İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Sarılar’dan RES için dev yatırım: Zoomlion ZCC9800W

Sarılar Group, rüzgar türbinleri için özel olarak tasarlanan 800 ton kapasiteli Zoomlion ZCC9800W modelini filosuna katarak önemli bir yatırıma imza attı. Sarılar Group’a özel mavi beyaz renkte üretilen 800 tonluk paletli vinç, Sakarya’daki RES projesinde çalışmaya başladı. Sarılar’ın bu yatırımı, Zoomlion’un Avrupa da gerçekleştirdiği en büyük tonajlı ilk vinç teslimatı olarak kayıtlara geçti.

 

Karayolu, proje, gabari dışı ve ağır yük taşımacılığı ile vinç kiralama sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alan Sarılar Group, yurtiçi ve yurt dışında yer aldığı projeler ve gerçekleştirdiği önemli yatırımlarla dikkat çekiyor. Son yıllarda özellikle rüzgar enerji santrali (RES) projeleri üzerine yoğunlaşan firma, bu alanda önemli bir yatırım gerçekleştirerek, Zoomlion tarafından rüzgar türbinleri için özel olarak tasarlanan 800 ton kapasiteli Zoomlion ZCC 9800w modelini satın aldı. Son 10 yılın en hareketli dönemini geçirdiklerini ve özellikle RES projeleri üzerine yoğunlaştıklarını ifade eden Sarılar Group Genel Müdürü Erkan Gürbüz ile bir araya gelerek Zoomlion yatırımının detaylarını konuştuk.

 

 

Makser Vinç’ten 800 tonluk Zoomlion marka paletli vinç satın aldınız. Kritik bir dönemde önemli bir yatırım gerçekleştirdiniz. Yatırımın detaylarını öğrenebilir miyiz?

RES projelerinde oldukça hareketli günler yaşanıyor. Açıkçası önümüzdeki yılın sonuna kadar da Türkiye’de rüzgar enerji santrallerinde yoğun bir iş potansiyeli var. Sarılar Group olarak biz de RES projeleri üzerine yoğunlaştık ve işimizin büyük bölümünü bu projeler oluşturuyor. Rüzgar enerji santrallerinde yüksek tonajlı vinçlere ihtiyaç duyuyoruz ve yatırım planlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde Makser Vinç’ten Zoomlion ZCC9800W paletli vinç modelini satın aldık. Makinenin yatırımını pandemi döneminden önce kararlaştırıp, siparişini vermiştik. Hatta makineyi görmek için Çin’e gidecektik ama pandemi nedeniyle ülkelere giriş çıkışlar yasaklandı. Bundan dolayı makineyi görmeden satın aldık. Makineyi göremedik ama yetkili arkadaşlar, görseller ve yapılan örnek işlerle Zoomlion ZCC9800W modelini detaylı bir şekilde anlattı ve yatırımımızı gerçekleştirdik.

 

Makine parkınıza yaptığınız yatırımlarla gerek Türkiye gerekse dünyada dikkat çekiyorsunuz. Bu yatırımda da yine bir ilke imza attınız. Bu konuyla ilgili neler söylemek istersiniz?

Yüksek tonajdaki 13. vincimizi parkımıza kattık. Filomuzda 600 ile 1250 ton arasında 13 adet makinemiz bulunuyor. İşimiz gereği bu büyüklükteki makinelere yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz aylarda farklı markaya ait yüksek tonajda bir makineyi daha parkımıza katmıştık. Bu yatırımda ise tercihimizi Zoomlion markasından yana kullandık. Zoomlion’un Avrupa da gerçekleştirdiği en büyük tonajlı ilk makinesini Sarılar Group olarak satın aldık. Zoomlion ZCC9800W modeli, Çin’den Avrupa’ya gelen bu tonajdaki ilk makine olma özelliğini taşıyor. Yatırım bedeli yüksek bir makine ile parkımızı genişlettik. Tabi bu büyüklükteki bir makinenin Avrupa’daki ilk alıcısının Sarılar Group olması bizi ister istemez tedirgin etti ama ince eleyip sık dokuyarak yatırımızı gerçekleştirdik. Makineyle ilgili tüm ayrıntıları detaylı bir şekilde inceledik. Makinedeki özelliklerin Çin için değil Avrupa’ya uygun şekilde dizayn edildiğini gördük. Sertifikalar ve makinede kullanılan malzemelerin tamamı Avrupa’ya uygun şekilde dizayn edilmiş.

 

Sarılar Group ve Makser Vinç yetkilileri

 

Yatırımınızda neden Zoomlion markasını tercih ettiniz?

Dünyada yüksek tonajlarda vinç üreten çok sayıda fazla marka yok. Avrupa menşeili markaların makinelerini zaten kullanıyoruz. Amerikalı üreticinin makinelerini, yedek parça konusunda sıkıntılar yaşadığımız için tercih etmiyoruz. Zoomlion’un küçük tonajlı makineleri işlerimizde kullanıyorduk. Markadan son derece memnun kaldığımız için bu yatırımımızda da Zoomlion markasını tercih etmek istedik. Zoomlion markasının kalitesine ve sağlamlığına güvenmemiz ile markanın Türkiye distribütörü Makser Vinç’le olan ikili ilişkilerimiz yatırım kararımızda etkili oldu.

