İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Sert zeminde güç gösterisi: Liebherr LB 28-320

Taşyapı’nın Şişli’de 36 dönümlük arazi üzerinde inşa edilecek olan karma inşaat projesinin zemin güçlendirme çalışmaları sürüyor. Çoğunlukla sert ve zorlu zeminde gerçekleşen fore kazık imalatlarını ise Liebherr LB 28-320 üstleniyor.

Murat DOĞAN- Liebherr Zemin Makineleri ve Paletli Vinç Satış Müdürü

Liebherr Zemin Makineleri ve Paletli Vinç Satış Müdürü Murat Doğan, Türkiye’de ve yurt dışında önemli projelere imza atan Taşyapı’nın yakın zamanda Şişli’de bulunan ve Bulgar Vakfı Şantiyesi olarak bilinen alanda yeni proje için zemin güçlendirme çalışmalarına başladığını söyledi. Sert zeminde zorlu çalışmalara sahne olan şantiyeyi ziyaret ederek, Taşyapı İnşaat Zemin Grubu Şantiye Şefi Serdal Saraç’tan hem proje hem de LB 28-320 hakkında bilgi aldık.

Karma proje

2006 yılından bu yana Taşyapı’da görev yapan Serdal Saraç, birçok önemli projede görev almış ve şu anda Şişli’de hayata geçirilen projenin şantiyesinden sorumlu. Şişli’de bulunan şantiye sahasının 36 dönümden oluştuğunu belirten Saraç, “Proje kapsamında toplamda 4 adet kule inşa edilecek. Kulelerin yanı sıra 2 adet de az katlı bina yapılacak ve karma bir yapıya sahip olacak. Kule ve binalarda çeşitli iş merkezleri, konut alanları, otel ve konferans salonlarının yanı sıra sosyal aktivitelerin yapılabileceği alanlar ve alışveriş merkezleri de proje dahilinde yer alacak” diyor.

1.500 iksa uygulaması

Şantiye sahasında yapılan iksa uygulaması hakkında bilgi veren Serdal Saraç, “Projede iksa güvenliği açısından yaklaşık 1.500 adet Q80 cm çapında fore kazık uygulaması yapılıyor. Bu fore kazık çalışmaları ayrıca 5’li öngermeli ankrajlarla da desteklenerek sağlamlaştırılıyor” diyor. Projede ortalama kazı derinliğinin 41 m olduğunun altını çizen Saraç, şöyle devam ediyor; “Toplam 41 metre olan derinliğin 15 metresinden sonrası oldukça sert. 15 metrenin altına indikçe aşırı sert olan grovak bir zemin bulunuyor. Ayrıca bu zeminde dayk sokulumları da bulunuyor.”

Yüzlerce kazı yapıyor;

Liebherr LB 28-320

Projenin birinci sıra fore kazık imalatlarının tamamlandığını ve ikinci sıra imalatlara geçtiklerini belirten Serdal Saraç, “İkinci sıra fore kazık imalatlarımız 25 metre derinlikten sonraki kısmı oluşturuyor. Projenin ikinci sıra fore kazık uygulamasını ise Liebherr LB 28-320 fore kazık makinesi üstleniyor” diyor. Liebherr’in 2020 yılında makine parkına katıldığını ve sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ettiğini dile getiren Saraç, “Liebherr LB 28-320’den son derece memnunuz. Zorlu olan şantiyemizde sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ayrıca makinenin performansı ihtiyacımızı tam olarak karşılıyor” diyor.

Serdal SARAÇ – Taşyapı İnşaat Zemin Grubu Şantiye Şefi

Otomatik şanzıman konforu

Yaklaşık 7 yıldır fore kazık operatörü̈ olan Adem Doğan, son iki yıldır Liebherr LB 28-320’nin operatörlüğünü̈ üstleniyor. Şişli şantiyesinde kazı yaptığı zeminin oldukça sert olduğunu belirten Doğan, “Liebherr bu şantiye için ideal bir makine. Tam da ihtiyaç duyduğumuz torku bize sağlıyor” diyor. Liebherr’in otomatik şanzımana sahip olmasının kazıyı kolaylaştırdığını ve operatöre konfor sağladığını vurgulayan Doğan, “Kazı yaparken makineye güç vermek için kumanda kolunu sürekli itmeniz gerekir. Bu nedenle elinizi kumanda kolundan çekemezsiniz. Ancak Liebherr LB 28-320 şanzıman otomatik olduğu için tek bir defa ayarladıktan sonra makine kazıyı tamamlanana kadar kendi çalışıyor. Bu da operatöre çok büyük bir konfor sağlıyor” diye ekliyor.

Şişli Karma Projesi

Toplam inşaat alanı: 532.486 m2

Bağımsız bölüm sayısı: 791

Toprak üstü inşaat alanı: 261.487 m2

Toprak altı inşaat alanı: 270.999 m2

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İş makinesi tercihinde sizin kriteriniz nedir?

SONRAKİ HABER

<strong>Epiroc COP MD20 kaya delici ile verimlilik ve üretim artışı</strong>

BENZER HABERLER
Total
0
Share