İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Maden sahalarının yeni yüzü: Hitachi ZW 370

Enka Pazarlama, Hitachi’nin ZW 370 lastik tekerlekli yükleyici modelini Türkiye pazarına sundu. Kawasaki’nin sağlamlığı ve gücü, Hitachi ekskavatörlerinin ise düşük yakıt tüketimi ve verimliliğinin eklenmesiyle üretilen yeni seri, mermer ve taş ocakları başta olmak üzere maden ve dekupaj sahalarının yeni yüzü olmaya hazırlanıyor.

 

Hitachi’nin ZW 370 lastik tekerlekli yükleyicisi, Enka Pazarlama güvencesiyle Türkiye pazarındaki yerini aldı. Kawasaki 95 Z7 ile aynı üretim hattında üretilen ve aynı DNA yapısına sahip olan yeni seri, sağlamlık, güç, performans ve yakıt konusunda kullanıcılarına avantajlar sunuyor. Makina Market olarak ENKA Pazarlama Yükleyici ve İş Geliştirme Direktörü Batuhan Mutluer ile bir araya geldik ve 2020 yılının ikinci yarısı itibariyle pazara sunulan Hitachi ZW 370 lastik tekerlekli yükleyici modelini tüm detaylarıyla ele aldık.

 

 

Enka Pazarlama’nın ürün portföyünü kattığı Hitachi ZW 370 lastik tekerlekli yükleyici modelini teknik özellikleriyle beraber detaylı olarak tanıyabilir miyiz?

Kawasaki 95 Z7 ile aynı üretim hattında üretilen ve aynı DNA yapısına sahip olan Hitachi ZW 370 lastik tekerlekli yükleyici, dizayn olarak beğenilen, konfor ve iş güvenliğini ön planda tutan bir tasarıma sahip. Hitachi ZW 370 lastik tekerlekli yükleyicilerde, Hitachi ekskavatör ile aynı kontrol ve iletişim tabanını kullanılıyor. CANBUS sistemi ile makinenin, hidrolik, elektrik, güç sistemleri kontrol edilebiliyor. Uydu verileri Hitachi ekskavatörler ile aynı platformdan takip ediliyor. Yükleyici de Hitachi’nin ilk tercihi olan Isuzu motorlar kullanılıyor. Isuzu marka motorlar, Hitachi için özel yazılım ve donanım ile üretiliyor. Makinenin yazılımındaki en önemli noktalardan birisi ise hatalı operatör kullanımı sonucu makinenin zarar görmesi gibi durumları, makinenin kendisi tarafından mümkün olduğunca minimize etmesidir. Hitachi ZW 370 modelinde Lock-up, Breake- Up, Anti slip, Traction Force, değişken vites değişimleri gibi birçok özellikleri içinde bulunduran INTELLITECH (akıllı- zeki) işletim sistemi bulunuyor. Bu sistem, makinenin patinaj çekmesini önlemek, hızlı seri çalışmasını sağlamak, az yakıt yakmasını temin etmek, yüke giriş/çıkış vites değişimlerini sağlamak, yola ve eğime bağlı vites geçişlerini önce/sonra yapmak gibi birçok detayı mükemmel bir şekilde organize ederek az yakıtla, en verimli şekilde seri ve çok iş yapılmasını sağlıyor.

 

Batuhan Mutluer – ENKA Pazarlama Yükleyici ve İş Geliştirme Direktörü

Hitachi ZW 370 modeli ne zaman piyasa sunulmaya başlanacak? Yeni ürün ağırlıklı olarak hangi müşteri grubuna hitap ediyor?

Hitachi ZW 370 lastikli tekerlekli yükleyici modeli, Türkiye pazarına 2020 yılının ikinci yarısı itibariyle sunuldu. Kawasaki 95 Z7 ile aynı DNA yapısına sahip olan ve aynı üretim hattından çıkan Hitachi ZW 370, Hitachi mühendisleri tarafından üzerinde modifikasyonlar yapılarak, Hitachi ekskavatör ile aynı iletişim ve kontrol sistemlerini kullanan bir yapıya getirildi. Bu sınıf makineler başta mermer sektörü olmak üzere madencilik, taş ocakları ve dekupaj sahalarında malzeme yükleme ve taşımada kullanılmaktadır. Fakat satılan makinelerin yüzde 80’lik kısmı mermer sektörü tarafından tercih ediliyor.

 

Bu modeli Türkiye pazarına sunmanızın özel bir nedeni var mı? Size böyle bir talep mi geldi yoksa pazarın ihtiyacına binaen mi getirdiniz?

Bugün bu boy makineler mermer ve maden sektörü için çok önem taşımaktadır. Ve bu sınıf makineler, Türkiye iş makineleri sektöründe önemli bir ciro ve pazar oranına sahiptir. Sektördeki tüm markalar, bu boy makineler ile pazarda olmak zorundadır.

 

Yeni üründen pazar payı beklentiniz nedir?

Hitachi ZW 370, yıllardır müşterilerimizin özlemle gelmesini beklediği ve arzu ettiği bir makineydi. Kawasaki 95Z7’de yakalanan büyük başarı daha da geliştirildi. Kawasaki 95Z7’nin çok olumlu referansları ve saha deneyimleri ile Hitachi’nin kendi sistem ve kontrol tabanını paylaşmasıyla bu makine ortaya çıktı. 2020 yılının ikinci yarısı ile bu makine pazara sunuldu. Ekskavatörlerimizle aynı yerden ilham alarak kısa zamanda Hitachi ekskavatörde yaşanan başarıları bu yeni seri Hıtachı marka lastik tekerlekli yükleyicilerde de yaşayacağımıza inanıyoruz. Bu yeni ürünle ilgili pazar hedefimiz ise Hitachi ekskavatörlerinde yakaladığımız başarıyı yakalamaktır.

