İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

ROTA 70 yaşında

ROTA markası ile direksiyon, süspansiyon ve hidrolik parçalar üreten NSK Group, 70’inci yılını kutluyor. Şirket, 70’inci yıl kutlaması için “70th years of experince” logosu hazırladı ve bu yıl tüm pazarlama faaliyetlerinde bu logoyu kullanacak. NSK Group ayrıca 70’inci yıl için şirketin hikayesini anlatan özel bir filmde yayınladı

 

1950 yılında Nurettin Kazangil tarafından 18 metrekare bir atölye olarak kurulan NSK Group, bugün 70’inci yılını kutluyor. Otomotiv sektörünün ilk 100 ihracatçı firmasından biri olan şirket, üretiminin yüzde 85’ini ihraç ediyor. Tüm dünyada yaklaşık 250 iş ortağı bulunan ROTA, ürettiği ürünleri 100’den fazla ülkeye ihraç ediyor. Bursa’da 3 fabrikası bulunan şirketin, İstanbul, Sao Paulo ve New Jersey’de satış ve pazarlama ofisleri yer alıyor. Şirket, bugün 3. nesil aile üyeleri ve uzun yıllardır şirkette çalışan profesyonel yöneticiler tarafından yönetiliyor.

 

 

Kuruluş yılları

Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden sanayici Nurettin Kazangil tarafından bozuk bir ikinci el torna tezgahının tamir ettirilmesi ile ilk atölye kuruldu. 1950 yılında açılan bu atölye ve tezgah NSK Group’un ilk temel taşı oldu. Burada ilk olarak çeşitli tarım ekipmanlarının tamiri ve üretimi yapılmaya başlandı. 1968 yılında ise bugün dövme fabrikasının yerleşkesinde ilk fabrika binası inşa edildi. Şirket, kriko ve ilave dingil gibi çeşitli ekipmanlar üreterek 1982 yılına kadar geldi.

 

Direksiyon ve süspansiyon parçaları üretimi

Şirket 1982 yılı itibari ile şuan üretimine devam ettiği direksiyon ve süspansiyon parçalarını üretmeye başladı. 1995 yılında ilk ihracatını Yunanistan’a yaptıktan sonra ihracat ile büyüme modelini benimsedi. Satış ve pazarlama faaliyetlerini 1998 yılında İstanbul’da kurulan ofis üzerinden yapmaya başladı. NSK Group, bu tarih itibari ile fuarlar ve seyahatler ile yaptığı işi global ölçeğe taşımış oldu. Üretim alanında ana sanayi ile çalışmalar başladı ve otomotiv kalite yönetim sistemleri üretim altyapısına entegre edildi. 2013 yılında ise şuan ana fabrikası olan direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikasına taşınarak en büyük yatırımını hayata geçirdi.

 

İhracat yaptığı ülke sayısı 100’e ulaştı

2014 yılına gelindiğinde şirketin ihracat yaptığı ülke sayısı 100’e ulaştı. İlk yurtdışı yatırımını da bu yıl hayata geçirerek Brezilya’da satış ofisi ve depo organizasyonunu hayata geçirdi. 2016 yılında yaptığı işin gerekliliği olarak kauçuk metal parçalarının üretimine yeni bir tesis kurarak başladı. Şu anda şirket, kauçuk metal üretim tesisi, sıcak metal dövme fabrikası ve direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikası (ana yerleşke) ile üretim faaliyetlerini 3 lokasyonda gerçekleştiriyor. 2019 yılında ise direksiyon ve süspansiyon parçaları fabrikası, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca onaylı tasarım merkezi oldu. Şirket, ROTA markası ile ticari araçlar, zirai traktörler, iş makineleri ve özel araçlar için rot, rotbaşı, rotil, komple rot, rot mili, V kol, bugi kolu tamir takımı ve hidrolik orta kol üretiyor. Şu anda şirketin üretimini yaptığı ürünlerin OEM referans sayısı 10.800’e ulaştı.

 

Hedefler ve yeni yatırımlar

Şirket bu yıl bir yurtdışı yatırımı daha yaparak Amerika’nın New Jersey eyaletinde satış ofisi projesini hayata geçirdi. Bu pazar için yüzlerce ürün geliştirerek, yeni iş fırsatları oluşturuyor. Diğer taraftan ise traktörlerde kullanılan hidrolik orta kol ürünü için üretim alanında çeşitli yatırımlar yaptı ve bu ürünleri pazara sundu. Şirket, bu iki proje ile daralan pazarda büyüme hızını arttırmayı hedefliyor. Şirket OEM cirosunun toplam ciro içindeki payını yüzde 30’dan yukarı çıkarmayı planlıyor. Bu hedef için önümüzdeki iki yıl içerisinde üretim alanını %25 büyütecek ve yeni makina yatırımlarını devreye alacak.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Yeni büyük kazıyıcılar sınıfının güvenilir zekası: Wirtgen W 200 F

SONRAKİ HABER

İş makineleri, yerli otomobil için görev başında

BENZER HABERLER
Total
0
Share