İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Putzmeister Türkiye, SANY SKT90E ve SKT105E kamyonlarıyla yeni bir çağın kapısını aralıyor

İnşaat sektöründe devrim niteliğindeki ürünlerini pazara sunan SANY, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’nin ilk tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonu modellerini ürün gamına ekledi. Yeni SKT90E ve SKT105E kamyonlar hakkında bilgiler veren Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü Erhan Hakan, “Kamyonlarımız dolu yükte yokuş yukarı tek bir şarj ile 3,5-4 saat; dolu yükte yokuş aşağı malzeme transferlerinde ise 3-4 günden fazla çalışabiliyor. Ayrıca kamyonlardaki bataryalar, SANY şarj istasyonları ile %15’ten %100 doluma 1 saat içerisinde ulaşıyor” dedi.

Dünyanın en büyük iş ve inşaat makineleri üreticilerinden SANY, Türkiye’de grup şirketi Putzmeister Türkiye temsilciliğinde lider olduğu beton pompaları pazarına ek olarak 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde ekskavatör pazarının da önde gelen markaları arasında yer aldı. Türkiye’nin ilk tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonu ürün gamında bulunan SKT90E ve SKT105E kamyonlar, performansı ve güvenlik donanımlarıyla dikkat çekiyor. SANY‘nin son teknolojiyi takip eden yaklaşımıyla üretilen kamyonları, çevre dostu bir seçenek sunarken aynı zamanda saha üretkenliğine de katkı sağlıyor. %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonları tam şarjla uzun süre çalışarak, iş verimliliğini artırırken operatörlerin konforunu da ön planda tutuyor. SANY’nin bu yenilikçi ürünleri hakkında Makina Market olarak, Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü Erhan Hakan ile bir araya gelerek röportaj gerçekleştirdik.

Putzmeister Türkiye’nin müşterileriyle ortak hedefi : “Sıfır Karbon Ayak İzi”

Kömür, metal, mermer, taş ocakları başta olmak üzere tüm açık ocaklarda yapılan şantiye içi malzeme nakillerinde; yüksek kalite, minimum gider ve maksimum performansı faydasını amaçlayan Putzmeister Türkiye, şirket vizyonu olarak belirlediği “Sıfır Karbon Ayak İzi” prensibinde hareket ediyor. Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü Erhan Hakan, “Bu ortak vizyon dahilinde amacımız; ülkemizdeki açık ocak madenciliğine, SANY tam bataryalı %100 elektrikli kaya kamyonu ürün ailemizdeki SKT90E ve SKT105E modellerini ekleyerek geleceğin madenciliğindeki ilklerine uyum sağlamayı hedefliyoruz” sözlerini kaydetti.

 “Gücünü, doğa dostu enerjiden alıyor”

Tüm açık ocaklara büyük katkı sağlayacak olan SKT90E ve SKT105E, birçok ocakta yapmış olduğu çalışmalar sonucunda kendini kullanıcılara ispat etme şansı bulduğunu belirten Erhan Hakan, “Özellikle yüksek ve stabil olmayan maliyetlere sahip fosil yakıtlar, bir işletmenin en büyük giderleri arasında olup büyük maliyetler nedeniyle son kullanıcıları alternatifler aramaya sevk ediyor. Gücünü, doğa dostu enerjiden alan Sany SKT90E ve SKT105E yakıtını; “Yenilenebilir Enerji” kaynaklarından alarak yakıt giderlerini büyük oranda düşürüyor. Dolu yüklü iniş – boş yükte çıkış güzergahlarına sahip açık ocaklarda; yani rejenerasyonun yüksek olduğu sahalarda kendi kendine elektrik üretim sistemi sayesinde giderleri minimize ediyor” açıklamalarını yaptı.

