İnşaat ve iş makineleri sektöründe yaşanan gelişmeleri, 27 yıldır hiç ara vermeden okuyucularına aktaran Makina Market, hala ilk sayıdaki heyecanı ile yayın hayatını sürdürüyor.
Abonelik Formu
Abonelik Formu

Volvo elektrikli iş makinesi, Alpine Projesi için uçuyor

‘Anında inşaat’a yeni bir soluk getiren Volvo CE kompakt ekskavatörü, helikopterle İsviçre’deki şantiyeye teslim edildi.

Yeni bir zirve istasyonunun temellerinin inşasına yardımcı olmak için kullanılması planlanan Volvo CE kompakt ekskavatör,(tamamen elektrikli ECR25) İsviçre Alpleri’ndeki Schilthorn Dağı’nın yamaçlarında 3.000 m üzerinde havada asılı durduğu dudak uçuklatan görüntüleri yayınlandı. Volvo’ya göre ECR25, elektrikli aktarma organları sayesinde şantiyenin 2.970 m rakımında çalışabilen az sayıdaki kompakt kazma makinesinden biri. Dağlar, oksijen açısından zengin bir hava sahasına sahip olduğu için içten yanmalı motorlarda sorunlara neden olabiliyor. Fakat ECR25, yüksek ve alçak irtifalarda bile eşit derecede iyi bir çalışma performansı sergiliyor.

Volvo CE; ECR25’in, sıfır emisyon özelliği avantajlarını dikkate alıyor

Volvo; ECR25’in, sıfır emisyon özelliği avantajlarının projede kullanılırken dikkate alındığını söyledi. Çalışmaları yürüten Ghelma AG Baubetriebe’nin Şantiye Müdürü Melchior Burlon, “Dağlarda iki ana sorun var: Birincisi burada fazla yerimiz yok. İkincisi, yüksekte çalışan dizel motorlarda havanın az olması ve soğuk nedeniyle sık sık birtakım sorunlarla karşılaşıyoruz. Volvo CE, bu büyüklükte bir makine sunan tek tedarikçi. Bunun dışında sadece iki tona kadar ekskavatörler bulunuyordu. Bu iş için en güçlü makineyi ve gerekirse helikopterle taşıyabileceğimiz bir makineyi istiyorduk” dedi.

Melchior BURLON-Ghelma AG Baubetriebe’nin Şantiye Müdürü

Elektrikli makine için ikonik proje

Schilthornbahn Projesi tamamlandığında, Stechelberg köyü ile Schilthorn zirvesi arasında bir teleferik güzergahının kurulması planlanıyor. Yeni teleferik yapımı için yaklaşık olarak 102 milyon avro maliyet ön görülüyor. James Bond filmindeki (On Her Majesty’s Secret Service) kullanımıyla ünlenen ikonik zirve istasyonu, dağın zirvesini saatte 800 kadar turistin ziyaret etmesini sağlayacak.

“Sadece zorlu bir konum değil, aynı zamanda son derece ikonik”

Volvo CE’nin Yardımcı Ürün Müdürü Timur Abied, “ECR25 Electric’in bu proje için seçilmesinden heyecan duyuyoruz. Sadece zorlu bir konum değil, aynı zamanda son derece ikonik. Yoğun kentsel yerler ve iç mekan çalışmaları için sessiz, sıfır emisyonlu elektrikli makinelerin faydalarını tartışmaya alışkınız. Ancak bu proje, elektriğin düşünüldüğünden daha fazla sorunu çözmedeki çok yönlülüğünü gösteriyor. Elektrikli makinelerin en zorlu şartların üstesinden gelme gücünü kanıtlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNCEKİ HABER

KAROC ile sorun yok çözüm çok!

SONRAKİ HABER

Marubeni Dağıtım ve Servis, Komatsu iş makinelerini mermer sektörüyle buluşturdu

BENZER HABERLER
Total
0
Share