İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

METRO İSTASYONUNDAKİ ELEKTROMEKANİK İŞLER “TORO MAKİNA” İLE HIZLANDI

DUDULLU – BOSTANCI METRO HATTI’NDAKİ ÇALIŞMALAR ARALIKSIZ DEVAM EDİYOR. 14,3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNA SAHİP OLAN HATTIN KAYIŞDAĞI İSTASYONUNDAKİ ELEKTROMEKANİK İŞLERİN YAPIMINDA TORO MAKİNA’DAN KİRALANAN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLAR KULLANILIYOR.

Anadolu yakasının doğu-batı aksındaki raylı sistem hatlarını, kuzey-güney doğrultusunda bağlayarak etkin bir entegrasyon sağlayacak olan Dudullu – Bostancı Metro Hattı’ndaki çalışmalar, büyük oranda tamamlandı. 13 istasyondan oluşan ve 2022 yılında tamamlanarak hizmete açılması planlanan metro hattının Kayışdağı istasyonundaki elektromekanik işlerin yapımı ise tüm hızıyla devam ediyor. Kayışdağı istasyonundaki çalışmalar kapsamında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için Toro Makina’dan temin edilen personel yükseltici makaslı platformlar tercih edildi. Yüksek tavanlı istasyon binasında iş güvenliğine uygun olarak çalışmaların gerçekleştirilmesi için Toro Makina’dan kiralanan 8 ve 10 metrelik makaslı platformlarla güvenli bir ortam oluşturuldu. Dudullu – Bostancı Metro Hattı Kayışdağı ve Mevlana İstasyonu’ndaki elektromekanik işlerden sorumlu Şef Şahin Çağrı, projenin gidişatı ve Toro Makina’dan aldıkları makine kiralama hizmetleri hakkında konuştu.

ŞAHİN ÇAĞRI – ELEKTROMEKANİK İŞLERDEN SORUMLU ŞEF

DUDULLU – BOSTANCI METRO HATTI’NDAKİ ELEKTROMEKANİK İŞLERİN NE ZAMAN TAMAMLANMASI PLANLANIYOR?

2018 yılında Mevlana istasyonunda elektromekanik işlerin yapımına başlamıştık. Fakat belirli zaman aralıklarında işin durması nedeniyle bazı aksaklıklar yaşandı. Aralık ayından bu yana Dudullu – Bostancı Metro Hattı’nın tüm istasyonlarında kesintisiz olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şu anda Kayışdağı istasyonunda kablo kanalı imalatı, kablolama ve enerjilendirme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay içerisinde Mevlana-Kayışdağı istasyonları arasında bir test sürüşü yapmayı planlıyoruz. Bu test sürüşünden olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz. Sürüşün sonucu itibariyle, çalışmalarımızı daha fazla hızlandırıp süreci tamamladıktan sonra işimizi teslim edeceğiz. İşlerin gidişatına bağlı olarak bağlı olarak 2022 yılının Haziran ayına kadar projenin tamamlanması öngörülüyor.

METRO İNŞAATLARINDA ELEKTROMEKANİK İŞLERİNİN ZORLUKLARI NELERDİR? BU KONUDA, YÜKSEKLERDE ÇALIŞIRKEN PERSONEL YÜKSELTİCİ PLATFORMLARIN SİZİN İÇİN ÖNEMİNİ ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?

Metro çalışmaları, altyapı projeleri olduğu için birçok zorlukları içinde barındırıyor. Üstyapı projelerinin de belli başlı zorlukları elbette var ama altyapı projeleri daha fazla emek ve zaman isteyen projeler olarak biliniyor. Ayrıca metro projelerinde farklı birimlerin bir arada çalışması sonucunda özellikle yüksekte çalışmalarda güvenlik açısından personel yükseltici platformlar kullanmamız gerekiyor. Platformlar vasıtasıyla erişemediğimiz yerlerdeki imalatlarımızı, kablolama, armatür montajı vs. gibi işlemlerimizi güvenli bir şekilde yapabiliyoruz.

PLATFORMLARIN İŞLERİNİZE SAĞLADIĞI FAYDALAR VE BERABERİNDE GETİRDİĞİ DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Personel yükseltici platformların çok fazla bilinirliğinin olmadığı dönemlerde işlerimizi iskele sistemleriyle yapıyorduk. Tabi bazı dar alanlarda makinelerin giremeyeceği yerlerde mecburen hala iskele kurmak zorunda kalabiliyoruz. Ancak platformlar ile çalıştığımız alanlarda daha verimli ve güvenli bir şekilde işlerimizi yapıyoruz. Örneğin; çalışan bir personel, yanındaki ağır malzemeyle beraber, herhangi bir güç sarf etmeden platform ile yükselip, montaj yapması gereken yere rahatlıkla çıkabiliyor ve montajını gerçekleştiriyor. Yani platformlar işimizdeki süreci oldukça hızlandırıyor. Elbette bu durum çalışmalarımıza olumlu bir şekilde etki ediyor.

KAYIŞDAĞI İSTASYONUNDA KULLANMAK ÜZERE TORO MAKİNA’DAN KAÇ ADET PLATFORM KİRALANDI? MAKİNELER, HANGİ İŞLERDE KULLANILIYOR?

Bu şantiyedeki işlerimiz için Toro Makina’dan 1 adet 8 metre ve 2 adet 10 metre olmak üzere toplam 3 adet personel yükseltici makaslı platform kiraladık. 8 metrelik makaslı platformları, çoğunlukla dar alanlarda tercih ediyoruz. 10 metrelik platformları da koridor, tünel vs. gibi geniş alanda ve daha yüksek bir irtifa gerektiren yerlerde kullanıyoruz. Verimliliğimizi oldukça arttıran bu makinelerden son derece memnunuz.

TORO MAKİNA’DAN ALDIĞINIZ HİZMETİ DEĞERLENDİRİR MİSİNİZ?

Toro Makina ile iş birliğimiz, firma yetkilileriyle iletişime geçmemiz üzerine başladı. Bu iletişim sonucu bize sağladıkları avantajlar sonucunda Toro Makina ile çalışma kararı aldık. Toro Makina’nın şirket kültürü, sağlam ürünleri ve kaliteli servis hizmetlerinden oldukça memnunuz. Makinelerde yaşanan herhangi bir problemde yetkili arkadaşlar en kısa sürede bize ulaşıyor ve çözüm sunuyor. Kaliteli ve sorunsuz bir hizmet aldığımız için Toro Makina ile çalışmaya devam edeceğiz.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

DİZEL PERFORMANSINDA ÇEVRE DOSTU AKÜLÜ EKLEMLİ PLATFORM: HA20 LE PRO

SONRAKİ HABER

HİDROMEK YENİLİKÇİ ÜRÜNLERİYLE SMOPYC FUARI’NDA YERİNİ ALACAK

BENZER HABERLER
Total
0
Share