SANY’nin ‘Sıfır Emisyon’ Stratejisi

Dünyanın çarpıcı bir şekilde yüzleştiği küresel ısınma, çağımızın en önemli problemlerinden biri. Sanayileşme, hızlı kentleşme ve küresel yaşam biçimlerinin bir sonucu olarak iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden kurtulmak için çevre kirliliğini azaltmak ve atmosfere karışan sera gazının miktarını düşürmek gerekiyor. Kurumsal önlemler arasında SANY, sera gazı emisyonunu kontrol altına almak amacıyla ‘Sıfır Emisyon’ hedefiyle sürdürülebilir dünyanın geleceğine yatırımlarda bulunuyor. Bu temelle faaliyetlerini yürüttüklerini bildiren Erhan Hakan, “Sıfır emisyon sayesinde ülkemiz, dünyamız ve çocuklarımızın geleceği için SKT90E ve SKT105E ile en önemli avantajlardan birini sağlıyoruz” dedi.

İki farklı model, özellikleriyle dikkat çekiyor

Ürünlerin özellikleri hakkında detaylı bilgileri paylaşan Erhan Hakan, tüm modellerin otomatik şanzımana sahip olduğunu söyleyerek; bu modellerin, operatörlerin konforu için 5 yıldız alan iç tasarım ve tam donanımlı dokunmatik ekranlı multimedya sisteminin bulunduğuna da değindi. Hakan, ayrıca 360 derece görüş imkanı sunan arka-ön-yan kameralar ile operatörlerin konfor alanında maksimum verimliliğin yaşandığını da belirtti.

Tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonu SKT90E

– 60 ton kapasitesi

– 32m³/38m³ damper hacmi

– 1800Nm tork değeri

– Motor gücü: 210/350kW

– Lityum demir fosfat batarya

– 350kW/saat batarya gücü ve 442kW/saat batarya gücüne sahip 2 farklı güç seçeneği

– Ön:Hidro-Pnömatik Arka:Makas süspansiyon sistemi

Tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonu SKT105E

– 70 ton kapasite

40m³/46m³ damper hacmi

– 2100Nm tork değeri

– Motor gücü: 280/380kW

– Lityum demir fosfat batarya

– 525kW/saat batarya gücü

– Ön-Arka:Hidro-Pnömatik  süspansiyon sistemi

Tasarım detayları güven veriyor

Zorlu saha koşullarında iş güvenliğine önemli bir etkisi bulunan, iş makinelerinde de güvenliği en üst düzeyde tutmak için Ar-Ge çalışmalarında bulunan SANY, bu doğrultuda yeni tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kaya kamyonlarında tasarıma oldukça önem veriyor. Modellerin tasarım detayları hakkında açıklamalarına devam eden Erhan Hakan, “SKT90E modelinde yakıt deposunun olduğu sağ-sol bölgelerine yerleştirilmiş toplam 12 adet (6+6) bataryalara sahip. Bu batarya paketleri, su – alev geçirmez yüksek basınçlı döküm alüminyum muhafaza kutuları içerisine yerleştirildi. SKT105E modelinde ise kabin arkasında 12 adet (6+6) batarya paketine sahip olup yine batarya paketleri, su – alev geçirmez yüksek basınçlı döküm alüminyum muhafaza kutusu içerisinde yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Avantajlarıyla elektrik motoru öne çıkıyor

İçerdiği yüksek karbon sebebiyle çevresel zararı oldukça fazla olan fosil yakıttan, çevre dostu yenilenebilir enerjiye dönüşümü gerçekleştiren SANY’nin sağladığı avantajlardan söz eden Erhan Hakan, “Fosil yakıtların maliyetlerini kamyonlarımızda kullanılan elektrik motoru sayesinde en zorlu güzergah ve koşullarda bile düşürüyoruz. İçten yanmalı motorlara göre elektrik motorunun kullanımı bakım giderlerini büyük oranlarda minimize ediyor. Fosil yakıtlı motorların ihtiyacı olan sık periyodik bakımlara, elektrik motoruyla ihtiyacınız kalmıyor. Kamyonlarımızın kullanıcı dostu yapısı nedeniyle büyük bir bakım ekibine ihtiyaç duymuyorsunuz ve sessiz çalışma gibi daha sayamadığımız birçok avantaja sahip olduğunuzu belirtebiliriz” dedi.

