İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Makimsan’ın yarım asırlık tecrübesi, Borusan Cat ile güvende!

Yol sektörünün öncü firmaları arasında yer alan Makimsan, Borusan Cat’ten 10 adet Cat 350 paletli ekskavatör yatırımında bulundu. Tüm iş birliklerinde sektörün en iyileri ile çalıştıklarını ifade eden Makimsan Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Kürşat Dikçi, “Bilindiği üzere Caterpillar bir dünya markası. Borusan Cat de bu markayı Türkiye’de başarıyla temsil ediyor. Markanın kalitesi ve Borusan Cat’in benzersiz hizmetleriyle Cat’in 20 yıllık makineleriyle bile sorunsuz çalışıyoruz. Cat 350 modelini de yıllarca sorunsuz kullanmayı hedefliyoruz” dedi.

Atilla Kürşat DİKÇİ – Yönetim Kurulu Başkanı

Asfalt emülsiyonu üretmek amacıyla kurulan Makimsan, yıllar içerisindeki gelişimiyle faaliyet alanlarına sathi kaplama, asfalt yapımı, havaalanı pist yapımı, asfalt ve beton yol ile altyapı sistemlerini ekledi. Köklü geçmişi ve başarıyla tamamladığı projeleri sayesinde yurt içinde yakaladığı başarıyı yurt dışına da taşıyan Makimsan, zamanla ‘yol sektörünün öncüsü’ konumuna ulaştı. Sektörün en iyilerinden biri olan Makimsan, çalışmalarını aralıksız devam ettirmek için 10 adet Cat 350 paletli ekskavatör yatırımında bulunarak, parkını güçlendirdi. Makina Market olarak teslimatının detaylarını öğrenmek üzere, Makimsan’ın Ankara Mamak’ta bulunan merkez şantiyesini ziyaret ettik. 500’ün üzerinde makine sayısıyla oldukça büyük bir parka sahip olan Makimsan’ın son yatırımındaki tercihlerini, Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Kürşat Dikçi ve Makine İkmal Müdürü Ahmet Polat ile konuştuk.

Makimsan’ın faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Atilla Kürşat Dikçi (A.K.D.):

Makimsan olarak geniş yelpazeli faaliyet alanına sahibiz. Ana lokomotif sektörümüz olan karayolu ve otoyol inşaatının yanında, havaalanı, demiryolu, tünel, viyadük, altyapı inşaatları, madencilik faaliyetleri ve asfalt üretimi yaparak yolumuza devam ediyoruz. Aynı zamanda son yıllarda spor salonları, spor kompleksleri ve sanayi siteleri inşaa ederek üst yapı inşaatını da faaliyet alanlarımıza eklemiş bulunuyoruz.

Şu an yürüttüğünüz önemli projeler nelerdir?

(A.K.D.): Şu anda Karayolları Genel Müdürlüğü uhdesinde Sivas’ta ülkemizin doğu- batı ana arteri üzerinde konumlanan Sivas-Zara ve Zara-İmranlı olmak üzere iki önemli projenin yapımına devam ediyoruz. Rize-Kalkandere-Dokap yolunda tünel ve viyadük ağırlıklı özel bir yol projesine daha devam ediyoruz. Geçen hafta son zamanların büyük sayılabilecek projelerinden olan ve bizim için büyük öneme sahip Diyarbakır Silvan Barajı Deplase Yolları projesinin sözleşmesini imzaladık.Bir diğer önemli projemiz Gölbaşı şehir geçişi projesi. Proje kapsamının çoğunluğunu oluşturan ve iki yıl önce trafiğe açtığımız alt geçidin devamında projeye heyelan önleme ve şerit genişletme çalışmaları ile devam ediyoruz. Bu projenin ülkemizde diyafram duvar tekniği ile ilk defa projelendirilen alt geçit olması bizim için oldukça önem arz ediyor. Aynı zamanda Ankara’da konumlanan asfalt üretim tesislerimiz ile Ankara ili genelinde hem Ankara Büyükşehir Belediyesi hem de ilçe belediyeler ile şehir içi asfalt yapımı ve tedariği noktasında yoğun çalışmalarımız devam ediyor.

Son dönemlerde faaliyet alanımıza eklediğimiz üst yapı inşaatları kapsamında Gençlik Spor Bakanlığı’nın işvereni olduğu Kırıkkale 3500 kişilik spor salonu projesine başlamış bulunuyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı idaresinde Konya Karatay Küçük Sanayi Sitesi 2. Etap inşaatına başladık ve yine aynı idare ile Konya Meram Sanayi Sitesi Yapımı işinin sözleşmesini geçen hafta imzaladık. Son olarak Kuzey Makedonya’da EBRD tarafından finanse edilen Petrovec-Katlanova Otoyolu Rehabilitasyonu işinin sözleşmesini imzalayarak kalıcı olmayı hedeflediğimiz Balkan ülkelerinde faaliyetlerimize başlamış bulunuyoruz.

