İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

“Mardin Depolaması” inşaatında çalışmalar hız kesmeden sürüyor

Devlet Su İşleri ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Mardin Depolaması’ projesinde; verimli toprakları su ile buluşturma, şehirdeki tüm vatandaşları içme suyuna ulaştırma ve derelerdeki taşkın riskini azaltma amacıyla kesintisiz çalışmalar sürüyor.

Aşağı Fırat 2. Merhale Projesi kapsamında ihale edilen ‘Mardin Depolaması’ yapım işinde 2 bin 880 metre Q2600 çapında Cebri boru imalatı, 30 bin metreküp beton, 7 bin 500 metre sedde dolgusu, karayolu geçiş köprüsü, kuşaklama kanalları ve bin 700 metre tahliye kanalları imalatları tamamlandı.

Tarımsal faaliyetler üzerinde olumlu etkileri olacak

Bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynayacak Mardin Depolaması için ilk etapta Mardin Ceylanpınar ana kanalından su alınacak. Ardından Mardin Depolaması kış aylarında Atatürk Barajı’ndan gelen su ile doldurulacak ve yaz aylarında tarım arazileri sulaması yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin, kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet etmesi ve yaşam standartlarını yükselttiği için göçü önlemesi planlanıyor. Modern sulama projeleri geliştirerek tarım faaliyetlerine katkı sağlayacaklarını belirten DSİ Genel Müdürü Prof. DR. Lütfi Akca proje hakkında, “Tüm aşamaların tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 826 milyon TL katkı sağlanması hedeflendi. Sulama maksadıyla inşa edilen Mardin Depolaması sulamasının bütün bileşenlerinin tamamlanmasıyla Mardin İli Derik, Kızıltepe ve Nusaybin İlçelerine ait 800 bin dekar arazi sulanacak” şeklinde açıklama yaptı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Türk müteahhitler, yurt dışında 6 ayda 132 yeni proje üstlendi

SONRAKİ HABER

Teksan, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nu ağırladı

BENZER HABERLER
Devamını Oku

HİDROMEK, Komatek 2024’te ilgi odağı oldu

Avrasya’nın en büyük iş, inşaat, istif makineleri fuarı Komatek 2024 katılımcılarından HİDROMEK, fuarın en geniş standında, ürün gruplarının…
Total
0
Share