İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Türk müteahhitler, Ukrayna’yı yeniden inşa ediyor

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) organizasyonuyla düzenlenen “Ukrayna’nın Yeniden İnşası Forumu” projesiyle çok sayıda müteahhit firma bir araya geldi. Toplantı, Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat’ın katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

İki ülke temsilcileri tarafından yapılan konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Kubrakov ve Ticaret Bakanı Bolat tarafından “Türkiye-Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücünü ve Görev Tanımı Belgesi” imzaladı. Ukrayna Topluluğu ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı yetkilileri tarafından ülkenin altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarına ilişkin güncel bilgi paylaşımları konuşuldu. Toplantıda gerçekleştirilen sunumların ardından TMB üyesi firma temsilcileri de firmaları ve faaliyetleri hakkında Ukrayna yetkililerine bilgi aktardı.

Türkiye Müteahhitler Birliğinden Ukrayna’ya destek

Türk müteahhitler Birliği olarak Ukrayna’da yaşanmakta olan zorlu süreçte, altyapılarını onarmak ve inşa etmek için faaliyetlerini sürdürüyor. Ukrayna devletine ve halkına destek olmaya devam edeceklerini belirten Erdal Eren, “Ukrayna, sektörümüz için güvenilir bir ortak ve özel öneme sahip bir ülkedir. Ukrayna makamlarının güven duygusuyla, bugüne kadar yaklaşık 10 milyar dolar tutarında toplam 301 projeyi Türk firmalarıyla birlikte gerçekleştirmişlerdir. Hedefimiz ülkenin yeniden inşası sürecinde de birlikte çalışmak ve Ukrayna’nın kalkınmasına katkıda bulunmak. Ukrayna’da savaşın başladığı günden itibaren Türkiye Müteahhitler Birliği Kuruluşlara destek vermesi ve Hükümet yetkilileri ile ülkenin ihtiyaçlarının ele alındığı çevrim içi toplantılar düzenlemesiyle “Ukrayna’nın Yeniden İnşası için Türkiye ve Ukrayna Karma Görev Gücü” oluşturulması yönünde girişimlerde bulunmuştur” dedi.

Ülkelerin destekleriyle yeniden inşa süreci tamamlanacak
Türkiye ve Ukrayna ticaret rakamlarının savaş öncesi ile aynı düzeyde olduğunu anlatan Ukrayna Yeniden İnşadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanı Oleksandr Kubrakov, “Savaş sonrasında altyapının düzeltilmesi çok önemli. Özel sektör buradaki hasarın giderilmesinde önemli rol üstlenecek. Ukrayna’da 500 binin üstünde konut savaş nedeniyle hasar gördü. Evini kaybeden vatandaşlara 110 milyon dolarlık tazminat ödendi. Araştırmalara göre zarar gören altyapının onarılması için 26 milyar dolara ihtiyaç var. Demiryolu altyapısında da 5 milyar dolarlık hasar var. Gerek kendi kaynaklarımızla gerek ülkelerin destekleriyle yeniden inşa süreci tamamlanacak” dedi.

Ukrayna’nın yeniden inşasında imzalar atıldı

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Yardımcısı Kubrakov ve Ticaret Bakanı Bolat tarafından “Türkiye, Ukrayna Yeniden İnşa Görev Gücü ve Görev Tanımı Belgesi” imzalandı. Ukrayna Topluluklar, Bölgeler ve Altyapı Geliştirme Bakanlığı yetkilileri tarafından ülkenin altyapı ve üstyapı ihtiyaçlarına ilişkin güncel bilgi paylaşımında bulunulan toplantıda gerçekleştirilen sunumların ardından TMB üyesi firma temsilcileri de firmaları ve faaliyetleri hakkında Ukrayna yetkililerine bilgi aktardılar.

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER
XCMG yeni XC998 modeliyle zorlu maden sahalarında üstün performans hedefliyor

XCMG yeni XC998 modeliyle zorlu maden sahalarında üstün performans hedefliyor

SONRAKİ HABER

SİF İş Makinaları, JCB ile 50. yılını kutluyor

BENZER HABERLER
Devamını Oku

Borusan Cat, ziyaretçileri ile buluşuyor

Borusan Grup şirketlerinden Borusan Cat, 11 Temmuz 2024’ten itibaren önümüzdeki aylarda çeşitli lokasyonlarda iş makinelerini ve hizmetlerini tanıtmak…
Total
0
Share