Yarım asırlık köklü bir şirket olarak tercihleriniz de bilgi ve birikimlerinizin sonucu diyebiliriz. Bu doğrultuda yaptığınız iş makinesi tercihleri ve makine parkınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

(A.K.D.): Biz her zaman sektörün en iyileriyle çalışmaya çalışıyoruz. Özellikle son 2-3 yıldır bu doğrultuda ciddi makine yatırımı yapıyoruz ve şu anda 500’ün üzerinde makinenin bulunduğu bir makine parkına sahibiz. Parkımızda; toprak işleri, asfalt grubu, beton grubu, nakliye grubu ve genel amaçlı kullanım makineleri bulunuyor. 

Doğru iş makinesi tercihinin proje üzerindeki etkisi tam olarak nedir? İş makinesi yatırımı dolaylı olarak hangi konulara etki ediyor?

(A.K.D.): Yeni ve doğru seçilmiş bir makine, iş gücünün etkin kullanımında çok etkili oluyor. Eğer parkınızda nispeten eski makineler var ise ve bu makineler ile ilgili tedarikçisinden gerekli desteği alamıyorsanız, iş üretmek neredeyse imkânsız hale geliyor. Çünkü; işletme maliyetleri artıyor, yedek parça bulunamıyor, bakım yaptırılamıyor ve daha birçok sorun çıkıyor. Bunlar bir araya gelince de zaman kaybı yaşanıyor, işin süresi uzuyor ve maliyetler artıyor. Bunun bilincinde olarak her 3 yılda bir makinelerimizi yeniliyoruz. Yenileme işlemini yaparken de sektörün en iyilerini seçiyoruz ve doğru yatırım yapmaya çalışıyoruz. Çünkü doğru iş doğru makineyle yapılır ve doğru makine de hem zamandan hem maliyetlerden tasarruf sağlar.

Şu anda hangi marka ve model iş makineleri ile çalışıyorsunuz?

(A.K.D.): Az önce de söylediğim gibi 500’ün üzerinde makinemiz bulunuyor ve sayı sürekli değişiyor. Birçok farklı projede yer aldığımız için sık sık makine yatırımı yapıyoruz. Son olarak Borusan Cat’ten 10 adet Cat 350 paletli ekskavatör teslim aldık. Bunun haricinde taahhüt sektörü için gerekli tüm makineleri parkımızda bulunduruyoruz.

Sahada yürüttüğünüz çalışmalarda kullandığınız iş makinelerinden beklentiniz nedir? Aktif olarak kullanılacak bir iş makinesi hangi özelliklere sahip olmalı?

(A.K.D.): Bakım periyotlarının uzun olması, yüksek performans sağlamaları, ekonomik yakıt tüketimi yapmaları ve çok sık arıza yapmamaları seçimlerimizde etkili oluyor. Projeleri yönetirken bir de makinelerin sorunlarıyla uğraşmak istemiyoruz çünkü bizim işimiz sahada olmak. Aldığımız makinelerle ilgilenmek yerine yürütmekte olduğumuz projelere odaklanmamız gerekiyor. Bu da ancak sağlam ve verimli makineler kullanırsanız mümkün oluyor.

İlklerin firması olarak sektörde öncü konumda olmanız sebebiyle, iş birliği yaptığınız firmalar da en az projeleriniz kadar önemli. Bu doğrultuda iş makinesi tercihindeki partneriniz Borusan Cat’i bizim için değerlendirebilir misiniz?

(A.K.D.): Sizin de bildiğiniz gibi Caterpillar zaten bir dünya markası. Borusan Cat de bu markayı Türkiye’de başarıyla temsil ediyor. Bunun haricinde, geçirdiğimiz pandemi döneminden dolayı küresel çapta tedarik zincirlerinin aksadığı bu dönemde pek çok ürüne olduğu gibi iş makinelerine erişim de bir hayli zorlaşmış durumda. Bir projeye başlarken, proje ihtiyaçlarına cevap verebilecek kalitede ve özellikte iş makinelerinin parkınızda olması arzu edilir. Parkınızda bulunmayan makinelerin tedarik edilmesi gerektiğinde hızlı reaksiyon verebilecek firmalar ile çalışmak bu sebeple büyük önem taşıyor. Bugüne kadar Borusan Cat bu konuda bize çok yardımcı oldu ve iş birliğimizin gelecekte de gelişerek süreceğine inanıyorum.

