İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜRKİYE, İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİNDE ‘DÜNYANIN ÜRETİM ÜSSÜ’ OLABİLİR

İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖRÜNÜN YÜZDE 95’İNDEN FAZLASINI TEMSİL EDEN İMDER, SEKTÖR BULUŞMALARI KAPSAMINDA TRAKYA BÖLGESİNE ÇIKARTMA YAPTI. ÇERKEZKÖY OSB’DE ELKON VE PUTZMEISTER FİRMALARININ ÜRETİM TESİSLERİNİ ZİYARET EDEN İMDER YETKİLİLERİ, TÜRKİYE’NİN İŞ VE İNŞAAT MAKİNELERİ SEKTÖRÜNDE DÜNYA LİDERLİĞİ İÇİN İSTİŞARELERDE BULUNDU.

Türk iş ve inşaat makineleri sektörü, yurt içi ve yurt dışından gelen yoğun talepleri karşılamaya çalışıyor. Sektör yetkilileri, Türkiye’nin iş ve inşaat makineleri sektöründe dünyanın üretim üssü olma potansiyeli taşıdığına dikkat çekiyor. Dünyadaki gelişmeleri dikkate alarak operasyonlarını arttıran sektör, 2023 yılında ‘5 Milyar Dolar’ ihracat hedefliyor.

“TALEPLERE YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Sektör buluşmaları kapsamında değerlendirmelerde bulunan Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı Merih Özgen, “Sektör olarak her geçen gün büyüyen bir taleple karşı karşıyayız. Üretim kapasitemizi ve mesailerimizi artırarak bu taleplere yetişmeye çalışıyoruz. İş ve inşaat makineleri sektörü olarak da pandemi döneminde dünyada oluşan global krizi fırsata çevirmek için de harekete geçtik” dedi. Özgen, pandemi döneminde tedarik zincirlerinin kırıldığını, tüm dünyanın büyük sorunlar ile karşılaştığını hatırlatarak, “Ancak iş ve inşaat makinesi sektörü olarak zor koşullar altında iş yapmayı öğrendik. Üretim kalitesi ve ekonomik yapısı olarak dünyanın en güçlü firmalarına sahibiz. Sanayicimizin gücü ve devletimizin desteği ile dünyadaki krizi fırsata çevirip, ülkemizi iş ve inşaat makineleri sektörü üretim üssü haline getirir, ülkemize yüksek katma değer kazandırabiliriz” ifadelerini kullandı.

133 ÜLKEYE İHRACAT

Pandemiye rağmen 2020 yılında 1 milyar 385 milyon dolar değerinde ihracat kaydettiklerini belirten Merih Özgen, ithalat rakamlarının ise 812 Milyon Dolar olduğunu söyledi. Özgen “İhracat-İthalat dengesinde ülkemize katkı sunan ender sektörlerden biriyiz. Avrupa’nın 7’nci, dünyanın ise 11’inci büyük pazarı olan Türk iş makineleri sektörü olarak Avrupa, Orta Doğu, Rusya, Kuzey Afrika ve Orta Asya pazarları başta olmak üzere toplamda 133 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Şu anda üretimde Avrupa’nın 10’uncu büyük ülkesi konumundayız. Yüksek mühendislik kabiliyeti ile ürettiğimiz üstün kaliteli makinelerle küresel rekabette önemli bir oyuncuyuz. İMDER olarak, üyelerimizle birlikte teknolojimiz ve standartlarımız sayesinde dünyada her zaman lider konumda olmayı hedeflemekteyiz” dedi.

“GLOBAL KIRILMALAR BİZE FIRSAT YARATTI”

Global kırılmaların sektörde fırsatlar oluşturduğunu belirten Merih Özgen, “Avrupa Birliği ülkeleri yakın coğrafyada tedarik zinciri oluşturmaya çalışıyor. Bu durumda jeopolitik durum ve ciddi üretim altyapımız bize fırsatlar yaratıyor. AB üyesi olmasak bile onların kurallarının biliyor ve uyguluyoruz. Sektörümüz dünyada sektör devleri ile iş birlikleri kuruyor. Bunlar bizim için avantaj. Bize dünyadaki büyük rakiplerden iş teklifleri geliyor. Bu fırsatı iyi değerlendirirsek ülkemiz kazanır” şeklinde konuştu.

