İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

RUSYA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TEHLİKE ÇANLARI VE TÜRKİ CUMHURİYETLERİNE ETKİSİ

Rusya’ya odaklanan IHS Markit’ten Scott Hazelton, küresel petrol talebindeki düşüşün ve Covid-19’un etkisi ile Rus ekonomisinde tehlike çanlarının çaldığını belirtiyor.

 

Çöken küresel ham petrol talebinden kaynaklanan üçlü şok, OPEC+ anlaşması kapsamında petrol üretiminde % 23 azalma, özel tüketim ve sabit yatırımdaki derin düşüşler, 2020’de Rusya Gayri Safi Yurtiçi Hasılasında (GSYİH) % 4,3 daralmaya yol açacak, bunu 2021’de % 1,9’luk mütevazı bir toparlanma izleyecek. Ekonomik düşüş başladıkça sabit yatırımlar büyük kayıplara maruz kalmaya devam edecek. 2024 yılına kadar büyük ölçekli hükümet destekli Ulusal Projeler için tahsis edilen 400 milyar ABD Doları’nın tam olarak kullanılmasının gerçekçi olmadığı kanıtlandı ve salgın sonrası mali kısıtlamalar nedeniyle son tarih 2030’a kaydırıldı. Ham petrol fiyatlarındaki tarihsel çöküş ve Rusya’nın ihracat geliri kayıpları, muhtemelen kredi tahsisinin hızını yavaşlatacak. Ayrıca, sanayi sektörüne yapılan yatırım, azaltılmış kapasite kullanımından etkilenmeye devam edecek.

 

 

Yatırım düşüşü, sermaye kaçışından daha fazla etkilenecek. Covid-19 krizinden önce, sermaye zaten Rusya’yı net olarak terk ediyordu. Merkez bankasına göre, 2020 Ocak-Ekim döneminde 44 milyar ABD doları, 2019’daki 26 milyar ABD doları iken ülkeden ayrıldı. Bu kaçış, yolsuzluklarla dolu, hala çekici olmayan bir yatırım ortamına bir tepki. Eli ağır olan bir bürokrasinin önündeki zor zamanlar, zayıf fikri ve diğer mülkiyet hakları korumaları, bağımsız yargı sisteminin eksikliği, genellikle düzenleyici ve vergi idaresini yıkıcı bir nitelik taşıyordu, şimdi ABD yaptırımlarını ve daha fazla yaptırım tehdidini kanunlaştırıyordu.

 

Düşüşün ardından zayıf toparlanma

 

Rusya’da toplam reel inşaat harcamaları, 2018’deki % 4,7’lik büyümenin ardından 2019’da sabit kaldı. Konut inşaatı % 0,6 düşerken, konut dışı inşaat % 0,2 büyüdü. Toplam inşaat harcamalarının 2020’de % 12,5 düşmesi ve 2021’de % 1,6 büyümeye yalnızca zayıf bir toparlanma olması bekleniyor. Gerçekten de iyileşme o kadar zayıf ki önümüzdeki beş yıl içinde bile Rusya’daki inşaat harcamaları % 0,8’lik bir düşüş gösterecek ve tüm sektörler düşüş görecek. Uzun vadede, büyüme 2024 ile 2029 arasında % 2,3 bileşik yıllık büyüme oranına yükselecek ve altyapı segmenti en güçlü büyümeyi sergileyecek. Gerçek konut inşaatı 2019’da % 0,6 düşerek 2018’deki % 1,3 büyümeyi tersine çevirdi. Ancak tüketiciler, Covid-19’un etkilerini ortalama gelirlerin azalmasıyla hissediyor ve bu sektör 2020’de % 11,3 düşecek. Büyüme yılın sonlarında geri dönecek olmasına rağmen, etkiler 2021’de % 0,4’lük bir düşüşle devam edecek. Ölüm oranları doğum oranlarını aştıkça nüfus küçülürken demografi bir sorun olmaya devam ediyor. Demografik sorunlar, zayıf ekonomik büyümeyi ve sermayeye sınırlı erişimi artırıyor. Beş yıllık bileşik büyüme görünümü, on yılın geri kalanına göre % 1,6 daha daralma ile % 1,5 düştü.

 

 

Rusya’da konut dışı yapıların inşasına yapılan gerçek harcamalar, 2019’da % 3,2’lik bir kazanımın ardından % 4,7’lik büyüme ile kurumsal inşaatın ön plana çıktığı 2019’da% 0,2 düşüş kaydetti. Büyüme % 1,6 azalan ofis segmentinde en zayıf oldu. Konut dışı yapı harcamalarının 2020’de % 13,8 gerileyeceğini ve 2021’de % 2,3 büyümeye çıkacağını tahmin ediliyor. Önümüzdeki beş yıl içinde, Rusya’da konut dışı yapı inşaatlarının görünümü, hayal kırıklığı yaratan % 1,0 bileşik yıllık düşüşü gerektiriyor. Kurumsal inşaat harcamaları, bu dönemde % 2,3’lük bir YBBO ile artmaya devam ederken, endüstriyel inşaat harcamaları büyümesi özellikle en zayıf olacak. Rusya’da gerçek altyapı inşaatı harcamaları 2019’da % 0,7 arttı. Altyapı inşaatı harcamaları 2020’de % 11,6 düşecek ve bunu 2021’de% 2,2 büyüme izliyor. Ulaşım altyapısı her iki yıldaki en yüksek büyüme oranını gösterecek. Önümüzdeki beş yıl boyunca, Rusya’nın altyapı segmenti neredeyse sabit bir profile sahip. Daha uzun vadede, Rusya’daki altyapı inşaat harcamaları, su ve kanalizasyon projelerine yapılan harcamalarla 2024’ten 2029’a kadar % 2,5’lik bir YBBO yaşayacak. Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içinde tam bir inşaat tahminine sahip olduğumuz tek ülke. Bununla birlikte, sabit yatırım harcamaları, inşaat harcamaları için geçerli bir temsilci. Grafik, Rusya’yı diğer BDT ülkeleri bağlamına yerleştiriyor. Dokuz ülkeden yedisinin 2020’de düşüş göreceği, 2021’de ise iyileşmelerin olacağı söyleniyor. Özbekistan, 2017’de başlayan kapsamlı ekonomik reformların, büyük yatırım büyümesi yaratması ve yabancı yatırımı çekmesi olarak öne çıkıyor. Covid-19 geçici olarak bu etkilere yol açsa da, 2021’de hem daha fazla reform hem de özelleştirme konusunda ilerleme bekleniyor. Bu beklentiler gerçekleşirse, Özbekistan, BDT’de açıkça yatırım lideri olacak.

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

KÜÇÜK BİR DÜKKANIN DÜNYANIN EN BÜYÜK KIRICI TESİSİNE DÖNÜŞ HİKAYESİ…

SONRAKİ HABER

MARFAM, HITACHI VE KAWASAKI İLE GÜVENDE

BENZER HABERLER
Total
0
Share