sonra hem Liebherr, vinç montajı, nakliye ve devreye alma, proje yönetimini optimize etmek için günlük iletişim halinde olan özel proje yöneticileri atadı. Vinçler monte edilirken Liebherr’in montaj alanını da birkaç kez ziyaret ettik. Liebherr’in ekibi birinci sınıftı ve her şeyi Liebherr’den bekleyeceğiniz uzmanlıkla yönetti. Vinçler sahaya ulaştığında, teslimat ve son testler sırasında Liebherr mühendislerinin yanında kendi teknisyenlerimiz de sahada bulunuyordu. Liebherr ile birlikte çalıştık. Liebherr ile çalışma deneyimimiz proje boyunca olağanüstüydü ve çok profesyoneldiler” dedi.

Özel bakım programı

Mardaş Deniz İşletmeleri’nin Liebherr konteyner vinçleri bir süredir hizmet veriyor ve Liebherr olarak, kapsamlı destek ve müşteri hizmetlerimizle projeye bağlılığımızı gösteriyoruz. Teslimat sonrası süreçten çok memnun olduklarını belirten ve devam eden süreçten bahseden Serkan Ayer, vinçlerin inceliklerini iyi bilen Liebherr Türkiye’nin yerel teknisyen ekibinin özel bir bakım programı sağladıklarını belirtti. Liebherr’in gerçek zamanlı uzaktan izleme teknolojisine değinen Ayer, bu teknolojinin vinçlerin performansında süreklilik sağlanmasında çok önemli bir rol oynadığına dikkat çekti. Bu gelişmiş sistemin temel operasyonel parametrelerin proaktif olarak izlenmesine olanak tanıdığını da kaydeden Ayer, herhangi bir sapma veya olası sorun durumunda anında uyarı aldıklarını ifade etti.

Sürdürülebilir performans

Son olarak destekleri için Liebherr’e teşekkür eden Ayer, sözlerini şöyle noktaladı; “Ayrıca, Liebherr Türkiye, her türlü yardım veya sorularınız için güvenilir iletişim noktamız olmayı sürdürüyor. Yakınlıkları, saha ziyaretleri ve destek için hızlı yanıt süreleri sağlayarak vinçlerin sorunsuz çalışmasına katkıda bulunuyor. Esasen, Liebherr’in müşteri hizmetlerine olan bağlılığı, konteyner elleçleme operasyonlarımızın uzun vadeli başarısına olan bağlılıklarının altını çizmektedir. Kapsamlı bakım planları, gelişmiş izleme teknolojileri ve hızlı yanıt veren yerel destekleriyle, vinçlerin gelecekte de yüksek performansını sürdüreceğine güveniyoruz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Motto Türkiye, FINE hidrolik ataşmanların Türkiye ve Batı Afrika distribütörü oldu

SONRAKİ HABER

Wirtgen Ankara, Ziver Holding ile iş birliğini geliştirmeye devam ediyor

BENZER HABERLER
Total
0
Share