2022 BEKLENTİLERİ

“Ne yazık ki pandemi bitmiş değil. Dünyada ekonomi büyüme ivmesinin önemli ölçüde pozitif anlamda devam edeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullanan İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Özgen, “Ekonomik aktörlerde 2022 yılında dünya ekonomisi yüzde 5 büyüyecek, dünya ticareti ise yüzde 7 artacak öngörüsü hâkim. İş ve inşaat makineleri olarak hedeflerimizi bu verilere göre planlıyoruz. Hem AB’de hem ABD’de oldukça büyük mali gelişmeler var. Başta altyapı olmak üzere çok ciddi yatırımlar gerçekleştirecekler. Trilyonlarca Dolar ve Euro’dan oluşan kaynak ayırdılar. Dünyada çark dönecek ve sektörde büyük bir talep oluşacak” dedi ve 2022 beklentileriyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “2022 bizim için büyük bir fırsat ve sektörümüze bakışımız olumlu. Dünya iş ve inşaat makinelerinde ‘Türk ürünü’ dendiği zaman artık akla ‘kalite’ geliyor. 2022’de başarımızı devam erittirmeli, üretimi sürdürmeli ve kapasitemizi artırmalıyız. Sektör olarak hızlı hareket etmeli ve yeşil mutabakatta rol almalıyız. İş makineleri olarak dünyanın en zor pazarı olan Japonya’da dahi söz sahibiyiz. Teknoloji, lojistik ve ürün anlamında büyük satın almalar yapabiliyor, güçlü pazarlarda söz sahibi olabiliyor ya da tamamen hâkim olabiliyoruz. 2020 başında devletimiz birçok sektöre oldukça ciddi destekler sağladı. Ancak iş ve inşaat sektörü bu kapsama alınmadı. Bir kırgınlığımız var ama bugüne kadar kesintisiz gelmeyi, zorlukları aşarak istihdam yaratmayı ve ülkemize katma değer kazandırmayı başardık. Devletimiz Eximbank desteği ile arkamızda durursa tüm dünyada var olan operasyonlarımızı güçlendirebiliriz.”

İÇ PAZAR VERİ PAYLAŞIMI

Kamu kurum ve kuruluşları ile Türkiye’ye yatırım yapacak firmaların sektöre dair bilgi alabileceği tek kurumun İMDER olduğuna dikkat çeken Özgen “Bir yandan da ülkemize yatırım yapmak isteyen dünya devlerinin önünü açmalı, diğer yandan da sektörümüzün öngörülebilirliğini sağlamalıyız. Bu bizim için çok önemli. İhracat yapmadan ya da yatırım yapmadan önce pazar durumunu çok iyi belirlememiz ve bilmemiz gerekiyor. İMDER olarak üyelerimizle iç pazar satış rakamlarını bir süredir paylaşamıyoruz. Otomotiv başta olmak üzere birçok sektör detaylı verileri paylaşabiliyor. İç pazar veri paylaşmamı ile firmalarımız hangi coğrafyada ne oranda sıfır makine ya da yedek parça satıldığını görebiliyordu. Böylece sıfır makine ve yedek parça stokları için bir strateji belirliyor, yatırım yapabiliyordu. Bir yandan da istihdam edilecek personelin nitelik ve niceliklerini belirliyordu. Kamu kurum ve kuruluşları ile ülkemize yatırım yapacak firmaların sektörümüze dair bilgi alabileceği tek kurum İMDER’dir. Böylesine önemli bir veri paylaşımının gerçekleşememesi; mevcut imalatçı üyelerimizin gerekli yatırım ve büyüme planlarını yapamamalarına sebep olacağı gibi, ülkemize gelecek yatırım fırsatlarının da önünde engel oluşturduğunu düşünmekteyiz. Bu yıl iç pazar satış rakamlarını devletimizin ilgili kurumlarına iletemedik. Ne yazık ki diğer ülkeler bizim hakkımızda her şeyi biliyor. Ülkemize kaç adet makine ve yedek parça sattılar ve ülkemizin ne kadar ihtiyacı var bunlara hakimler. Buna göre satış stratejisi geliştiriyorlar. Ancak biz tüm ülkelerdeki iç pazar satış rakamlarını biliyorken kendi ülkemiz için bihaber kalıyoruz. Bu sorunun da acilen çözülmesini temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

YAKIN ZAMANDA OPERATÖRÜ OLMAYAN MAKİNELER ÇIKARACAĞIZ”

Teknolojinin başka bir yöne evrilmek üzere olduğunu hatırlatan Özgen, “Elektrifikasyon, dijitalleşme, otonom ve Endüstri 4.0 şu anda ön plana çıkıyor. Dijital devrimden yararlanıp birbiri ile haberleşen makineler üretmeye başladık. Biz dünyadaki sattığımız tüm makinelere dijital olarak ulaşabiliyoruz. Yakın zamanda operatörü olmayan makineler ortaya çıkaracağız. Yeni dönemde başarılı olursak dünyada önemli aktörlerden bir araya gelebiliriz. Bunun için yakın coğrafyada söz sahibi olacağımız projelere de imza atıyoruz” dedi.

