İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

TÜRKTRAKTÖR 2020 YILINA İMZASINI ATTI

TÜRKİYE’NİN TOPLAM TRAKTÖR ÜRETİMİNİN %68’İNİ VE TRAKTÖR İHRACATININ %86’SINI GERÇEKLEŞTİREN TÜRKTRAKTÖR, 2020 YILINDA BAŞLADIĞI İŞ MAKİNELERİ YERLİ ÜRETİMİNDE DE ÖNEMLİ BİR BAŞARI ELDE ETTİ.

 

TürkTraktör, 2020 yılına ait finansal sonuçlarını açıkladı. 14 yıldır kesintisiz şekilde sektörün önemli üreticilerinden olan TürkTraktör; pandeminin oluşturduğu zorlu şartlara rağmen ihracat ve yurt içi satışlarda başarılı bir performans gösterdi. TSE Güvenli Üretim Sertifikasına sahip fabrikalarında, 2020 yılında toplam 34 bin 337 adet traktör üreten TürkTraktör, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre üretimini  %51 artırdı. Türkiye’nin toplam traktör üretiminin ise %68’ini de tek başına gerçekleştirdi.

 

2020 yılı çalışmalarını değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, pandemi döneminde öncelikle tarımsal üretimdeki sürdürülebilirliği sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak “Salgınla birlikte oluşan zorlu şartlar karşısında gıda tedarikinde kesintisizliği sağlamak adına özveri ile çalışan çiftçilerimizi her alanda desteklemeyi öncelik olarak belirledik. New Holland markamız pazardaki liderliğini sürdürürken, Case IH markamız pazardaki konumunu 7. sıradan 4. sıraya yükseltti. TürkTraktör olarak pazardaki kesintisiz liderliğimizi 14. yılına taşımayı başardık.” dedi.

 

TÜRKİYE’DEKİ EMİSYON GEÇİŞİ İÇİN HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

2021’de kademeli olarak Türkiye’de yürürlüğe girecek olan Faz IIIB ve Faz IV emisyon standartları ile traktör ana çerçeve yönetmeliğine yönelik geçiş hazırlıklarını tamamladıklarını da söyleyen Aykut Özüner, “Avrupa ve Kuzey Amerika’da 2014 yılından bu yana kullanılan Faz IIIB ve Faz IV emisyon seviyesine sahip traktörlerimizi dünya çiftçileriyle buluşturuyorduk.  Ülkemizde uygulanacak olan emisyon geçişi için de hazırız ve bazı modellerimizin üretim ve satışına Ocak ayında başladık.”

 

TRAKTÖR İHRACATINDA DA LİDER

Türkiye’nin ilk traktör ihracatını gerçekleştiren TürkTraktör, 2020 yılında yurt dışı pazarlara yaptığı satışla Türkiye’nin toplam traktör ihracatının %86’sını tek başına gerçekleştirdi. Aykut Özüner, pandemi sürecinde etkilenen yurt dışı pazarlarda özellikle yılın ikinci yarısında önemli bir büyümenin gözlendiğini de vurguladı. “Bu süreçte TürkTraktör olarak geliştirip ürettiğimiz Faz V motora sahip traktörlerin ihracatını da gerçekleştirmeye başladık.” diye açıkladı.

 

“YERLİ KAZICI YÜKLEYİCİ ÜRETİMİMİZ, İŞ MAKİNELERİ FAALİYETLERİMİZE İVME KAZANDIRDI, SATIŞLARIMIZ %58 ARTTI!”

Açıklamalarının sonunda, iş makineleri alanındaki çalışmalara da yer veren Aykut Özüner, “Tıpkı tarım alanında olduğu gibi; iş makinelerinde de yerli üretim, sektöre girdiğimiz ilk günden itibaren odağımızdaydı. Bu anlamda 2020 yılı bizim için iş makinelerinde çok önemli bir sene oldu. Yerli kazıcı yükleyici üretimine başladığımızın daha ilk senesinde 150 adet kazıcı yükleyicinin satışını gerçekleştirdik. Yerli üretim avantajıyla sunduğumuz kazıcı yükleyicilerimiz, iş makinelerindeki çalışmalarımıza büyük bir ivme kazandırdı. 2020 yılında bir önceki seneye göre iş makineleri satışlarımız yüzde 58 arttı. 2021 yılında da traktör alanındaki başarımızı iş makinelerine yansıtmayı ve bu alandaki büyümemizi katlayarak sürdürmeyi hedefliyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

MERCEDES-BENZ TÜRK, KAMYON ÜRÜN GRUBUNDA 2020’Yİ ZİRVEDE TAMAMLADI

SONRAKİ HABER

Epiroc’un yeni nesil akıllı hidrolik kırıcıları

BENZER HABERLER
Total
0
Share