Cat markasının ekskavatörleriyle beraber lastikli yükleyici ve greyderlerini de kullanıyorsunuz? Lastik tekerlekli yükleyici ve greyderler hakkında da yorum yapabilir miyiz?

(A.K.D.): Her ne kadar makine parkımızı yenilesek de, parkımızda bulunan lastik tekerlekli yükleyici ve greyder modellerimiz oldukça eski aslında. 20 yıllık makineler olmasına rağmen şu anda bile gayet iyi çalışıyorlar. Caterpillar’ın marka olarak müşterilerine sunduğu avantaj, düzenli bakım yapıldığı takdirde uzun süre kullanabileceğiniz makineler üretmesi.  Caterpillar marka makinelerin bu kadar uzun süre efektif bir şekilde çalışabiliyor olması yeni yatırım kararımızda Borusan Cat’i tercih etmemizde etkili oldu. Tabi şunu da eklemeden geçemeyeceğim, Borusan Cat çalışanları da makinelerin bakım işlemleri ve yedek parça tedarikleri konusunda oldukça özverili şekilde ihtiyaçlarımıza karşılık veriyorlar.

Makimsan Makine İkmal Müdürü Ahmet Polat

Bizlerle öncelikle görevinizi ve görevinizin sorumluluk alanlarını paylaşabilir misiniz?

Ahmet Polat (A.P.)1980 yılından bu yana Makimsan’da çalışıyorum. Görevim makine parkımızın etkin ve ekonomik bir şekilde çalışması için gerekli takibin yapılması, makinelerimizin bakımlarının yapılarak her zaman sahaya hazır hale getirilmesini sağlayarak projelerde makine kaynaklı herhangi bir gecikme yaşanmasının önüne geçmek. Dünya’nın birçok bölgesinde çalışma şansım oldu. Azerbaycan’da Şahdağ’da kayak pisti, Kazakistan’da Astana Havaalanı’nın yolları, Özbekistan’da Buhara-Semerkand-Ürgenç yani Harezm dedikleri bölgenin havaalanlarında; pist, apron ve taksi yolları, Türkmenistan’da Aşkabat Havaalanı olmak üzere birçok projede yer aldım.

Caterpillar makineleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

(A.P.): Meslek hayatıma başladığımdan beri Caterpillar makineleriyle tabiri caizse içli dışlıyım. 930K lastik tekerlekli yükleyicilerle başladığım bu süreçte Cat’in her makinesini tecrübe etme şansım oldu. Operatörler ve makine kullanıcıları için oldukça rahat bir makine olması sebebiyle Caterpillar kullanmayı ben ve tüm ekip arkadaşlarım tercih ediyoruz. Caterpillar marka makinelerin tamir işlemleri ve bakımları çok kolay oluyor. Sorun çıktığında biliyoruz ki hemen çözülebilecek bir şey. Bu makineler o kadar dayanıklı ki yıllar geçse de çalışabiliyorlar. 1986 model Cat 966 E ve 966 D model lastik tekerlekli yükleyicilerimizde bunu görebilirsiniz.

Caterpillar’ı rakip firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

(A.P.): Makinelerin dilinden anlayan birisi olarak Caterpillar’ın dayanıklılık konusunda çok üst düzey bir fark yarattığını söyleyebilirim. Bu yalnızca işveren açısından değil kullanıcı için de avantajlı oluyor. Çünkü Caterpillar kullanan operatörler “Bozulur mu ya da sorun çıkar mı” diye düşünmeden rahatça işine odaklanabiliyor. Ek olarak kabin konforuna da önem veriliyor ve teknolojik yenilikler kullanılarak operatörlerin konforu ve güvenliği ön planda tutuluyor. Ayrıca yedek parça tedariği konusunda da oldukça başarılı olan Caterpillar servislerinden “O parça yok, bulamayız” cevabını duymadım.

Borusan Cat’e ait mobil uygulamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

(A.P.): Borusan Cat bu konuda da çok başarılı bir firma ve uygulamalarını tüm kullanıcıların faydalanmak isteyeceğinden eminim. Makineden gelen sesi dinletiyorsunuz, arızayı tespit ediyor. Bu sayede hazırlıklı gelen servis elemanı zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor. Yedek parça ihtiyacınız oluyor, Boom 360 anında yardımımıza koşuyor. Bundan daha güzel bir şey olamaz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Case, ConExpo'da yeni ekipman ve ürünlerini sergileyecek

SONRAKİ HABER

Deutz AG Türkiye Sorumlusu Patrick Bretz: “Çatalkaya Makina’yı stratejik partnerimiz olarak görüyoruz”

BENZER HABERLER
Total
0
Share