 

 

Hitachi ZW 370’in muadillerine öne çıkan özellikleri nelerdir? Lastikli yükleyici satın almak isteyenler, sizce neden Hitachi ZW 370’i tercih etmeliler?

Kawasaki’nin sağlamlığı ve gücü zaten herkes tarafından biliniyor ve tartışılmıyordu. Bu DNA yapısına Hitachi ekskavatörlerindeki az yakıt ve verimlilik de eklenince çok rekabetçi bir ürün çıktığını söyleyebiliriz. Lastik seçiminden ( blok taşımada aşırı yüklere uygun radyal çift yıldız lastik), kabin içi donanımına kadar her şey tek tek tekrar elden geçirildi. Isuzu motorun güç verdiği bu makinenin Hitachi alt yapısı ve INTELLITECH sistemi ile tek noktadan en verimli ve en emniyetli şekilde, az yakıtla, seri ve hızlı bir şekilde hizmet etmektedir. Dizayn olarak zaten çok beğenilen konfor ve iş güvenliği ön planda tutulan bir tasarıma sahip. Tasarımda iki noktaya çok önem verilmiştir. Birinci olarak iş ve saha güvenliği anlamında operatörün makinenin etrafını kolayca görebilmesi için arka/yan motor kaput eğimleri, arka alt taraf kör nokta için ( 50 cm kadar kör nokta) yardımcı kamera, ön taraf alt camlar, yan, arka ve ön geniş görüş açısı sağlanmıştır. Ayrıca, elektrikli acil durum direksiyonu, frenler, rops*fops kabin gibi konular üzerinde duruldu. İkinci nokta ise operatörün konforu ve çalışma verimi baz alınmıştır. Ses izolasyonu, ısı izolasyonu, toz izolasyonu, kabin içi ters basınç sistemi (kabine toz girmemesi için), kabin dışı ve içi havalandırma filtreleri (hepa), bütün kumanda sistemine koltuktan kolay ulaşım, ısıtmalı operatör koltuğu, klimaya bağlı soğutma dolapları gibi.

 

Hitachi ZW 370’in müşterilerinize sağlayacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Operatörlerin müdahale edeceği yerler ile servisin müdahale edeceği yerler birbirinden ayrıldı. Bakım aralıkları uzatıldı. Ters dönen fan pervanesi ile motor içi tozların ve radyatör aralarındaki tozların temizliği sağlandı. Çift yakıt filtresi ile kötü veya sulu mazot un vereceği zararlar minimize edildi. Türkçe LCD ekran operatörün arıza ve sıkıntıları kolayca gidermesi için anahtar oldu. Operatör her sabah makineyi çalıştırdığında Check tuşuna basarak rutin kontrollerini CANBUS sistemi ile makineye de yaptırabilir. (mekanikler kısımlar hariç) Kısaca söylemek gerekir ise makinenin verimli çalışması için her şey düşünüldü ve yapıldı.

 

Yeni modeli; sağlamlık, güç, performans ve yakıt konusunda değerlendirir misiniz?

Bu tip makineler mecburen ağır hizmet tipi olmak zorundadır. Çünkü çalıştıkları koşullar çok zor ve kötü şartlardadır. Eğer kullanılan makine ağır hizmet tipi olmaz ise kısa zamanda sorunlar çıkarsa bu marka veya ürün sektörden silinir gider. Madencilik şartları çok ağır ve zordur. Özellikle mermer madenciliği de çok zor sektördür. Bu sektörde iyi bir makineden söz etmek için bu makinenin en az 10.000 saat sorunsuz çalışması gerekir. Sektörde 30.000 çalışma saatini geçmiş birçok Kawasaki 95 makinelerimiz bulunuyor ve hala da çalışmaya devam ediyor. Hitachi ZW370 modeli de Kawasaki 95Z7 ile aynı yapıya sahip bir makine. Hitachi ZW 370 lastikli yükleyicimizin 36-40 ton sınıfı, 380-390 HP’lık bir makineye göre yakıt tüketimi çok düşüktür. Verilecek rakamlar çalışma şartlarına, ocak yapısına, eğimine, vb. gibi birçok şartlara bağlı olarak değişiyor. Mermer sektöründe makinelerin rölanti süresi fazla olduğundan yakıt tüketimleri, sağlıklı bir bilgi vermemektedir. Örneğin blok taşıyan bir makine az yakıt tüketirken, ocak içi hafriyat yapan makine bunun iki katına kadar yakıt tüketebiliyor. Önemli olan yapılan faydalı iş/zaman kısmının yakıt ile mukayese edilmesidir.

 

 

Enka Pazarlama, bu sene farklı yeni bir ürün ve yatırımı olacak mı?

Evet, elbette farklı ürün ve yatırımlarımız olacak. Bu konuda başka sürprizlerimiz de olacak. Bu konuda bizi takip etmeye devam ediniz lütfen.

 

Eklemek istedikleriniz nelerdir?

Her zaman inovasyona inanan bir firma olarak değişimin gücüne, yenilenmeye, farklı fikir ve uygulamalara açık firmayız. Bu doğrultuda müşterilerimizin ve sektörün ihtiyaçlarına göre hareket ederek ürünlerimizi geliştirip pazara sunuyoruz. Pazara yeni sunacağımız diğer ürünlerimizde de bunları göreceksiniz.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

“Hidromek ekskavatörlerinin gücünden ve performansından çok memnunuz”

SONRAKİ HABER

Küçük makine ile büyük işler: C-Plus Equipment

BENZER HABERLER
Total
0
Share