SANY şarj istasyonları ile bataryalar, %15’ten %100’e 1 saatte doluyor

SANY tam bataryalı %100 elektrikli geniş damperli kamyonlara ait aktif çalışma süreleri, tamamen sahanın topoğrafyasına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Hakan, “350kW/saat batarya gücüne sahip SKT90E’nin çalışmasındaki gözlemlerimiz; dolu yükte yokuş yukarı malzeme transferlerinde tek bir şarj ile çalışma sürelerinin 3,5-4 saat; dolu yükte yokuş aşağı malzeme transferlerinde / rejenerasyonun yüksek olduğu güzergahlarda ise tek bir şarj ile çalışma sürelerinin 3-4 günden fazla olduğunu söyleyebilirim. Özellikle, dolu yükte yokuş yukarı malzeme transferlerinde 350kW/saat batarya modelinin bir üst versiyonu olan 442kW/saat batarya gücüne sahip SKT90E önerilirken; tek seferde malzeme transferinin daha fazla olması gerektiği durumlarda SKT90E’nin bir üst versiyonu olan SKT105E modeli satış temsilcilerimiz tarafından müşterilerimize tavsiye ediliyor. Tüm bunlarla birlikte çalışma sürelerinin tamamen sahanın topoğrafyasına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğinin tekrar altını çizmek istiyorum. Hızlı şarj teknolojisine sahip olan SANY şarj istasyonları ile bataryaların %15’ten %100’lük tam doluma ulaşması ise 1 saat içerisinde gerçekleşiyor” sözlerini kaydetti.

Erhan HAKAN-Putzmeister Türkiye Madencilik Ekipmanları Müdürü

“En büyük gurur kaynağımız satış sonrası hizmet kalitemiz”

Putzmeister Türkiye, 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye pazarında müşterilerine üretim, satış ve satış sonrası hizmetler sunuyor. Firma geleneğinin, satış hizmetlerinde kesintisiz ve yüksek kalite standartlarında müşterilerine ulaşmak olduğunu belirten Hakan, “En önem verdiğimiz hizmetimiz; Türkiye pazarında büyük bir üne sahip, en büyük gurur kaynaklarımızdan biri olan Putzmeister/Sany Satış Sonrası Hizmetler Birimi. Putzmeister ekipmanlarında olduğu gibi ürün ailemize adapte ettiğimiz Sany ekipmanlarında da aynı üstün kalite ve kesintisiz satış sonrası hizmetlerimizi müşterilerimize sunuyoruz” dedi. Türkiye’de firmaya ait 4 servis noktası (İstanbul Avrupa – İstanbul Asya – Ankara – İzmir) ve anlaşmalı 25 servis bayi noktası bulunuyor. Hakan cümlelerine şu şekilde devam etti: “Tüm kritik yedek parçaları kendi stoklarımızda tutuyor ve müşterilerimize bu konuda ekstra bir sorumluluk ve maliyet yüklemiyoruz. Aynı zamanda müşterilerimizin taleplerine göre saatlik bakım paketleri sunuyoruz. Garanti hizmetlerimiz ise “Teknik Destek Departmanımız” sorumluluğu altında büyük bir titizlikle yürütülüyor. Ekipmanlar özelinde garanti şartlarımız ve sürelerimiz değişebiliyor” ifadelerini kullandı.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Komatsu'nun yeni ağır hizmet tipi ekskavatörü PC950-11 Türkiye’ye geliyor

SONRAKİ HABER

Borusan Cat, Hasan Tahsin Güven Etüt Merkezi’ni Akçaabat’a armağan etti

BENZER HABERLER
Total
0
Share