 

Makine Sarılar Group’a özel renkte üretildi. Hatta makine Türkiye’ye gelir gelmez RES projesinde çalışmaya başladı. Makinenin lojistiği ve kurulumuyla ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Yeni aldığımız tüm makinelerimizde kendi rengimizi tercih ediyoruz. Bu nedenle 800 tonluk Zoomlion ZCC9800W paletli vincimiz, Sarılar Group’a özel mavi beyaz renkte üretildi. Zoomlion mevcut yeşil renkte üretilen makinesi ilk defa bizim için mavi beyaz renge boyadı. Makinemizin lojistiğinde bir aksaklık yaşanmadı. Vincimiz Belde Limanı’na giriş yaptı. Daha sonra 40 adet TIR’la iki günde Gebze’deki depomuza taşındı. Ardından Sakarya’daki RES projesinde çalışmak üzere 10 kişilik ekip tarafından 3 günde kurulumu gerçekleştirildi. Zoomlion ve Makser Vinç’teki yetkililer, vincin liman girişinden çalıştığı alana kurulmasına kadarki tüm aşamada gerekli desteği sağladı. Çin’den yetkililer, makinenin kurulumu için Türkiye’ye geldi ve kısa sürede makinenin montajını gerçekleştirdiler. Satış sonrası hizmetler noktasında çok memnunuz. Hiçbir eksik olmadan makineyi teslim aldık. Makser Vinç ve Zoomlion markasından tüm konularda memnun olduğumuz yeni yatırım kararlarımızda Zoomlion ile çalışacağız.

 

 

Yeni yatırım planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Artık Avrupa ve dünyada kabul edilen tek şey kalite. Eğer siz kaliteli olursanız müşterileriniz sizi tercih ediyor. Sarılar Group olarak işimizi kaliteli yapıyoruz. Bu kapsamda da sürekli yeni projelerde yer alıyoruz. Önümüzdeki yılın sonuna kadar Türkiye’de rüzgar enerji santrallerinde yoğun bir iş potansiyeli var. Tüm makinelerimiz, gelecek yılın sonuna kadar RES projelerinde çalışmaya devam edecek. Hepsinin sözleşmesini yaptık. Yeni projeler için de yeni makinelere ihtiyaç duyuyoruz. Yüksek tonajlı vinçlerde iki farklı markayı tercih ediyoruz. Zoomlion, bu markalardan birini oluşturuyor. Makser Vinç’le yeni yatırım konusunda görüşme yapıyoruz. Kısa sürede karar verip yatırımlarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

 

NAKLİYE VE KURULUM

Belde Limanı’na giriş yapan Zoomlion ZCC9800W modeli, 40 TIR aracılığıyla 2 günde Sarılar Group’un Gebze’deki deposuna taşındı. Daha sonra Sakarya’daki RES projesinde çalışmak üzere yola çıkan Zoomlion ZCC9800W paletli vinç, 10 kişilik ekip tarafından 3 günde sorunsuz bir şekilde kurularak, çalışmaya başladı.

 

MUSTAFA TAM

MAKSER VİNÇ GENEL MÜDÜRÜ

“Zoomlion’un ZCC9800W 800 tonluk paletli vinci rüzgar projelerine özel olarak üretilen bir makine. Vinç üzerinde kullanılan ana komponetler de özellikle Alman üreticiler tercih edilmiş; motor Mercedes-Benz, tüm tambur, yürüyüş motorları,pompalar,ana valf ve redüktör grubu Rexroth , Elektronik kontrol kartları IFM ve yük emniyet sistemi Hirschmann gibi. Zoomlion bu modeli ile Çin iç piyasasında 2 yıl içerisinde çok ciddi satışlar gerçekleştirdi.Yaşanan pandemi nedeniyle müşterimizin makineyi görme şansı olmadı. Müşterimize Zoomlion ZCC9800W modelinin detaylı tanıtımı yapıldı. Sarılar Group’un yüksek tonajlı vinç grubunda özellikle Zoomlion markasını tercih etmesi, Makser Vinç olarak Türkiye’de yapacağımız işler adına büyük bir adım oldu. Bu satış ile güzel bir başlangıç yaptık. Gelecek dönemde rüzgar projelerinde 600-650 ton makine sınıfı artık yetersiz kalmaya başlayacak. Bu açıdan Çin menşeili 800 tonluk vincin Türkiye’ye gelip çalışması da sektörde ayrı bir heyecan oluşturdu. Özellikle rüzgar projelerinde çalışan diğer kiralama firmaları ZCC9800W modelimizin Türkiye ye gelip işe başlamasını ve makinayı görebilmeyi bekliyorlardı. Müşterilerimize Makser Vinç olarak yetkin ekibimizle satış ve satış sonrası hizmet vermek adına her zaman hazırız.”

 

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

Uğuroğlu Nakliyat, kiralamadaki başarıyı “Hidromek” ile yakaladı

SONRAKİ HABER

Grafiti sanatçıları, Toro Makina ile yükseldi

BENZER HABERLER
Total
0
Share