KOMATEK FUARI, 2022’NİN MART AYINDA KAPILARINI AÇIYOR

İMDER olarak Avrasya’nın en büyük ve en önemli iş makineleri fuarı olan KOMATEK Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’nın 16’ncısını 2022 yılının Mart ayında Antalya’da gerçekleştireceklerinin altını çizen Merih Özgen, “Rusya, Türkiye Cumhuriyetler Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere dünyanın pek çok noktasından ciddi uluslararası katılımcının KOMATEK’i ziyaret etmesi bekliyoruz. Fuarın hem sektöre hem de Türkiye ekonomisine güven ve umut vereceğini düşünmekteyiz. KOMATEK Fuarı; büyüklüğü, destekçileri ve katılımcıları ile de Türkiye’nin dünyada sektörde önemli bir pazar olduğunun göstergesi olarak göze çarpıyor. Aynı zamanda Türkiye’nin iş makineleri sektöründe global rekabet ortamında önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayacak nitelikte. KOMATEK Fuarı ile birlikte pandemi öncesinde özlediğimiz iş birliği atmosferini yeniden yakalayacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

EMLAK RANTI

Sektörün hedeflerine ulaşması için devlet destekleri ile beraber acilen çözülmesi gereken sorunların olduğuna değinen Merih Özgen, üretim, satış ve sonrasında bakım hizmetini yürütecek kalifiyeli eleman yetiştirmek ve bulmak noktasında sorunların yaşandığını söyledi. Özgen, “Ustalarımız yaşlanıyor, yavaş yavaş sektörden çekiliyor ancak yerlerine yenilerini koyamıyoruz. ELKON ve Putzmeister gibi bu konuda öncü olan, usta yetiştiren ve yüksek ücretler veren firmalarımız var. Sadece firmalarımız ile bu sorun çözülmüyor. Acilen bu soruna el atmamız gerekiyor. Bir başka sorunumuz ise OSB bölgelerinde üretimi kapasitesini arttırmak isteyen firmalarımızın yaşadığı emlak rantı sorunu. Firmalarımız OSB’de yeni fabrika kurmak istiyor ancak arazilerin yüksek fiyat artışı var. Örnek vermek gerekirse arsa bedeli milyon dolarlık fabrika kurma bedellerini geçti. Bu yüzden yatırım yapmak zorlaştı. OSB arazilerini kötü niyetle kullanan işgalciler belirlenmeli ve OSB arazileri üretim yapacak istihdam yaratacak firmaların hizmetine uygun fiyata verilmeli” dedi.

“PANDEMİDE KALİTE KAZANDI, TÜRKİYE KAZANDI”

6 kıta ve 130 ülkede faaliyet gösteren, dünyada 4 bin beton santrali kurarak sektörü devi olan yerli firma ELKON, pandemi döneminde yatırımlarını ara vermeden devam etti. ELKON CEO’su Mustafa Alpagut, İMDER sektör buluşmaları kapsamında şu açıklamada bulundu: “Pandemide kalite kazandı. Türkiye kazandı. ELKON olarak pandemi döneminde bir fabrika daha kurarak 65 bin olarak üretim tesisimizi 85 bin metrekareye çıkarttık. Pandemi sürecinde ihracatımızı arttırarak en zor pazarlara ulaştık. Sektörün en zor pazarı olan Japonya’da bile operasyonlarımız var. 15 ülkede temsilciliklerimiz var. Önümüzdeki yıl 50 milyon Dolar ihracat hedefimiz var. Sektör ve ELKON olarak kapasitemiz ve gücümüz giderek artıyor. Talep çok yüksek ve vardiyalı çalışarak teslimatlarımızı yapıyoruz.yakın çalışanımız var ancak nitelikli eleman sayımızı arttırmamız gerekiyor. Bunun için ücret politikamızı revize ettik ve nitelikli elemanlarımıza yüksek ücretler ödüyoruz.”

“TÜRKİYE’Yİ SATIŞ VE SERVİS MERKEZİ YAPMAK İSTİYORUZ”

Dünya devleri arasında yer alan Putzmeister Türkiye’ye 50 Milyon Euro yatırım yapmayı hedefliyor. İMDER sektör buluşmaları kapsamında açıklama yapan Putzmeister CEO’su Ali Bilgiç ise şu ifadeleri kullandı: “Putzmeister olarak Türkiye’yi satış ve servis merkezi yapmak istiyoruz. Bunun için yatırımlarımızın yüzde 80’nini Türkiye’de gerçekleştirdik. 600 çalışanımız var ve bu sayıyı 750’ye çıkarmak istiyoruz. En büyük sorunumuz ise nitelikli eleman bulmak. Ücret politikamız çok yüksek ancak nitelikli eleman bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Dünyadaki operasyonlarımıza gönderebileceğimiz teknik elemanlarına 15-25 bin aralığında maaş vermeyi düşünüyoruz. Meslek liseleri ile iyi ilişkiler kurduk ve çıraklık merkezi açtık. Her yıl 20’den fazla çırak alıyoruz ve 4 yıl boyunca eğitiyoruz. 800 Liradan 2000 Liraya kadar da harçlık veriyoruz. 3. ve 4. sınıflara gelen öğrencilerimizi ise istihdam garantisi vererek işe alım yapıyoruz. Çin’de ve ülkemizde en büyük sorun nitelikli eleman sorunu. Bu soruna bir an önce el atmalı ve çözmeliyiz.”

Total
0
Shares
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

İNŞAAT MALZEMELERİ SANAYİ ENDEKSİ EKİM AYINDA HIZLI KOŞUSUNA ARA VERDİ

SONRAKİ HABER

BORUSAN CAT TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ HASAN TAHSİN GÜVEN HAYATINI KAYBETTİ

BENZER HABERLER
Total
0
Share